Бджоли вирощують цвіль на поживу своїм личинкам

Бджоли вирощують цвіль на поживу своїм личинкам

Здається, квітів вже недостатньо. Вперше було виявлено, що бджоли культивують цвілеві гриби для забезпечення своїх личинок додатковою їжею.

Хоча добре відомо, що фермерство поширене серед багатьох соціальних комах, таких як мурахи і терміти, завжди існувала думка, що живлення бджіл залежить виключно від пилку і нектару.

Проте для бразильської безжалої бджоли Scaptotrigona depilis пліснява може бути різницею між життям і смертю.

Більше того, якщо виживання інших бджіл також залежить від грибків, це відкриття серйозно вплине на використання фунгіцидів у сільському господарстві.

Невід'ємна частина вулика

Крістіано Менезес з Бразильської корпорації сільськогосподарських досліджень вивчав бджіл в лабораторії і спочатку помилково прийняв білу плісняву з роду Monascus за забруднення.

Але коли він знайшов її у всіх тридцяти вуликах, за якими вів спостереження, вчений почав підозрювати, що на це є причина, особливо враховуючи, що грибок ріс всередині виводкових комірок — стільникової структури, яку соціальні бджоли будують для заселення їх підростаючими личинками.

Разом зі своєю командою він виявив, що гриби є ключовою частиною вулика. Вони проникають у віск, який бджоли використовують для будівництва. Коли бджоли зригують їжу для личинок всередину комірок і відкладають яйце, там починає рости цвіль.

Вилупившись з яйця, личинка починає їсти плісняву, і виявляється, що ця їжа має вирішальне значення. Коли вчені намагались виростити бджіл в лабораторії без цвілевих грибів, здатність до виживання личинок істотно впала — з 72% до 8%.

Різниця у виживанні, можливо, криється в поживних речовинах, які присутні в цвілевих грибах, або в тому, що пліснява захищає перетравлену їжу від псування.

Портативна ферма

Коли бджоли вирушають започатковувати нову колонію, вони беруть із собою частину будівельних матеріалів для спорудження нового вулика, тому їх цвілева ферма подорожує з ними.

«Користь від розповсюдження бджолами цвілевих грибів як до нових колоній, так і в межах рою, зрозуміла — це робить середовище захищеним», — говорить Дуур Аанен з Вагенінгенського університету в Нідерландах.

Менезес називає це явище «прото-господарством», оскільки бджоли не піклуються про плісняву активно. Проте вони «саджають» її, забезпечують стабільні умови росту та поживні речовини, збирають врожаї і залежать від них — всі ці ознаки фермерства характерні також для інших суспільних комах, таких як мурахи та терміти. Один із видів мурах навіть вирощує тварин задля м'яса. А деякі гриби самі виступають в ролі фермерів — для бактерій.

Занепокоєння фунгіцидами

«Це захоплюючий приклад складних взаємозв'язків між комахами і мікроскопічним життям, — говорить Кемерон Каррі з Університету Вісконсин-Медісон. — І він ілюструє важливу роль корисних симбіонтів для комах».

Менезес та Каррі погоджуються з тим, що в майбутньому буде знайдено більше видів бджіл, які займаються фермерством. «Враховуючи істотну різноманітність бджіл та недостатню дослідженість багатьох із них, ймовірно, інші бджоли також беруть участь у подібних об'єднаннях», — говорить Каррі.

Це викликає стурбованість з приводу використання фунгіцидів (протигрибкових засобів), які не шкодять бджолам безпосередньо, однак можуть згубно впливати на симбіотичні гриби, підсумовує команда Менезеса.

X

Вхід

Завантажую...