Дикі запилювачі важливіші за медоносних бджіл?

Дикі запилювачі важливіші за медоносних бджіл?

Скорочення популяції медоносних бджіл привернуло неабияку увагу вчених до проблеми запилення посівів. Нещодавно у Великобританії було проведене цікаве дослідження на цю тему. Як виявилось, джмелі, поодинокі бджоли і інші дикі комахи-запилювачі значно важливіші для запилення посівів Великобританії, ніж вважалося раніше.

Дослідники виявили, що популяція медоносних бджіл настільки різко скоротилася за останні роки, що вона здатна запилювати лише половину тих площ, які запилювались на початку 1980х років. Там, де колись медоносні бджоли задовольняли потреби Великобританії в запиленні на 70%, зараз вони запилюють лише третину. У гіршому випадку ця цифра становить від 10 до 15%.

Парадоксально, але за останні 20 років частка посівів, що залежать від запилення комах, зросла з менш ніж 8% на початку 1980х до 20% в 2007 році. І за цей же період врожаї з посівів, які запилюються комахами, збільшилися на 54%. Це означає, що медоносні бджоли не можуть бути одноосібно відповідальними або є не єдиними важливими запилювачами.

Якщо не медоносні бджоли запилюють посіви, хто ж тоді? Дослідники вважають, що інші корисні комахи-запилювачі, такі як джмелі, дзюрчалки і одиночні бджоли, заповнюють нестачу.

«Отримані нами дані дозволяють припустити, що дикі комахи-запилювачі роблять набагато більший внесок у запилення посівів Великобританії, ніж вважалося раніше», - говорить Tom Breeze з Університету Рідінга, провідний автор дослідження.

Цінність запилення комахами для землеробства Великобританії оцінена приблизно в £ 400 000 000 на рік. І до цих пір в основному вважалося, що медоносні бджоли є найважливішими обпилювачами, внесок яких у запилення досягає 90%.

«Ми схильні вважати, що ця цифра була абсолютно неточною», - говорить Breeze. «Це нелогічно, оскільки число бджіл падає протягом багатьох років».

Насправді, масштабних досліджень, які б підтверджували, що медоносні бджоли - найбільші запилювачі, просто не було. Тому Breeze і його колеги з Університету Рідінга вирішили приступити до вивчення того, наскільки посіви, які запилюються комахами, важливі для сільського господарства Великобританії, і, використовуючи дані більш раннього дослідження, визначити реальний внесок медоносних бджіл.

Це було перше дослідження, в якому було розглянуто внесок як медоносних бджіл, так і інших запилювачів в настільки значному масштабі.

«Джмелі, дзюрчалки та одиночні бджоли - це ключові дикі запилювачі, але існує ще, як мінімум, 250 видів бджіл на території Великобританії, користі від яких, на нашу думку, більше, ніж від медоносних бджіл», - визнає Breeze.

Незважаючи на те, що Breeze і його колеги прийшли до висновку про те, що внесок медоносних бджіл в запилення не такий великий, як інших видів, вони підкреслюють, що важливий не той чи інший вид комахи-запилювача окремо, а всі вони разом.

«У 2006 році було проведено важливе дослідження, яке виявило, що врожай буде кращим тоді, коли на полях будуть присутні як медоносні бджоли, так і дикі запилювачі», - говорить Breeze.

Він каже, що наступним етапом даного дослідження має стати його проведення в масштабах Європи для порівняння різних країн з ситуацією у Великобританії і вивчення на полях, які саме комахи запилюють рослини.

«Це дослідження ставить під сумнів наше уявлення про те, що медоносні бджоли - головні запилювачі, і потенційно може призвести до зміни парадигми в людській свідомості», - вважає керівник з науки та інновацій, доктор Andrew Impey з Науково-дослідної ради з охорони навколишнього середовища Великобританії.

X

Вхід

Завантажую...