Чи дійсно кава бадьорить інакше, ніж чай?

Чи дійсно кава бадьорить інакше, ніж чай?

Якщо коротко: так! Однак все не так просто.

89% дорослих американців регулярно споживають кофеїн. Дві третини отримують його з кави, одна шоста — з чаю, а решта — з інших безалкогольних напоїв. Люди схильні вважати, що кофеїн в них — єдиний стимулятор, але чай, і навіть гаряче какао, також містять інші сполуки, які, як вважають, мають психоактивні властивості. І стимулюють вони, відповідно, по-різному.

Кофеїн досі носить звання найбільш інтенсивного стимулятора. «Він приглушує інші [стимулюючі речовини] у воді», — говорить доктор Крістел Гаскел-Рамзі, психолог-дієтолог з Нортумбрійського університету в Англії. Але кофеїн не діє самостійно — це командний гравець.

Чай, наприклад, містить амінокислоту тіанін. У 2008 році Гаскел-Рамзі показала, що випробовувані, які водночас споживали великі дози кофеїну і тіаніну, відчували себе більш бадьорими та уважними, ніж коли вони приймали їх окремо. Випробовувані також мали кращий час реакції і робочу пам'ять.

Подальше зменшення доз до рівня, який відповідає чашці чаю, показало протилежне: тіанін вбивав ефект бадьорості від кофеїну. «Я вважаю, що це дозо-специфічне [явище]», — говорить Гаскел-Рамзі.

Тим не менш, різні люди по-різному відчувають однакову дозу енергії від кожного напою. «Існують генетичні відмінності в тому, як реагують люди», — говорить Гаскел-Рамзі. Особисто вона, наприклад, уникає кави. «Це занадто стимулюючий для мене [напій]», — говорить вона. Але лише тоді, коли ситуація не безнадійна. «Якось я була на конференції, і чай був жахливим. Через днів чотири чи п'ять мені так не вистачало кофеїну, що, стиснувши зуби, я, нарешті, замовила каву зі збитими вершками».

Щоб ніколи не потрапляти в безнадійні ситуації, коли чашка хорошого чаю здається недосяжною насолодою, слід зарання запастись улюбленим напоєм. Купити чай в Києві та в інших містах України можна не лише не виходячи з дому — не потрібно навіть відходити від екрана комп'ютера. Заздалегідь подбавши про чайні запаси, ви гарантуєте собі безперебійний потік позитивних емоцій.

X

Вхід

Завантажую...