Арктика виходить з кліматичної рівноваги

Арктика виходить з кліматичної рівноваги

Ціла серія кліматичних рекордів, пов'язаних з потеплінням, була зафіксована в 2012 році в Арктиці, в їх числі – мінімальна площа снігового покриву і морського льоду та максимум поширення рослинності в тундрі, йдеться в щорічній доповіді про стан арктичного регіону, підготовленій Національним управлінням з океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA).

Серія рекордів 2012 року означає, що Арктика навряд чи зможе повернутися до свого попереднього стану. «Рекордне скорочення площі снігу і льоду означає, що скорочується площа світлої, добре відбиваючої поверхні і зростає площа темної. Це збільшує здатність арктичних регіонів до поглинання тепла, що, в свою чергу, веде до посилення танення – це саморозкручуваний процес», – розповідає спів-редактор доповіді Мартін Джеффріс (Martin Jeffries).

Згідно з доповіддю, у червні 2012 року був встановлений рекордний мінімум площі снігового покриву в північній півкулі, а в травні був досягнутий абсолютний мінімум площі снігів в Євразії.

Крім того, у вересні площа морського льоду в Арктиці скоротилась до рекордно низького значення за всю історію супутникових спостережень – з 1979 року. В липні вчені також зафіксували танення гренландського льодовика майже на всій його площі – в один із днів процесом танення було захоплено 97% його поверхні.

Автори доповіді, в число яких увійшли 140 вчених з 15 країн, також фіксують зміни в рослинності: в період 2003-2010 років значно подовжився термін вегетації рослинності в тундрі. В Північній Європі песець опинився на межі зникнення через вторгнення південних конкурентів – рудих лисиць. Останні виміри стану фітопланктону в арктичних морях показують значне зростання – майже в 10 разів – його біологічної продуктивності.

Океанологи фіксують зростання температури океану в районах, вільних від льоду, метеорологи – почастішання екстремальних погодних явищ.

X

Вхід

Завантажую...