Чисельність хижих тварин в Європі поступово відновлюється

Чисельність хижих тварин в Європі поступово відновлюється
Карпатський вовк, Польща

76 зоологів, які беруть участь у роботах з моніторингу популяцій європейських ссавців, узагальнили дані за останнє п'ятиріччя. Вони з'ясували, що чисельність великих хижаків — бурого ведмедя, рисі, вовка та росомахи, — які мешкають на території Європи, збільшилась в порівнянні з серединою XX століття — періодом найбільшого популяційного стресу.

Вчені відзначають, що не лише збільшилась кількість особин в популяціях, а й розширилась територія, зайнята ними. Це означає, що великі хижаки пристосувались до сусідства людини, розселившись за межами заповідників та заказників. Тепер потрібно і людині навчитись жити поряд з небезпечними сусідами, які, тим не менш, є природними і повноправними учасниками природних систем.

Великий міжнародний колектив дослідників під керівництвом Гійома Шапрона (Guillaume Chapron) зі Шведського університету сільськогосподарських наук і Петри Каченскі (Petra Kaczensky) з Віденського університету ветеринарної медицини оприлюднив результати вивчення динаміки чисельності великих хижих тварин Європи: ведмедя, рисі, вовка та росомахи. Як не дивно, статистика виглядає не настільки гнітюче, як можна було б очікувати від перенаселеної Європи.

Так, цифри говорять, що популяції бурих ведмедів збільшились за чисельністю майже скрізь, крім Піренейських гір. Найбільш помітне зростання чисельності в популяціях Скандинавії. У Словенії та Латвії відзначені місця, куди тварини повернулись після багаторічної відсутності; в Швейцарії та Італії кілька особин були штучно інтродуковані в колишні місцеперебування і поки почуваються цілком непогано. Загалом в Європі налічується близько 17 тисяч особин бурих ведмедів, які стали тепер в Європі найчисленнішим хижаком.

Трохи менше поголів'я вовків: їх близько 12 тисяч. Майже скрізь, крім гірських районів Іспанії, їх стає більше. Відмінною рисою їх відновної динаміки можна назвати природне повернення до колишніх місцеперебувань.

Рись, яка вже зникла з більшості європейських країн, почала повільно нарощувати свою чисельність. Тепер в Європі близько 9000 рисей. У країнах південної Європи (Словенія, Чехія, Хорватія, Франція, Австрія, Німеччина, Швейцарія) рись була заново інтродукована після повного зникнення, в інших країнах її чисельність відновлюється природним чином.

Росомаха тепер мешкає, як і в середині XX століття, лише в Скандинавії. Але там її чисельність збільшилась в 2-3 рази, сягнувши 1000-1300 особин, які зайняли втричі більшу територію, ніж раніше.

Автори огляду висловлюють дуже обережний оптимізм щодо майбутнього популяцій цих хижаків. Вони підкреслюють, що зусилля природоохоронних організацій привели до видимого успіху, без них взагалі ніякого зростання популяцій не було б. Однак не менш важливою вони бачать зміну природоохоронної парадигми. Якщо раніше вважалось, що зберегти популяції великих тварин можна лише повністю відокремивши їх від антропогенного середовища, створивши їм «оранжерейні» умови, то тепер очевидно, що цю концепцію потрібно переглядати. У заповідниках і заказниках при зростанні числа особин їм просто не вистачає місця навіть при достатньому раціоні. Ведмеді, вовки, рисі повертаються туди, де живуть люди, успішно пристосовуючись до цього вкрай незручного і неприємного сусідства. Вони цілком непогано себе почувають в місцях з населенням 19-37 жителів на квадратний кілометр (а вовкам досить комфортно і при втричі більшій щільності населення).

Тепер потрібно і людям поступово вчитися уживатись поруч з небезпечними тваринами. Тут важливі й ідеологічна підготовка, і конкретні заходи із захисту людських господарств: це взаємопов'язані фактори. Так, в Австрії в 90-х роках були інтродуковані ведмеді, проте популяції відновлюються вкрай повільно. Причиною цьому вчені бачать або браконьєрство, або міграцію тварин в інші, більш безпечні, місця. Негативний ефект посилюють політики, які намагаються зіграти на захисті сільського населення від хижих тварин, а також традиційно вороже ставлення людей до хижаків. Хоча насправді розумне розмежування життєвого простору може змінити ставлення людей до диких сусідів.

X

Вхід

Завантажую...