2014 рік може стати найспекотнішим за всю історію спостережень

2014 рік може стати найспекотнішим за всю історію спостережень

Згідно з довгостроковими прогнозами погоди, 2014 рік буде найспекотнішим за всю історію спостережень — поганий хлопчик Ель-Ніньо збирається підігріти атмосферу.

Явище Ель-Ніньо виникає, коли тепла вода піднімається з глибин Тихого океану на поверхню і поширюється вздовж екватора у напрямку до Америки. Як результат, протягом дев'яти або більше місяців дощі та повені бушують в районах Перу і Еквадору, а посухи та пожежі — в Індонезії і Австралії. Все це являється частиною циклу під назвою Південне коливання Ель-Ніньо.

Як відомо, до «весняного бар'єру» дуже важко передбачити, чи сформується в поточному році Ель-Ніньо. «Цикл Південного коливання Ель-Ніньо деякою мірою перезавантажується десь у квітні-травні-червні кожного календарного року», — пояснює Скотт Пауер з Бюро метеорології в Мельбурні, Австралія.

Проблема полягає у високій фоновій варіативності в атмосфері та океані, через яку важко виявити сигнал на тлі шуму, розповідає Веньцзюй Цай з CSIRO, національного дослідницького агентства Австралії в Мельбурні. «Ель-Ніньо важко передбачити, навіть коли він вже виник».

Проте нова, спрямована саме на прогнозування Ель-Ніньо модель, здається, здатна відфільтрувати шуми, розглядаючи раніше недосліджену особливість тихоокеанської погоди.

Попередні прогнози спирались на повні кліматичні моделі. Замість того, щоб використовувати цей традиційний підхід, Армін Бунде з Гіссенського університету імені Юстуса Лібіха, Німеччина, та його колеги досліджували зв'язок між температурою повітря над екватором і температурами повітря в інших частинах Тихого океану. Записи показали, що в рік перед кожним Ель-Ніньо ці два регіони були більш тісно пов'язаними, тобто їх температури ставали більш схожими, ніж в інший час.

Вчені також з’ясували, що, як тільки ці атмосферні зв’язки досягають критичної позначки, виникає 75-відсоткова ймовірність виникнення Ель-Ніньо в межах року. «Безумовно, існує кореляція між кооперативним режимом в атмосфері, який ми вимірюємо, і настанням фази Ель-Ніньо», — говорить Бунде. Щоправда, ніхто не знає, чому.

За словами вчених, у вересні 2013 року поріг був пройдений. «З цієї причини, ймовірність того, що Ель-Ніньо відбуватиметься в 2014 році, становить 0,76», — говорить Бунде. Іншими словами, в цьому році існує 76-відсотковий шанс виникнення Ель-Ніньо.

Внаслідок кліматичних змін 2014 рік мав стати одним з найспекотніших за всю історію спостережень. Якщо ж в цьому році сформується Ель-Ніньо, це зробить 2014 ще спекотнішим — можливо, найспекотнішим за всю новітню історію, говорить Цай. Але оскільки Ель-Ніньо зазвичай охоплює два календарних роки, цей титул може отримати 2015 рік. «Це можлива, але не певна річ. Природна мінливість кліматичної системи може підштовхнути температуру в будь-яку сторону».

Багато інших кліматичних моделей також прогнозують Ель-Ніньо в цьому році. Невідомо, чи буде цей Ель-Ніньо екстремальним, як у 1998 році, коли загинули десятки тисяч людей. Але Цай вважає екстремальний Ель-Ніньо малоймовірним, оскільки довгострокова варіативність тихоокеанської погоди повинна його стримати.

X

Вхід

Завантажую...