До XXII століття в Антарктиді з'являться перші дерева

До XXII століття в Антарктиді з'являться перші дерева

Так виглядає прогноз для шостого континенту, який сьогодні відчуває на собі результати глобального потепління: середня температура за половину сторіччя виросла тут на 3 градуси, і почали з'являтись «заморські» види флори і фауни. Добре це чи погано - питання спірне. Одні говорять про порушення закритих екосистем, а інші вважають себе свідками нового витка еволюції антарктичної природи.

Давним-давно Антарктида була частиною суперконтиненту Гондвана, і життя тут процвітало як і всюди 320-280 мільйонів років тому. Після розколу майбутній Південний материк довгий час існував в ізоляції - але клімат тут зберігався досить теплий. Антарктиду вкривали густі хвойні ліси і зарості папоротей, населені гігантськими ящерами (їх рештки були знайдені ще першими дослідниками континенту). Саме тут, згідно з результатами досліджень, в мезозої з'явились тетанури - теплокровні оперені динозаври. Антарктида стала колискою і для вегавіс - предків родини качиних, які пізніше розселилися по всій планеті.

Нарешті, рух тектонічних плит зіграв свою роль в житті материка, закинувши його на самий полюс планети: 34 мільйонів років тому розпочалось заледеніння Антарктиди. Зелені ліси змінила крижана пустеля - хоч і не повністю позбавлена життя. Незважаючи на те, що взимку тут панує морок і мороз до -90°С, влітку поблизу узбережжя температура піднімається до +5°С. Причому близько 1% території континенту не вкрито кригою - навпаки, льодовики в останні десятиліття потроху здають свої позиції. В журналі «Proceedings of the National Academy of Sciences» з'явилась стаття про те, що на антарктичних землях з'являються рослини і тварини, які раніше не зустрічались на континенті.

Ще недавно флора Антарктиди, яка нагадувала тундрову, була бідною - але досить стабільною. Тут добре себе почували мохи і папороті, водорості та лишайники. Окремо треба згадати і гриби. З покритонасінних на Антарктичному півострові зустрічались тільки два види: щучник антарктичний (родина злакових) і колобантус кіто (родина гвоздичних). Проте нещодавно професор Стівен Чоун з університету Стелленбош в ПАР і його колеги знайшли серед зелені емігрантів - тонконіг однорічний і щучник дернистий (злаків побільшало). Як з'ясували дослідники, насіння перекочувало сюди на одязі відвідувачів - вчених, працівників полярних станцій та туристів.

Материкову фауну Антарктиди представляють кілька видів птахів (пінгвіни, полярний крячок, поморники, буревісники), тюлені (морські леопарди, тюлені-крабоїди, морські слони та ін.), 70 видів павуків і комах, нематоди і, звичайно, бактерії. Якимось чином вдалося завести сюди і два види бліх-ногохвісток, які освоюють верхні шари антарктичного ґрунту. В прибережних водах помічають появу гігантських крабів - якщо раніше їм тут було дуже холодно, то сьогодні неможливе стає можливим. Проте відповідно до конвенції про Антарктику, яка набрала чинності в 1961 році, Антарктида не належить жодній державі, а обов'язкових заходів контролю за чужорідною флорою та фауною не передбачено.

Проте вчені вважають, що слід якнайшвидше вжити заходів для боротьби з вже присутніми інвазивними видами, а також наскільки можливо перешкодити появі нових. Міжнародна асоціація антарктичних туроператорів, в яку входить більшість компаній регіону, вже докладає зусиль, щоб забезпечити відсутність насіння на прибуваючих туристах. Наукові організації деяких країн висувають такі ж вимоги.

«Ми можемо використовувати нормативи для транспортних засобів, забезпечити відсутність насіння і безхребетних у вантажі, а також простежити за чистотою одягу та взуття», - пояснює доктор Кевін Х’юджес з Антарктичного управління Великобританії. «Але я думаю, можна з упевненістю сказати, що куди б не пішли люди, вони неминуче несуть з собою інші види. І що б ми не робили, всі наші зусилля лише знизять інтенсивність появи видів, нам ніколи не вдасться повністю перешкодити процесу».

Ситуація в Антарктиді ускладнюється тим, що, як відомо, деяке насіння приносить з Південної Америки вітер. Але професор Чоун доводить, що і у випадках, пов'язаних з вітром, присутній людський фактор. Адже такі рослини можуть прижитись тільки в кліматичних умовах, створених внаслідок виробництва людством парникових газів.

Збереження континенту в первозданному вигляді - це ідея-утопія. Змінюється клімат, відбувається геологічна еволюція Антарктиди: маса льодів зменшується, а разом з нею і тиск на тектонічну плиту. В результаті і без того високий материк (2-4 тисячі метрів на рівнем моря) сьогодні продовжує рости, виштовхуючись на поверхню магмою. Разом з тим, змінюється і живий світ колись незайманого куточка природи. Але якщо нічого не робити, через 100 років можуть відбутись кардинальні непередбачувані зміни. І не виключено, що дерева, які ростимуть на шостому континенті, будуть найбільш позитивними з них.

X

Вхід

Завантажую...