Чи вбивають тварини одна одну?

Чи вбивають тварини одна одну?

Майже в кожній програмі про дику природу, яку можна побачити по ТБ, є декілька сцен, де одна тварина вбиває іншу, будь то бурий ведмідь, що ловить лосося, чи гепард, який наздогнав антилопу. Але царство тварин переповнене не просто міжвидовою боротьбою — багато видів регулярно практикують навмисні вбивства представників свого роду.

Серед комах і павукоподібних, наприклад, сексуальний канібалізм — коли самка з'їдає самця до, під час або після спаровування, — зустрічається у ряду видів, зокрема у китайського богомола та павука чорної вдови. А ембріони акули, як відомо, поїдають один одного ще в утробі матері.

Звісно, вбивства у тварин не завжди пов'язані з їжею.

Різні види риб, такі як цихліди та бійцівські сіамські рибки, дуже територіальні будучи дорослими, і вони атакують, а іноді й вбивають, інших риб, що потрапили у їх володіння.

До того ж, у всьому тваринному царстві поширені битви за право спаровування, які іноді можуть закінчуватись летально. Деякі види колібрі навіть мають потенційно смертельні дзьоби-кинджали, які самці використовують, щоб вдаряти один одного під час повітряних боїв.

У деяких випадках це не стільки вбивство, скільки сексуальна конкуренція, де тварина може випадково вбити потенційного партнера. Наприклад, група самців західної американської жаби може потопити самку, скупчившись на ній у воді.

Однак коли йдеться про справжні вбивства, соціальним ссавцям тут немає рівних.

У 2016 році дослідники з Іспанії проаналізували дані понад 4 мільйонів смертей у 1024 видів ссавців, включаючи людей.

Враховуючи, що за даними ФБР у 2015 році на території США було вбито майже 16 000 людей, легко подумати, що Homo sapiens виявиться видом, який радше за всіх вбиває собі подібних.

Але люди навіть не потрапили у першу тридцятку, тоді як інші тварини, яких зазвичай вважають схильними до вбивств — вовки, леви і примати, зокрема різні мавпи та лемури — потрапили.

Дослідження також показало, що ряд зовні миролюбних видів насправді напрочуд смертоносні. Довгохвості шиншили, земляні білки та кілька видів унгулят, у тому числі дикі коні, газелі та олені — увійшли у топ-50.

Найбільш смертоносним видом ссавців виявились сурікати — близько 20% з них гинуть від лап (та зубів) своїх побратимів.

В цілому менше половини досліджуваних видів вбивають собі подібних. Але одна група ссавців виділяється як особливо вбивча: примати, які в вісім разів частіше вбивають представників свого виду, ніж інші види ссавців.

Втім, варто зауважити, що обставини вбивств значно відрізняються у людей та решти ссавців.

Переважна кількість вбивств у ссавців припадає на дітовбивства. У сурікатів, наприклад, домінуючі самки вбивають дитинчат нижчих за ієрархією самок у своїй групі.

Люди є частиною невеликої групи тварин, до якої також входять вовки, леви і плямисті гієни, які регулярно вбивають дорослих представників свого виду. І серед цієї невеликої групи ми виділяємось. Як сказав біологічний антрополог з Гарварду Річард Врангхем, коли йдеться про вбивства дорослих, люди справді виняткові.

X

Вхід

Завантажую...