Чорні піраміди обіцяють Еміратам чисту енергію

Чорні піраміди обіцяють Еміратам чисту енергію

Американці запропонували ОАЕ побудувати в пісках титанічні скульптури, які зможуть виробляти струм для живлення сотень будинків. Якщо проект затвердять, він стане одним з рідкісних прикладів схрещування арт-об'єкта з сонячною електростанцією майже промислового масштабу.

У січні 2010 року організація Land Art Generator Initiative (LAGI) з ОАЕ оголосила конкурс на кращий «генеруючий енергію паблік-арт». З точки зору організаторів змагання, формування «сталого» і «зеленого» міста це не стільки варіанти освоєння ресурсів, скільки питання гармонії між зовнішнім виглядом і змістом, привабливою естетикою і розважливою технологією.

До літа 2010 року LAGI отримала сотні заявок із понад сорока країн. 19 січня 2011 в Абу-Дабі на Всесвітньому енергетичному саміті (World Future Energy Summit) були оголошені переможці, обрані міжнародним професійним журі.

Перше місце зайняв проект «Місячний лікоть» (Lunar Cubit), розроблений колективом зі США: інженером Робертом Флоттемешом (Robert Flottemesch), художником Йеном Денайком (Jen DeNike), ландшафтним дизайнером Джоанною Баллхаус (Johanna Ballhaus) і економістом Адріаном Де Люка (Adrian P. De Luca). Вони придумали набір пірамід, виконаних у пропорціях піраміди Хеопса.

Центральна піраміда бачиться своїм творцям висотою в 49,8 метра при стороні основи у 78,3 м. Її оточують вісім сестер, що піднімаються на 22 метри (сторона основи - 34,6 м).

чорні піраміди-маяки

Всі вони являтимуть собою сонячні електростанції, які вночі здатні перетворюватися на маяки. За оцінкою авторів концепції, витрати на нічне освітлення комплексу будуть набагато меншими за денний виробіток, тому чимало мегават-годин дістанеться стороннім споживачам.

Усі дев'ять пірамід повинні бути майже чорними. Цим кольором вони зобов'язані безлічі сонячних батарей, які покривають всі грані. «Блиск панелей повинен нагадувати відполірований темний онікс», - мріють творці «Місячного ліктя».

До речі, під «ліктем» (cubit) у назві проекту мається на увазі царський єгипетський (він складав трохи більше 0,52 метра). Чим же, як не єгипетськими ліктями слід вимірювати піраміди? А ще лікоть - це перша зафіксована в писемності одиниця довжини, - пояснюють розробники чорних пірамід вибір їх назви.

За сприятливих умов комплекс зможе генерувати до 1,74 мегавата: максимум 691 кіловат від старшої піраміди і по 131 кВт від молодших. Цієї кількості енергії в середньому повинно вистачати для живлення 250 будинків цілий рік, навіть з урахуванням припинення виробництва електроенергії вночі.

На виробництві електрики, втім, функції запропонованої споруди не закінчуються. За задумом дизайнерів, весь набір являє собою величезний годинник, який показує місячні фази, дуже важливі для ісламського календаря. Вісім місячних фаз - вісім молодших пірамід, що грають роль поділок на величезному годиннику. За задумом, кожну ніч за певним принципом будуть загорятися дві піраміди - центральна і одна з восьми малих.

Світло на пірамідах будуть створювати смуги з тисяч білих світлодіодів, покладених у зазорах між сонячними панелями. Панелі повинні бути складені майже у стик, так що для неозброєного ока стінки пірамід будуть представлятися монолітними, як стіни сучасних «дзеркальних» хмарочосів.

Яскравість світильників кожен вечір буде зростати плавно, в міру приходу темряви. Причому максимальне світіння пірамід буде обернено пропорційно поточній яскравості Місяця: у повний місяць піраміди залишаються чорними всю ніч, а в молодий місяць - засяють на всі сто. У проміжних фазах поверхні споруд продемонструють геометричний малюнок з ряду діагональних смуг.

чорні піраміди-маяки

За умовами змагання, всі екологічні інсталяції повинні були бути вписані в одну з трьох точок (одну в Дубаї і дві в Абу-Дабі). Серед них і «локація», обрана нашими героями: місце на самому кордоні Масдара - першого у світі міста з нульовими викидами і нульовим «вуглецевим слідом».

Для пірамід дизайнери намітили позицію біля дороги, що веде в міжнародний аеропорт Абу-Дабі, розташований всього в п'яти кілометрах. Отже комплекс пірамід повинно бути чудово видно з прилітаючих літаків і з під'їжджаючих до міста автомобілів.

На жаль, поки не можна сказати найголовнішого - чи буде зведений комплекс Lunar Cubit. Спонсором конкурсу виступила компанія Masdar (ініціатор будівництва однойменного екоміста), що говорить про певну зацікавленість арабів у втіленні ідей архітекторів.

З іншого боку, ніяких точних термінів і обіцянок на сайті ініціативи LAGI немає, крім одного уточнення: у 2012 році організатори мають намір провести новий аналогічний конкурс.

X

Вхід

Завантажую...