Чому метелики п'ють черепашачі сльози?

Чому метелики п'ють черепашачі сльози?

Нещодавно зняте в перуанській Амазонії відео демонструє дивовижне видовище: барвисті метелики п'ють сльози прямо з очей черепах, що гріються біля річки.

На початку березня тропічний ентомолог Філ Торрес, подорожуючи річкою Тамбопата в Перу, відзняв сюжет про те, як три черепахи зібрались на гілці біля берега річки, щоб погрітись на сонці, а навколо їх голів кружляли кілька видів різнобарвних метеликів, час від часу сідаючи біля очей черепах, щоб зібрати солоні сльози рептилій.

Метеликів, яких було близько восьми видів з трьох різних родин, в черепашачих сльозах цікавило одне: натрій, пояснює Торрес у відео. Метелики не можуть отримати натрій з квітів, тому комахи повинні шукати його деінде. Деякі види метеликів використовують як джерело натрію фекалії; деякі знаходять його у багні, а інші — як метелики біля річки — шукають сльози.

Сльозливі рептилії, швидше за все, тракакси (Podocnemis unifilis), належать до групи черепах, нездатних ховати голови у свої панцирі. Єдиний для них спосіб відганяти спраглих комах — повертати голову з боку в бік, що не дуже ефективно. До того ж метелики, що полюють на сльози, можуть бути дуже наполегливими.

«Чорт забирай, я впевнений, що якби я пролежав досить довго, вони обов'язково прилетіли б годуватись моїм потом (це досить поширено), і, можливо, навіть перейшли б на очі», — говорить Торрес.

Вигідні стосунки

Деякі типи тварин практикують відносини, відомі як мутуалізм, який зазвичай передбачає взаємовигідне співіснування двох видів. Наприклад, волохаті водяні буйволи, які населяють болота північної Туреччини, часто бувають вкриті крихітними жабками, які харчуються надокучливими мухами. А пташенята зозулі, яких вигодовують інші види птахів, виділяють хімічну речовину, яка відлякує хижаків від гнізд їх прийомних сімей.

Однак, хоча амазонські метелики, безперечно, отримують вигоду від черепах, менш зрозуміло, яка користь для рептилій від такого сусідства. «Не схоже, що їм це подобається, — говорить Торрес. — Це досить яскравий приклад коменсалізму — видового партнерства, при якому одні види отримують вигоду, а інші види не зазнають відчутного впливу, позитивного чи негативного».

X

Вхід

Завантажую...