Близький Схід почав з чистого (зеленого) листа?

Близький Схід почав з чистого (зеленого) листа?

У 2010 році в близькосхідному і північноафриканському регіонах інвестиції в поновлювані джерела енергії зросли на 104%, що становить $ 5 млрд. (дані UNEP). Чи можна це вважати початком зеленої революції?

Дивлячись на надихаючі сонячні проекти в Ізраїлі, Єгипті, Алжирі і вражаючі вітряні ферми в Марокко здається, що регіон починає визнавати свій багатий потенціал в альтернативній енергетиці. Але чи можуть поновлювані джерела дійсно прорватись на ринок Перської затоки і оскаржити панування вуглеводневої енергії?

Регіон багатий на нафту і завжди був складним ринком для розвитку зеленої індустрії. Однак зростаюча ймовірність виснаження нафтових запасів і занепокоєння з приводу зростаючого енергетичного попиту призвели до деякого прогресу. Нещодавно Дубай оголосив про свій намір інвестувати $ 3 млрд. в сонячну ферму потужністю 1000 МВт. Будівництво буде завершено до 2030 року. Втім, згідно з очікуваннями нафтові запаси в Дубаї виснажаться до 2020 і цей факт є прикладом того, що відновлювані види енергії розглядаються не як альтернативний, а додатковий ресурс.

Основна причина диверсифікації енергетичних джерел у даному регіоні полягає в збільшенні попиту на електроенергію та зменшення субсидій. Стурбованість з приводу необхідності скорочення викидів, зменшення використання енергії та турбота про навколишнє середовище є в кращому разі другорядною рушійною силою. Коли мова заходить про альтернативну енергетику, не можна сказати, що регіон обділений можливостями. За приблизними оцінками тільки в одній пустелі Руб-ель-Халі (Саудівська Аравія) достатньо сонячного світла для енергозабезпечення двох аналогічних Землі планет!

Крім того, аналітики підрахували, що вартість сонячних і вітрових комплексів на Близькому Сході скоротилася вдвічі, в той час як ціна на паливну енергію підкорює нові висоти. Як зауважив один з оглядачів Recharge News, «політична і економічна логіка на користь поновлюваних джерел (на Близькому Сході) ніколи не була настільки переконливою». Трохи більше підтримки і субсидій - це все, що необхідно для розвитку галузі.

За останні пару років не дивлячись ні на що країнам Перської затоки вдалося зберегти свої паливні субсидії, які замість заохочення більш ефективного використання ресурсів, тим чи іншим чином сприяли неефективності і високій енергоємності виробництва енергії. Дослідження показало, що негативний вплив позначився і на рентабельності екологічно дружніх проектів. Можливо, прийшов час направити субсидії для нафтової індустрії до чогось більш сталого і енергоефективного.

Відновлювані джерела енергії повільно набирають популярність на Близькому Сході, але вони як і раніше не розглядаються як життєздатна альтернатива вуглеводню. І повертаючись до питання, чи відкрив Близький Схід нову (зелену) сторінку історії, залишається відповісти - в даний час - ні.

X

Вхід

Завантажую...