Динозаври злітають

Динозаври злітають

Уривок з книги «The Rise and Fall of the Dinosaurs», автор якої, доктор Стів Бруссат з Единбурзького університету, розповідає епічну історію про те, звідки з'явились динозаври, як вони досягли світового панування, як деякі з них стали велетнями, а інші відростили пір'я і крила та перетворились на птахів.

За моїм вікном сидить динозавр. Я пишу і дивлюсь на нього. Це не фотографія на рекламному щиті, не копія скелета з музею, не одна з цих мерзенних моделей з парку розваг.

Справжній, живий, дихаючий динозавр. Нащадок тих відважних динозавроморфів, що з'явились на Пангеї 250 млн років тому, частина того ж родоводу, що і бронтозавр з трицератопсом, двоюрідний брат тиранозавра і велоцираптора.

На зріст з домашнього кота, але з довгими передніми лапами, складеними на грудях, і з короткими тонкими задніми. Більша його частина яскраво біла, як весільна сукня, але передні лапи сірі по краях, а кінчики чорні. Динозавр стоїть на сусідньому даху з гордо піднятою головою, його королівський профіль різко виділяється на тлі темних хмар Східної Шотландії.

Коли сонце на мить проривається крізь хмари, його очі-намистинки блищать і зиркають туди-сюди. Без сумніву, це істота з гострими чуттями і розвиненим інтелектом і вона щось замишляє. Можливо, динозавр знає, що я за ним спостерігаю.

Потім, без попередження, він широко відкриває рот і видає тонкий вереск — сигнал тривоги для одноплемінників, а може, шлюбний заклик. А може, погроза мені. Що б це не було, сигнал ясно чути навіть через подвійне засклення, і зараз я радий, що нас розділяє скло.

Покрите пухом і пір'ям створіння знову замовкає, повертає шию, і тепер воно дивиться прямо на мене. Істота безумовно знає, що я тут. Чекаю ще одного крику, але, на мій подив, вона закриває рот, її щелепи збираються разом і утворюють гострий жовтий дзьоб з гачком на кінці. Зубів немає, вигляд у дзьоба неприємний, такою зброєю можна завдати серйозної шкоди. Відчуваючи себе в безпеці, я легенько постукую по склу.

І тоді істота відправляється в дорогу. З витонченістю, яку можна лише спробувати описати, вона відштовхується перетинчастими ногами від черепиці, розкриває оперені передні лапи і стрибає назустріч бризу. Істота зникає з поля зору серед дерев, ймовірно на шляху до Північного моря.

Динозавр, якого я побачив, — мартин. Навколо Единбургу їх тисячі. Я бачу їх щодня, іноді — як вони пірнають в море за рибою в кілометрі на північ від мого будинку, але частіше — як вони копаються в смітті на вулицях Старого міста. Іноді я помічаю, як один з них пікірує та вихоплює шматочок картоплі фрі у нічого не підозрюючого туриста, а потім злітає назад у небо. Така поведінка — хитрість, спритність, пустотливість — видає внутрішнього велоцираптора в нічим не примітній чайці. Мартини і всі інші птахи походять від динозаврів. Вони і є динозаври. Іншими словами, птахи можуть простежити свій родовід до спільного предка динозаврів, і тому вони такі ж динозаври, як тиранозавр, бронтозавр чи трицератопс. Аналогічно, мої двоюрідні брати і я — Брусатт, тому що ми можемо простежити свій родовід до одного і того ж діда. Птахи — це просто підгрупа динозаврів, як тиранозаври чи завроподи, одна з гілок на генеалогічному древі динозаврів.

Це настільки важлива думка, що її варто повторити. Птахи — динозаври. Так, це може бути важко усвідомити. Я часто бачу людей, які намагаються сперечатись зі мною і кажуть: звісно, птахи, може, і походять від динозаврів, але вони настільки відрізняються від тиранозавра, бронтозавра і інших знаменитих динозаврів, що їх не можна відносити до однієї групи. Вони дрібні, у них є пір'я, вони літають — не треба називати їх динозаврами. На перший погляд звучить мудро. Але у мене завжди напоготові відповідь. Кажани виглядають і поводяться зовсім інакше, ніж миші, лисиці або слони, але ніхто не стверджуватиме, що вони не ссавці. Ні, кажани — просто дивні ссавці, які відростили крила і навчились літати. Птахи — просто дивні динозаври, які зробили те ж саме.

І щоб точно не було плутанини, я зараз говорю про птахів — справжніх, істинних птахів. Мова не про інших знаменитих жителів епохи динозаврів, птерозаврів. Їх часто називають птеродактилями. Ці рептилії парили в повітрі на довгих шкірястих крилах, що спирались на подовжений четвертий (безіменний) палець. Більшість з них були за розмірами з середню сучасну пташку, але деякі розмахом крил перевершували невеликі літаки. Птерозаври виникли приблизно одночасно з динозаврами в тріасовій Пангеї і вимерли з більшістю динозаврів в кінці крейдяного періоду, але вони не були динозаврами, і вони не були птахами. Птерозаври — близькі родичі динозаврів. Птерозаври стали першою групою хребетних тварин, які відростили крила і навчились літати. Динозаври — у вигляді птахів — стали другими. Значить, динозаври і сьогодні серед нас.

Ми звикли говорити, що динозаври вимерли, але насправді більше 10 000 видів динозаврів залишаються невід'ємною частиною сучасних екосистем. Для нас вони служать їжею або домашніми тваринами, а у випадку з мартинами — і шкідниками. Дійсно, переважна більшість динозаврів загинула 66 млн років тому, коли крейдяний світ тиранозавра і трицератопса, гігантських бразильських завроподів і трансільванських острівних карликів поринув у хаос. Панування динозаврів закінчилось, і почалась революція, в якій вони поступились верховенством іншим. Але дехто вижив — кілька динозаврів, які мали потрібні якості, щоб вціліти. Їх нащадки сьогодні живуть у вигляді птахів — спадщина мертвої імперії, що існувала понад 150 млн років.

Розуміння, що птахи є динозаврами, ймовірно, найважливіший факт, який встановили палеонтологи. Але хоча ми багато дізнались про динозаврів за останні десятиліття, це не якась радикальна нова гіпотеза, запропонована вченими мого покоління. Якраз навпаки: це теорія, яка з'явилась давним-давно, в епоху Чарльза Дарвіна.

Йшов 1859 р. Обдумавши зроблені спостереження, Дарвін нарешті був готовий опублікувати своє приголомшливе відкриття: види не є фіксованими структурами; вони еволюціонують з часом. Дарвін навіть міг пояснити механізм еволюції, процес, який він назвав природним добором. У листопаді того ж року він описав його в «Походженні видів».

Ось як це працює. Всі організми в популяції трохи розрізняються. Наприклад, якщо подивитись на зграю кроликів в природі, шкурка у них буде дещо відрізнятись за кольором, навіть якщо всі вони відносяться до одного і того ж виду. Іноді якась з відмінностей дає перевагу, наприклад, більш темне хутро допомагає кроликам ховатись, тоді особини з цією ознакою виживуть і залишать потомство. Якщо зміна успадковується — може бути передана потомству, то з часом вона пошириться по всій популяції і весь вид кроликів стане з темним хутром. Темне хутро було обране природним чином, і кролики еволюціонували.

Цей процес навіть породжує нові види: наприклад, якщо популяція якимось чином розділяється і кожна група йде своїм шляхом, розвиваючи власні природно відібрані ознаки, то з часом ці групи стануть настільки відрізнятись, що не зможуть схрещуватись між собою і перетворяться на окремі види. Всі живі істоти в світі з'явились в ході цього процесу за мільярди років. А значить, всі живі істоти — сучасні і вимерлі — пов'язані між собою, всі ми кузени на одному великому родовідному дереві.

Елегантна у своїй простоті сьогодні теорія еволюції Дарвіна за допомогою природного добору вважається одним з фундаментальних законів, які лежать в основі відомого нам світу. Природний добір створив динозаврів, породив фантастичне різноманіття їх видів і дозволив їм так довго правити планетою, адаптуватись до переміщення континентів, зміни рівня моря і температури, а також охороняти свою корону від конкурентів.

Ми теж плід природного добору, і не сумнівайтесь, він діє прямо зараз, постійно, всюди. Саме тому ми так турбуємось через мікроорганізми, які виробляють стійкість до антибіотиків, ось чому нам постійно потрібні нові ліки, щоб залишатись на крок попереду шкідливих бактерій і вірусів.

Деякі люди досі сперечаються з фактом існування еволюції (не вдаватимусь в подробиці), але, які б розбіжності у нас не були сьогодні, вони блякнуть у порівнянні з тим, що творилось в 1860-х рр. Книга Дарвіна, написана гарною, доступною для широкої публіки мовою, викликала лють. Одні з найзаповітніших уявлень суспільства про релігію, духовність і місце людства у Всесвіті раптово виявились помилковими. Докази і звинувачення з'являлись то тут, то там, і обидві сторони шукали непереможний козир. Для багатьох прихильників Дарвіна остаточним доказом його нової теорії стала б «відсутня ланка», перехідна скам'янілість, в якій як на стоп-кадрі був би відображений перехід одного типу тварин в інший. Така скам'янілість не лише продемонструвала б теорію еволюції у дії, а й наочно донесла її до громадськості краще за будь-яку книгу чи лекцію.

Дарвіну не довелось довго чекати. У 1861 р. в Баварії робітники знайшли дещо незвичайне. Вони видобували вапняк, що розпадається на тонкі листи, які в той час використовувались для літографічного друку. Один з шахтарів, чиє ім'я історія не зберегла, розколов плиту і побачив скелет «чудовиська Франкенштейна» віком 150 млн років. Гострі кігті і довгий хвіст робили його схожим на рептилію, а пір'я і крила — на птаха. В інших вапнякових кар'єрах, яких чимало розташовувалось в баварській сільській місцевості, незабаром знайшли скам'янілості тієї ж тварини, зокрема вражаючий екземпляр з майже повністю збереженим скелетом. У нього була вилочкова кістка, як у птахів, але щелепи виявились всіяними гострими зубами рептилії. Чим би воно не було, зовні воно було схоже на помісь птиці і рептилії.

Цей юрський гібрид отримав назву археоптерикс і став сенсацією. Дарвін включив його в більш пізні видання «Походження видів» як доказ того, що у птахів була довга історія, яку можна пояснити лише еволюцією. Дивна скам'янілість привернула увагу одного з кращих друзів і найзатятіших прихильників Дарвіна. Томаса Генрі Гекслі, мабуть, найкраще пам'ятають як людину, яка придумала термін «агностицизм» для опису своїх релігійних поглядів, але в 1860-х рр. він був широко відомий як Бульдог Дарвіна. Так він сам себе назвав, тому що невпинно захищав теорію Дарвіна, кидаючись на кожного, хто критикував її, будь то в розмові чи у пресі. Погоджуючись, що археоптерикс став перехідною ланкою між рептиліями і птахами, Гекслі пішов на крок далі. Він зауважив, що археоптерикс страшно схожий на іншу скам'янілість з тих же літографських вапняків Баварії — невеликого хижого динозавра під назвою компсогнат. Тому він запропонував власну радикально нову ідею: птахи походять від динозаврів.

Дебати продовжились в наступному столітті. Деякі вчені пішли за Гекслі; інші не приймали зв'язок між динозаврами і птахами. Навіть коли з американського Заходу ринув потік нових динозаврів — юрські динозаври Моррісона на кшталт алозавра з його співвітчизниками-завроподами, тиранозавр з трицератопсом з крейдяної формації Хелл-Крік, — даних все одно не вистачало, щоб вирішити питання остаточно. Потім, в 1920-х рр., книга одного данського художника проголосила, що птахи не могли походити від динозаврів, оскільки у динозаврів нібито не було ключиць (які у птахів зростаються у вилочку), і, хоча звучить трохи абсурдно, ця точка зору трималась до 1960-х рр. (а сьогодні ми знаємо, що ключиці у динозаврів насправді були, так що аргумент одразу виявився неактуальним). Поки бітломанія крокувала по планеті, на американському Півдні йшли протести за громадянські права, а у В'єтнамі починалась війна, загальноприйнятий консенсус полягав в тому, що динозаври не мають нічого спільного з птахами. Вони були дуже далекими родичами, трохи схожими на вигляд.

Все змінилось в 1969 р., в бурхливий рік Вудстока. Світ стояв на порозі революції, а традиційні підвалини тряслись по всьому Заходу. Бунтарський дух просочився і в науку, і палеонтологи поглянули на динозаврів по-новому. Не як на бляклих млявих тугодумів з безглуздої доісторичної епохи, а як на активних, динамічних, енергійних тварин, які господарювали в світі завдяки таланту і винахідливості, як на тварин, які виявились багато в чому схожими на сучасних — особливо птахів. Нове покоління на чолі зі скромним професором з Єльського університету на ім'я Джон Остром і його буйним учнем Робертом Беккером повністю переосмислило те, що було відомо про динозаврів. Висловлювались навіть аргументи на користь того, що динозаври жили разом в стадах, мали гострі чуття, дбали про потомство і, можливо, були теплокровними, як ми.

X

Вхід

Завантажую...