Чи існують мікроорганізми, здатні вижити на Марсі?

Чи існують мікроорганізми, здатні вижити на Марсі?

Відповідаючи на запитання, чи існують мікроорганізми, здатні вижити на Марсі, ми повинні врахувати безліч чинників. По-перше, що значить на Марсі? Ми говоримо про поверхню планети чи про те, що знаходиться під нею? По-друге, чи маємо ми на увазі лише виживання чи розмноження також?

На Землі проводяться експерименти, в яких вивчається, що станеться, якщо на Марс випадково буде занесений земний мікроорганізм. Ці експерименти показують, що в марсіанських умовах мікроорганізми можуть виживати досить довго — більше того, є дані навіть про лишайники: вони виживають близько місяця і навіть можуть фотосинтезувати, хоч і не розмножуються. Однак умови поверхні Марса досить складно симулювати: ми ще не знаємо їх повністю.

Проте ми можемо їх приблизно уявити. Основна перешкода для виживання мікроорганізмів на поверхні Марса — це досить розріджена атмосфера і низька температура (мінус 60 градусів). Є, звичайно, місця, які можуть прогріватися до плюс двадцяти в певний час. Але все одно дуже розріджена атмосфера залишається перешкодою для життя. Вода на поверхні Марса не може знаходитись в рідкому вигляді достатньо довгий час, тому якщо якесь життя і може існувати на Марсі, то воно повинне знаходитись під поверхнею планети. Ми не знаємо умов цих підповерхневих середовищ існування. Однак нам відомо дуже багато мікроорганізмів, які живуть у глибинних біотопах Землі. Якщо під поверхнею Марса схожі умови, то там теж можуть жити якісь, хоч і дуже несхожі на земні мікроорганізми.

З іншого боку, ще не доведено, що підземні мікробні угруповання можуть існувати незалежно від поверхневої біосфери. Є дані, які свідчать на користь того, що існують такі незалежні колонії одноклітинних, але їх не дуже багато. Основна маса підповерхневої біосфери пов'язана з наземними процесами — насамперед через потребу в кисні. На Марсі ж немає поверхневої біосфери. Що стосується екстремофілів — мікроорганізмів, які існують в екстремальних умовах, то вони, в принципі, могли б існувати в умовах Марса.

Звичайно, при мінус 60 градусах нічого розмножуватись не може, оскільки наявність рідкої води — це обов'язкова умова існування життя. Але, як ми знаємо, на Марсі можуть створюватись локальні умови, коли вода переходить у рідкий стан, і в цих умовах, навіть при температурі нижче нуля, можуть розмножуватись так звані психрофільні мікроорганізми.

Крім низьких температур на Марсі, швидше за все, висока солоність. Але на Землі існують галофільні мікроорганізми, які можуть жити в таких умовах.

Низький тиск також впливає на розмноження. Мікроорганізмів, які жили б в умовах низького тиску, на Землі немає. Тим не менш, коли такі умови симулювались лабораторно, було показано, що деякі земні одноклітинні можуть рости при такому тиску.

Оскільки на Марсі дуже розріджена атмосфера, дуже сильна радіація — як ультрафіолетова, так і іонізуюча, якщо на поверхні і може існувати життя, воно повинне знаходитись на глибині декількох міліметрів-сантиметрів. Навіть після декількох міліметрів значно знижується рівень ультрафіолету.

Можливо, на Марсі є тектонічна і пов'язана з нею термальна активність, тому десь на невеликій глибині можуть створюватись високі температури. В цих умовах можуть жити термофільні мікроорганізми, які теж відомі на Землі.

Таким чином, на Марсі існує великий простір для екстремофілів. На Землі умови, в яких вони живуть, добре відомі. Якщо наші знання коректно екстраполювати на умови Марса, можна стверджувати, що існують організми, здатні жити на Марсі. Однак ми ще дуже мало знаємо.

X

Вхід

Завантажую...