2017 став найспекотнішим роком без Ель-Ніньйо

2017 став найспекотнішим роком без Ель-Ніньйо
Карта, створена NASA, демонструє ріст температур у 2017 році

2017 рік був настільки спекотним, що комп'ютерна програма, яка працює з даними про погоду на Алясці, знехтувала даними за цілий рік, прийнявши їх за статистичну аномалію. Було настільки гаряче, що за новими прогнозами арктичний лід тепер замерзатиме не щороку, а тундра ставатиме все зеленішою внаслідок танення вічної мерзлоти.

Втім, 2017 рік не став найспекотнішим роком за даними NASA. Він посів почесне друге місце, поступившись 2016 року, який був рекордно теплим завдяки ефекту Ель-Ніньйо.

Нові дані відповідають загальній тенденції потепління. Температура планети зросла приблизно на 1°С порівняно з доіндустріальним рівнем, переважно внаслідок людської діяльності, яка супроводжується викидами парникових газів. При цьому всі п'ять найспекотніших років, зареєстрованих з 1880 року, припадають на останнє десятиріччя.

Вчені NASA підрахували, що якщо вплив Ла-Нінья (природне явище, яке зазвичай спричиняє більш прохолодну погоду) та Ель-Ніньйо (яке, як правило, спричиняє більш теплу погоду), вилучити з рівняння, 2017 рік стане найспекотнішим за всю історію спостережень. Згладжуючи дані шляхом вилучення короткострокових циклів Ла-Нінья та Ель-Ніньйо, кліматологи можуть отримати кращу картину довгострокових тенденцій зміни клімату, говорить Гавін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень імені Годдарда, одного з відділів NASA. «Ключова проблема полягає в тому, що те, що змушує планету нагріватись на щорічній основі, від року в рік, не збігається з тим, що змусило планету нагрітись за останні 50 років».

Під час аналізу також були згладжені дані про вулканічну активність, оскільки частинки сірки, що викидаються в атмосферу разом із золою та пилом, тимчасово охолоджують земну поверхню, блокуючи сонячне проміння.

Але 2017 рік був настільки спекотним, що навіть охолоджуючий ефект Ла-Нінья та кілька вулканічних вивержень не завадили йому посісти одне із перших місць у щорічному рейтингу. Однак ще більш рекордні роки, ймовірно, попереду.

Незважаючи на те, що в деяких куточках світу фіксують рекордний холод, глобальне потепління далеко не закінчилось. Це різниця між погодою, яка є короткостроковою і відносно непередбачуваною, та кліматом. Приміром, поки континентальна частина США відзначає надзвичайні холоди, Аляска переживає незвично теплі зимові дні. А середня глобальна температура тим часом зростає.

X

Вхід

Завантажую...