2014 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень

2014 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень

2014 рік побив всі минулі рекорди та став найспекотнішим роком за всю історію спостережень, яка почалась ще у 1880 році. Теплові рекорди були встановлені на всіх континентах, незвично теплим був і Тихий океан, незважаючи на «неявку» Ель-Ніньо, якому на початку року вчені передвіщали головну роль у встановленні рекорду.

За даними вчених з NASA та NOAA, температури на суші та в океані побили попередні рекорди, встановлені в 2005 та 2010 роках. У 2014 році середня глобальна температура була на 0,69°C вищою за середню температуру ХХ століття — 14,0°С. П'ять окремих місяців встановили власні теплові рекорди: травень, червень, серпень, вересень і грудень. Востаннє планета встановлювала «холодні» місячні рекорди у 1916 році.

Дев'ять з десяти найбільш спекотних років в історії спостережень припадають на період після 2000 року, продовжуючи тенденцію невпинного росту глобальних температур, зумовленого антропогенними викидами парникових газів. «Саме парникові гази відповідальні за переважну частину довгострокового тренду», — розповідає Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень Годдарда при NASA у Нью-Йорку. Торік концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягла найвищого значення в історії людства — 400 частинок на мільйон.

Минулорічні температурні рекорди продовжують тенденції потепління, які беруть початок з 1970 року. І хоча для будь-якого року можна побачити коливання температури відносно довгострокового середнього значення, загальний тренд показує стійкий висхідний підйом. «Ми змушені вважати, що такі сценарії стануть реальністю», — підсумовує Том Карл, директор Національного центру кліматичних даних при NOAA в Ешвіллі, штат Північна Кароліна.

Триваючі викиди парникових газів спровокують більше рекордно теплих років в найближчому майбутньому. «Мене зовсім не здивує, якщо наступний рік, який почався з Ель-Ніньо, також стане рекордно спекотним», — пояснює Шмідт.

Тихоокеанський цикл Південного коливання Ель-Ніньо виділяє величезну кількість тепла і вологи в атмосферу. Ель-Ніньо 1997-1998 років допоміг тим рокам побити тодішні рекорди глобальної температури, та й досі 1998 рік займає четверте місце серед найтепліших в історії спостережень. Тим не менш, як зазначають кліматологи, 2014 рік встановив температурний рекорд без підтримки Ель-Ніньо. Світ просто став теплішим, ніж це було 10 чи 100 років тому. «Ми маємо зростаючу базисну лінію, тому варто чекати на нові рекорди в найближчі роки», — підсумовує Шмідт.

Метеорологічне управління Японії (JMA), одна з чотирьох провідних організацій планети, які слідкують за погодою, також назвало 2014 рік найтеплішим роком за всю історію спостережень. За даними JMA, середня глобальна температура у 2014 році була на 0,63°С теплішою за середню температуру ХХ століття. Крім NASA, NOAA та JMA, глобальні температури відстежує також британський Hadley Center, але своїх остаточних цифр організація не випустила.

В лютому 1985 року глобальна температура востаннє впала нижче за середньомісячне значення ХХ століття, тобто всі, хто молодше 29 років, за своє життя не застали жодного місяця, який був би холоднішим за типовий.

X

Вхід

Завантажую...