Ай-ай або мадагаскарська руконіжка

Ай-ай або мадагаскарська руконіжка

На Мадагаскарі що не тварина - то новий вид, що не рослина - то рідкість. Ай-ай не виняток у цьому списку, він одночасно і окремий вид приматів і рідкісна тварина на планеті. Ми вже знайомились з цим дивовижним створінням у «Найдивніших тваринах на Землі», а цього разу пропонуємо вам дізнатись ще більше цікавого про мадагаскарську руконіжку.

Більшість відомостей про ай-ай надійшла до нас від Джеральда Даррелла, який не просто познайомився з цими лемурами на Мадагаскарі, але і всією душею прив'язався до маленьких істот. Він навіть написав книгу про свою подорож у пошуках руконіжок, назва якої говорить сама за себе: «Я і ай-ай». Не будемо перетягувати ковдру на себе і надамо слово великому натуралісту, знавцю природи, який віддано і гаряче любив кожне живе створіння:

«...Він спустився до мене по гілках з темряви. Його круглі гіпнотизуючі очі сяяли. Схожі на ложки вуха крутилися туди-сюди незалежно один від одного, як радари. Білі вуса пересмикувались і ворушилися, точно антени. Чорні руки з тонкими, мабуть навіть витонченими, пальцями - з яких третій був особливо витягнутим, - чіплялися за гілки, подібно до того як бігають по клавішам пальці піаніста, який грає складну п'єсу Шопена. Він був схожий на відьминого Чорного Кота з казки Уолта Діснея; втім, ви, можливо, подумали б, що це прибулець з Марсу. Коротше, уявіть собі героя Керроллової Країни чудес, який ожив і вибрався з лісової хащі.

Він спустився до мене на плече, заглянув в обличчя своїми величезними сяючими очима і пробіг довгими пальцями по моєму волоссю і бороді, немов справжній перукар. Придивившись до його нижньої щелепи, я звернув увагу на величезні, схожі на різці зуби - вони все наближалися; я спокійно сидів і чекав, що ж буде далі. Він видав короткий звук на кшталт "гхм", а потім опустився до мене на коліна.

Його увагу привернула моя тростина - він пробігся по ній пальцями, ніби по флейті. Потім нахилився вперед і двічі акуратно куснув її своїми величезними зубами, ледь не перекусивши навпіл. Але, на його превеликий жаль, там не знайшлося ніяких личинок, і він повернувся до мене на плече і знову ніжно, як тихий бриз, погладив мені бороду і волосся. Потім він знайшов моє вухо. "Ось де, - подумав він, - ховаються величезні і надзвичайно соковиті личинки жуків". Він оглянув вухо, як гурман вивчає меню в ресторані, і запустив туди свій довгий палець. Я злякався, що зараз оглухну, - ось, Бетховен, тобі і товариш по нещастю, подумав я. Але, на свій подив, я ледве відчув, як його палець шукав у моєму вусі бажані ласощі. Не виявивши нічого соковитого і ароматного, він ще раз розчаровано хмикнув і втік назад у темряву гілок.

Так відбулася моя перша зустріч з ай-ай, і я зрозумів, що це одна із найбільш неймовірних істот, яких мені пощастило зустріти. Але ця істота потребувала допомоги - і ми повинні були допомогти йому. Дати зникнути з поверхні Землі цій дивовижній і загадковій тварині уявлялося настільки ж немислимим, як, наприклад, спалити картину Рембрандта, влаштувати дискотеку в Сікстинській капелі або знести Акрополь, щоб спорудити на його місці готель "Хілтон".

Тим не менш ай-ай, дивовижне створіння, яке отримало майже містичний статус на Мадагаскарі, як і раніше знаходиться під загрозою зникнення. Ця тварина чарівна - не тільки з біологічної точки зору, але й у свідомості малагасійського народу, серед якого вона живе і, на жаль, гине. Коли ця дивна істота була вперше описана в 1782 році, в ній виявилась така плутанина анатомічних ознак і якостей, що довгі роки вчені не могли зійтися в думці, що ж вона собою представляє. Очевидно, її не можна було віднести до звичайних лемурів, і у свій час її вважали гризуном через сильні зуби. Врешті-решт вирішили: нехай ай-ай залишиться ай-ай - одним з лемурів, але при всьому при цьому унікальним жителем нашої планети, не схожим ні на яке інше створіння. Він був виділений в особливе сімейство і охрещений звучним ім'ям Daubentonia madagascariensis.

Мадагаскар - острів, повний магії і всіляких табу, які називаються тут «фаді». В кожному куточку острова свої фаді, і тому не дивно, що такий надприродний продукт еволюції, як ай-ай, наділявся магічними силами, які різняться від поселення до поселення, від племені до племені. Де-не-де, якщо звірка знаходили поблизу села, його вважали передвісником смерті, через що його самого прирікали на смерть.

Якщо на очі попадався маленький ай-ай - вважалось, що в селі помре дитина. Якщо велика тварина зі світлою шкірою - помре людина зі світлою шкірою, якщо з темною – темношкіра. В інших селах існувало дещо інше повір'я: якщо хтось знайде і вб'є ай-ай біля свого будинку, а потім підкине труп на задній двір сусіда, то тим самим він відведе від себе нещастя. Сусід повинен, у свою чергу, підкинути труп іншому, той - наступному, і так далі, поки він не буде викинутий на дорогу на страх перехожим. В інших місцях, убивши ай-ай, його пов'язували за руки і за ноги рафією і вивішували при в'їзді в село; коли труп починав розкладатися, його згодовували собакам. В інших селах висушували третій, найдовший палець ай-ай, і місцевий чаклун використовував його для добрих чи злих чар. Таким чином, виникло повір'я, що така чудасія еволюції, як ай-ай, має чарівний палець.

Але найголовніша загроза для ай-ай полягає в іншому. Оскільки жителі Мадагаскару і нині відчайдушно продовжують самовбивчу політику землекористування, за якої все нові ділянки життєдайних для країни лісів вирубуються і спалюються під посіви, не тільки ай-ай, а й багатьом іншим унікальним створінням загрожує загибель. У свій час вважалося, що ай-ай вже зник з поверхні Землі, проте його знайшли, але, на жаль, майже всі ділянки лісу, де він мешкає, знаходяться під загрозою зникнення.

Тим не менш, чар ай-ай вистачило на те, щоб піти наперекір долі. Оскільки звузилось його природне середовище проживання, він пристосувався до того, що натомість насадила людина, - до плантацій кокосових пальм, цукрової тростини і гвоздикових дерев. Своїми сильними зубами він розгризає кокосові горіхи, випиває рідину, яка в них міститься і, користуючись середнім пальцем як гачком, вишкрібає недостиглу м'якоть, схожу на желе. Він нападає на плантації цукрової тростини, і від його зубів очерет стає схожим на якийсь середньовічний музичний інструмент. Він розкушує гвоздичні дерева, вишукуючи личинок жуків. Уявіть себе на місці сільського жителя, чиє існування залежить від яких-небудь п'яти кокосових пальм, крихітної ділянки під цукрову тростину та півдюжини гвоздикових дерев, - тут ай-ай стає аж ніяк не магічною, а реальною загрозою вашому благополуччю. Тому, або вб'єш його, або сам помреш з голоду.

Оскільки ніхто і ніщо не заважає винищувати ліси, то й ті крихітні ділянки, де ще мешкають ай-ай (та вимушені вести описаний вище бандитський спосіб життя), приречені. Залишається сподіватися, що все ж таки будуть введені більш ощадливі методи землекористування, які витіснять нинішню нищівну систему. Але зараз, в ім'я порятунку ай-ай як виду, потрібно відловити кілька особин для утримання в неволі. На випадок, якщо цей вид зовсім зникне в дикій природі, у нас повинен бути запас цих тварин, яких можна буде випустити в їх природні місця існування (якщо, звичайно, вони теж не будуть остаточно знищені)...»

До великої радості біологів і людей, небайдужих до долі тварин, у квітні 2005 року в Брістольському зоопарку народилося дитинча ай-ай. Мати відмовилася його годувати, але він цілком справився з цим - почав приймати корм з рук людей. З'явилася надія, що рід ай-ай не вичерпається, і коли-небудь у мадагаскарських лісах знову лунатиме обережне постукування довгого пальця по корі і незадоволене «гхм».

X

Вхід

Завантажую...