Чи сплять білі ведмеді взимку?

Чи сплять білі ведмеді взимку?

Як не дивно, практично не сплять! Тобто сплять-то вони нормально, як і влітку (тільки влітку вони зазвичай сплять більше). А ось в зимовий сон не впадають. («Сплячки» ведмедів правильніше називати зимовим сном; справжньої сплячки у ведмедів немає, оскільки температура їх тіла майже не падає, і в будь-який момент вони можуть прокинутись.) У зимовий сон впадають лише вагітні та вигодовуючі новонароджених дитинчат самки. Решта білих ведмедів якщо і залягають в барлогу, то ненадовго і не щороку.

А дивно це тому, що білий ведмідь — найближчий родич ведмедя бурого. Вони походять від спільного предка, що жив якихось 150 тисяч років тому (для еволюції видів це зовсім недавно). В дикій природі ці види іноді навіть схрещуються між собою. При цьому за своїм способом життя білі ведмеді різко відрізняються від бурих.

Основна їжа білих ведмедів — нерпи. Це такі тюлені. Полюють на них білі ведмеді на льоду. Вони або дістають нерпу лапою з лунки в льоду, через яку тюлень дихає, або підстерігають і хапають нерп, які вилізли на лід відпочивати. У багатьох районах Арктики, де живуть білі ведмеді, до кінця літа лід майже повністю тане. Полювати на тюленів вони більше не можуть. На суходолі більшість арктичних тварин здатні втекти від білого ведмедя, як і морські тварини в морі. Добре, якщо вдається знайти на березі тушу мертвого кита або моржа. А якщо ні — тоді в кінці літа і восени ведмеді голодують іноді по кілька місяців. Так що взимку вони не сплять, а знову починають полювати, як тільки з'являється лід.

Але самкам діватись нікуди — їм доводиться залягати в барлогу. Адже ведмежата у білого ведмедя, як і у інших ведмедів, народжуються маленькими (їх маса — менше кілограма) і сліпими; їх вкриває лише короткий пушок. Зазвичай самки влаштовують барліг на березі, іноді в 50 км від берега моря. Як правило, барліг ведмедиця робить у сніговій дюні, але якщо снігу мало, може вирити нору в мерзлому ґрунті. Самка залягає в барліг якраз тоді, коли тане лід і полювати стає складно. Ведмежата зазвичай народжуються в листопаді-січні, а в барлозі залишаються до лютого-березня. До народження ведмежат ведмедиця дійсно переважно спить, але під час пологів прокидається, і після пологів спати їй доводиться вже менше. Однак все одно до виходу з барлогу вона знаходиться в стані зимового сну: не їсть, не п'є, не пісяє і не какає.

Як же самка примудряється накопичити поживні речовини для довгого сну і для вирощування ведмежат (а їх зазвичай двоє)? Виявляється, спаровування у білих ведмедів відбувається ще навесні — в квітні-травні. Одразу після спаровування вагітні самки починають так посилено харчуватись, що до осені стають важчими на 200 кг — їх маса іноді майже подвоюється! При цьому розвиток зародків в животі у ведмедиці навесні зупиняється на ранній стадії і продовжується тільки восени; до цього вони перебувають в стані спокою (називається це ембріональною діапаузою). Ймовірно, це дозволяє ведмедицям «підігнати» початок розвитку ембріонів до часу залягання в барліг; адже цей час сильно залежить від умов даної місцевості і навіть від погоди в даний рік.

Не дуже зрозуміло, чому б так само не наїдатись всім білим ведмедям. Але вони чомусь цього не роблять.

Цікаво, що в будь-який час року при тривалому голодуванні білі ведмеді як би «сплять на ходу». В їх крові різко падає концентрація сечовини, що характерно для інших видів ведмедів в період сплячки. Ведмеді вміють використовувати сечовину для синтезу амінокислот і білків плазми (рідкої частини) крові. (Концентрація білків у плазмі повинна бути по можливості постійною, інакше виникають різноманітні проблеми з транспортом рідин і обміном речовин в організмі.) Крім того, чим нижче вміст сечовини, тим менше потрібно виводити її з сечею, а значить, менше потрібно пити. Хоча вода у вигляді снігу зазвичай легко доступна в Арктиці, пити (а точніше, їсти) її енергетично невигідно — багато енергії втрачається на її зігрівання.

Якщо у бурого ведмедя концентрація сечовини знизилась, він стає млявим, вже не хоче їсти і впадає в сон. Але білий ведмідь за наявності їжі знову починає їсти і піднімає концентрацію сечовини до нормального рівня.

Цікаво, що за період зимового сну білий ведмідь якось ухитряється майже не втратити масу кісток і м'язів. Зазвичай у людини та інших тварин їх маса різко знижується при тривалій нерухомості, навіть коли є їжа; зменшується маса кісток і м'язів і у інших видів ведмедів в період сну. А ось у білого ведмедя витрачається майже один тільки жир. Виходить, що в якомусь сенсі білі ведмеді навіть більш пристосовані до зимового сну.

X

Вхід

Завантажую...