Динозаври не були ні теплокровними, ні холоднокровними

Динозаври не були ні теплокровними, ні холоднокровними

Динозаври були чимось середнім між ящірками та ссавцями, — припускає нове дослідження, яке знайшло золоту середину в тривалій дискусії з приводу того, чи були динозаври холоднокровними ектотермами, які використовують середовище для регулювання внутрішньої температури, чи теплокровними ендотермами, які регулюють температуру свого тіла зсередини.

«Існує третій шлях», — вважає Джон Грейді, біолог з Університету Нью-Мексико в Альбукерке. Серед сучасних тварин, що пішли цим шляхом, можна згадати тунця, оселедцевих акул та шкірястих черепах. За словами Грейді, вивчення того, як ці істоти контролюють тепло свого тіла, може допомогти зрозуміти, яким чином динозаври робили це мільйони років тому. Для регуляції температури мезотерми спалюють енергію зсередини, але не до постійної температури, як це роблять ссавці чи птахи. Тунець, наприклад, має температуру тіла на 20°C вищу за температуру води, крім випадків, коли вони пірнають углиб холодних вод — тоді швидкість їх метаболізму також може падати.

Щоб визначити місце динозаврів в метаболічному спектрі, Грейді та його колеги зібрали базу даних темпів росту 381 виду тварин, зокрема 21 динозавра. Дані були взяті з попередніх досліджень, які оцінювали темпи росту багатьма шляхами. Зокрема, для динозаврів були використані підрахунок кількості річних кілець в скам'янілих кістках для оцінки віку індивіда, та вимірювання довжини кісток, щоб оцінити загальну масу. Тварини варіювались від повільнозростаючих крокодилів до швидкозростаючих коней.

Потім вчені порівняли швидкість росту кожної тварини з кількістю енергії, яку вона спалює, та виявили, що ссавці, які ростуть в десять разів швидше, ніж рептилії, мають також в десять разів швидший метаболізм. Цю інформацію дослідники використали для визначення метаболічних показників динозаврів. В результаті динозаври опинились посередині шкали.

Поєднання метаболічних характеристик теплокровних та холоднокровних тварин, можливо, давало динозаврам екологічну перевагу, розповідає Грейді. Вони мали пересуватись швидше, ніж крокодили, та потребувати менше їжі, ніж аналогічні за розмірами ссавці. «Той факт, що динозаври достатньою мірою домінували 130 мільйонів років, говорить про те, що у них були якісь козирі», — розповідає Грейді.

Швидкий метаболізм ссавців та птахів, ймовірно, розвивався протягом мільйонів років, переважно після епохи динозаврів, розповідає Стівен Брюсат, палеонтолог з Единбурзького університету, Великобританія. Багато сучасних птахів виростають до дорослих розмірів протягом декількох тижнів, але найбільш ранні викопні птахи, такі як археоптерикс, ймовірно, росли набагато повільніше.

Грейді хоче перевірити свої ідеї, вивчаючи скам'янілості динозаврів з полярних регіонів, таких як Аляска. Він сподівається порівняти ізотопні вимірювання в кістках, які, як вважається, показують температуру тіла тварини. На його думку, холодні температури мають посилити відмінності різних типів терморегуляції, що дозволить побачити, скільки енергії спалює кожен вид.

X

Вхід

Завантажую...