Десять лісів планети, яким загрожує найбільша небезпека

Десять лісів планети, яким загрожує найбільша небезпека

Амазонський дощовий ліс

На фото робітники очищують дорогу через Амазонський дощовий ліс в Бразилії – один з десяти лісів світу, які сьогодні перебувають в найбільш загрозливому становищі. 22 квітня люди в усьому світі саджатимуть дерева поблизу своїх осель в рамках святкування Дня Землі. Але цих старань не достатньо, щоб повернути дерева в лісах, які зникають в результаті діяльності людини.

«Ми дуже підтримуємо посадку дерев, але цього не достатньо, ми повинні зберегти ліси, а не лише дерева», – розповідає Річард Донован (Richard Donovan), віце-президент зі сталого лісового господарства в Rainforest Alliance. Хоча темпи вирубки лісів Амазонки дещо сповільнились в останні десятиліття, вони все ще залишаються найвищими у світі, додає він.

Щорічно вирубуються великі ділянки лісу для звільнення місця під поля і пасовища. Ще однією проблемою являється зростаюче число доріг через тропічні ліси, які полегшують пересування великих лісозаготівельних машин і служать точкою входу для всіх бажаючих – від фермерів до розвідників корисних копалин.

Тропічні ліси Мадагаскару

Леопардовий хамелеон на фото – один з тисяч видів, які зустрічаються лише у тропічних лісах Мадагаскару. Якщо зникнуть вологі (як і сухі) тропічні ліси острову, ці види зникнуть разом з ними. За словами Донована, найбільшою загрозою для лісів Мадагаскару являється широко поширена бідність у країні, яка змушує багатьох її громадян вирубувати свої ліси.

«На Мадагаскарі ростуть цінні деревні породи, включаючи чорне і червоне дерево, які користуються великим попитом на ринку, – розповідає він. – Місцевий уряд спробував організувати охорону деяких територій на острові, проте повністю позбутись браконьєрів практично неможливо».

Лісисті острови Філіппіни

На фото вгорі річка, яка протікає через тропічний ліс заповіднику Сьєрра-Мадре на Філіппінах. Острівні ліси, як правило, дуже чутливі. Вони знаходяться під тиском туризму, інвазійних видів та підвищення рівня моря, викликаного глобальним потеплінням, розповідає Донован.

Ще однією проблемою для таких лісів являється ріст середнього класу в країнах, що розвиваються, додає він. «Чим вищі ваші доходи, тим більше ви споживаєте», – що включає збільшення попиту на папір та деревину, з якої виготовляють дорогі меблі. «Сподіваємось, що зростаюче населення Філіппін не буде наслідувати приклад своїх європейських та американських сусідів, а одразу споживатиме відповідально».

Мезоамериканські ліси

Ліси Мезоамерики – регіону, який простягається від Мексики до Коста-Ріки – все більше страждають від вирубок, які проводяться для звільнення місця під поля та пасовища, а також під туристичні курорти, розповідає Донован. На східному атлантичному узбережжі регіону росте червоне дерево – одна з найцінніших тропічних деревних порід у світі.

Ще однією проблемою для здоров’я мезоамериканських лісів являється процвітаюча в цих місцях торгівля наркотиками. «Наркоторгівля робить регіон нестабільним. Коли немає стабільності – дуже важко захистити ліси. Пріоритети ставляться на зовсім інші речі».

Тропічні ліси Конго

Другий за величиною після Амазонського, дощовий ліс Конго, який простягається на території шести африканських країн, зникає в результаті інтенсивної діяльності лісозаготівлі і сільського господарства.

«З усіх зникаючих лісових регіонів, про які ми зараз говоримо, ліси басейну річки Конго, ймовірно, зустрілись з найбільшими труднощами з державним управлінням, – продовжує Донован. – В Республіці Конго та Демократичній Республіці Конго не вщухають збройні зіткнення, що також ускладнює це завдання іншим країнам регіону».

Розколоті ліси Південно-Східної Азії

Вологі тропічні ліси Малайзії (на фото малайзійський Nuang Recreational Forest), Індонезії і частини Папуа Нової Гвінеї, іноді називають роз’єднаним лісовим масивом. Звісно, ці ліси рідко розглядають як одне ціле, адже роз’єднують їх, не багато не мало, – моря.

Як і в багатьох лісах, які перебувають під загрозою зникнення, дерева в цих лісах вирубуються заради розвитку сільського господарства.

Прибережні ліси Східної Африки

На території Мозамбіку, Танзанії та частково Кенії, розташований Східно-африканський прибережний тропічний і субтропічний ліс, який сильно порідшав через вирубку дерев під сільськогосподарські угіддя, покликані допомогти прогодувати зростаюче населення регіону.

Але Донован вважає, що ці ліси все ще можна врятувати, якщо організувати належну охорону. Наприклад, південноамериканські природоохоронці експериментують з керованим громадськістю, направленим знизу вгору підходом до охорони лісів.

Ідея полягає в тому, що невелика група людей може краще подбати про свої місцеві лісові масиви, ніж уряд, змушений керувати лісами всієї країни, сказав він. «Бразилія, Мексика та Америка стали авангардом втілення цього підходу. До того ж, з’являються нові захоплюючі ініціативи, які намагаються провадити цей досвід в Африці та Азії».

Вологі ліси Гімалаїв

На фото долина річки Калі-Ґандакі, Непал. Від Непалу, через М'янму (Бірма) та Північну Індію, і до Лаосу розкинулись тропічні та субтропічні вологі ліси Гімалаїв.

За словами Донована, сьогодні ці ліси знаходяться під колосальним тиском. Вони знищуються для задоволення потреб як місцевого населення, так і потреб зростаючого середнього класу Китаю та Індії.

Ліси бразильської савани

Лісовий масив Серрадо в Бразилії (на фото) являється однією з найбільших саванних екосистем в світі. Найвідомішими саванами планети, безперечно, являються африканські савани, в яких мешкають такі тварини, як слони та леви. В саванних лісах східної частини Південної Америки водяться куди менш відомі види тварин. Так, тут можна зустріти гривастого вовка та нелітаючого птаха нанду.

На відміну від саван інших країн, бразильські савани являють собою справжні ліси. Згідно Всесвітньому фонду дикої природи, Серрадо – найбільш біологічно різноманітна савана в світі. Проте лісам Серрадо загрожують землеробство, видобуток деревного вугілля, водні проекти і скотарство, розповідає Донован.

Атлантичний сухий ліс

Національний парк Шапада-Діамантина в південно-східній Бразилії, зображений на фото, – частина Атлантичного сухого лісу. «Це ліси, яким вже багато років загрожує велика небезпека, викликана розвитком сільського господарства», – розповідає Донован.

На його думку, щоб захистити ці ліси, а також всі інші ліси планети, потрібна допомога не лише місцевих жителів, але і всіх інших жителів Землі. «Зверніть увагу на походження речей, якими ви користуєтесь, – пропонує він. – Коли ви наступного разу вирушите в магазин за продуктами або товарами для дому, задумайтесь, чи варто брати те, без чого можна легко обійтись».

X

Вхід

Завантажую...