День Землі: факти та історія

День Землі: факти та історія

День Землі — щорічний захід, створений, щоб вшанувати природне середовище планети та підвищити обізнаність громадськості щодо його забруднення. В усьому світі 22 квітня проводяться мітинги, конференції, заходи на свіжому повітрі та масові прибирання.

День Землі народився як американський громадський рух. Згодом завдяки цій ініціативі було створено Управління з охорони навколишнього середовища США (Environmental Protection Agency, EPA) та прийнято ряд екологічних законів. Ідея Дня Землі була запропонована тодішнім сенатором з Вісконсину Гайлордом Нельсоном, який помер у 2005 році.

Історія

Перший День Землі відбувся у 1970 році. Нельсона надихнув великий нафтовий розлив 1969 року в Санта-Барбарі, штат Каліфорнія, через що він вирішив організувати національний «тіч-ін», який зосередився на навчанні громадськості про проблеми навколишнього середовища.

Нельсон зробив Деніса Хайеса, політично активного випускника Стенфордського університету, національним координатором, і переконав республіканця з Каліфорнії Піта Макклоскі стати співголовою. Маючи в своєму штаті 85 осіб, 20 квітня 1970 року їм вдалось зібрати 20 мільйонів людей зі всіх Сполучених Штатів. Університети провели акції протесту і люди зібрались в громадських місцях, щоб поговорити про навколишнє середовище і знайти шляхи захисту планети.

«Об’єднання, які боролись проти розливів нафти, забруднюючих заводів і електростанцій, неочищених стічних вод, токсичних звалищ, пестицидів, автострад, втрат природних середовищ та вимирання дикої природи, раптом зрозуміли, що вони мають спільні цінності», — розповідається на сайті Earth Day Network, створеному організаторами заходу.

У 1995 році президент США Білл Клінтон нагородив Нельсона Президентською медаллю Свободи як засновника Дня Землі. Це вища нагорода для цивільних осіб в Сполучених Штатах.

Сучасний День Землі

День Землі продовжував відзначатись протягом багатьох років. У 1990 році він став всесвітнім, в його відзначенні взяли участь 200 мільйонів людей зі 141 країни світу.

У Дні Землі 2000 року взяли участь 5 тисяч екологічних об’єднань та 184 країни. Хайес організував кампанію, яка була зосереджена на глобальному потеплінні та чистій енергетиці. «Світові лідери в Кіото, Японія, в кінці 1997 року визнали науковий факт, що основною причиною глобального потепління є викиди вуглекислого газу від спалювання викопного палива, і що з цими зростаючими викидами потрібно щось робити», — розповідає Хайес.

У 2010 році до 40-річчя Дня Землі 225 тисяч людей зібрались на Національній алеї на кліматичний мітинг. Earth Day Network розгорнув кампанію з посадки мільярда дерев, яка була успішно реалізована в 2012 році.

Вплив Дня Землі

Хоча День Землі став мейнстрімом, дослідження показують, що енвайронменталізм може бути каменем спотикання. Згідно з останніми опитуваннями Інституту Ґеллапа, 42% американців вважають, що небезпеки зміни клімату перебільшені, тоді як думку про те, що охорона навколишнього середовища повинна мати більший пріоритет, ніж виробництво енергії, розділяють менше половини опитаних.

Втім, День Землі досі має велике значення, оскільки спонукає людей замислюватись над своїми цінностями, а також загрозами, з якими стикається планета, і шляхами захисту навколишнього середовища. Історія екологічного активізму та приклади людської співпраці, покликаної змінити політику, вселяють оптимізм щодо майбутніх позитивних змін, яких ми можемо досягти.

X

Вхід

Завантажую...