Чи потрібні природі права юридичної особи?

Чи потрібні природі права юридичної особи?

Третя за величиною річка в Новій Зеландії, нехай і не маючи можливості звернутись до юриста або оплатити послуги адвоката, отримала процесуальну правоздатність в суді загальної юрисдикції.

Річка Уонгануї буде вважатись особою, справа якої розглядається в суді (фактично юридичною особою), в рамках попередньої домовленості, підписаної між групою тубільних мешканців із племені річки Уонгануї і центральним урядом. Угодою передбачається, що річці дається юридичний статус під ім'ям Та Ава Тупуа, і два опікуна – один представник Корони і один з місцевих іві, які отримають роль захисників водного простору.

Надання річці юридичних прав – це лише крок до вирішення багаторічних судових справ між тубільними народами і урядами. Подібна міра була прийнята кілька років тому в Еквадорі, коли екосистемам були дані юридичні права.

«Захисників навколишнього середовища засмучує те, що збиток природі визначається шкодою для користування, – пояснює Ендрю Левін, партнер юридичної фірми «Стредлі Ронон». Наприклад, шкода, заподіяна річці, визначається збитками для ловців форелі або обслуговуючих рибалок фірм. Шкода лісам визначається збитками для мисливців або лісорубів. – Але як визначити збиток природі? Прозорістю води? Різноманітністю видів?».

Намір надати екосистемі юридичний статус передбачає розширення переліку визначень для оцінки вартості. Левін відзначає, що в 1972 році суддя Верховного суду США Вільям Дуглас виступав за наділення дерев процесуальною правоздатністю.

«Неживі об’єкти іноді виступають як сторона в судовому розгляді, – писав Дуглас в ході розгляду справи «Клаб проти Мортона». – Наприклад, корабель має статус юридичної особи, що дуже корисно при розгляді справ, пов’язаних з морем. Юридична особа – творіння церковного права – допустима сторона в суді. Звичайна юридична особа – це «особистість» в цілях судових процесів, і вона може виступати в майнових, духовних, естетичних або благодійних справах.

Таким чином, вона ж повинна використовуватись відносно долин, альпійських лугів, річок, озер, пляжів, гірських кряжів, гаїв, боліт або навіть повітря для вираження руйнівного впливу сучасних технологій і сучасного життя. Наприклад, річка – це уособлення життя, яке вона підтримує або годує, а саме риб, водяних комах, видр, оленів, лосів, а також людей, які залежать від неї або насолоджуються її краєвидами, звуками або самим існуванням. В якості позивача річка висловлює думку екологічної одиниці життя, яка є її частиною. Люди, тісно пов’язані з тією чи іншою водоймою, будь то рибалки, каноїсти, зоологи або лісоруби, повинні мати можливість відстоювати ті цінності, що представляє річка і що знаходяться під загрозою знищення... Тому не можна змушувати мовчати і без того мовчазні неживі об’єкти».

За словами Левіна, існують деякі труднощі з практичним застосуванням аргументів Дугласа. Юридична особа може виражати наміри і бажання, які фіксуються в протоколах засідань та інших документах. Вона, так би мовити, може виступати від свого імені. «Хто ж виступатиме за дерева? – запитує Левін. – В реальних умовах на їх захист спробують висловитись 20 осіб».

X

Вхід

Завантажую...