Доля «Біосфери-2»

Доля «Біосфери-2»

На початку 90-х, в американській пустелі Аризона було впроваджено масштабний проект, що отримав назву "Біосфера-2" ( "Біосфера-1" це наша планета Земля). Ця штучно-створена замкнута біосфера була першою масштабною спробою моделювання процесів, що відбуваються в природних екосистемах Землі. На думку авторів проекту, отримані в ході експерименту результати могли б стати в нагоді під час тривалих космічних перельотів.

Комплекс "оранжерей", повністю ізольованих від навколишнього середовища (навіть атмосферного повітря) зайняв близько 1,5 га, об'єм атмосфери "Біосфери-2" склав близько 204 тис. кубометрів повітря. У гігантську "теплицю" було "вкладено" близько 3000 видів тварин і рослин, а також 8 представників Homo sapiens. До "послуг" розумних мешканців "Біосфери-2" були сім різних біомів: тропічний ліс, пустеля, савана, океан з невеликим кораловим рифом і мангровим еустарієм, агроценоз, в якому колоністи вирощували продукти харчування (овочі, фрукти і худоба), а також житловий блок. Видовий склад живих організмів був підібраний, щоб найкращим чином імітувати біосферний кругообіг речовин, що включає продукування і розкладання органіки, в тому числі і природне розкладання відходів життєдіяльності людей.

Штучно відтворити біосферу Землі виявилося не такою простою справою. Колоністи зіткнулися з безліччю серйозних проблем. Однією з головних проблем виявилося те, що рослини не змогли виробляти необхідну кількість кисню. Вміст кисню в атмосфері "Біосфери-2" знизився з 21% до 15%, в результаті довелося підкачувати кисень із зовнішнього середовища. Два роки (з 1991 по 1993 рік) жителі штучної біосфери жили в умовах постійного кисневого голодування (аналогічне кисневе голодування відчувають альпіністи на висоті 4 км). Вчені припускають, що суттєву роль у підвищеному споживанні кисню зіграли грунтові мікроорганізми.

Друга проблема, з якою зіткнулися люди - це нестача їжі. Площі агроценозів "Біосфери-2" виявилося недостатньо, щоб забезпечити 8 людей їжею в достатній кількості. Для вирішення цієї проблеми довелося збільшити щільність засіву зернових, а також висадити в тропічному лісі банани і папайю.

Третя проблема, яка значно ускладнювала життя людей в ізольованій екосистемі - це неконтрольоване зростання чисельності комах-шкідників. Харчові ланцюги штучних екосистем "Біосфери-2" виявилися неповними, і чисельність комах-шкідників при відсутності ворогів стала неухильно зростати. В ізольованих від зовнішнього середовища умовах "Біосфери-2" використання інсектицидів для боротьби з комахами-шкідниками невиправдане, тому що процеси самоочищення в таких невеликих екосистемах проходять дуже повільно, а це означає, що отруєння хімікатами всіх мешканців, в тому числі і людей, буде неминуче. Для вирішення цієї проблеми колоністам довелося збирати вручну комах-шкідників, а також розводити їхніх природних ворогів.

Біом пустелі проіснував недовго. Вранці волога конденсувалася на скляному даху «Біосфери-2» і штучним дощем падала вниз. Через деякий час після початку експерименту пустеля стала заростати травою.

У ході проведення експерименту деякі проблеми виявилися досить несподіваними. Так відсутність вітру згубно позначалася на деяких видах деревної рослинності. Через відсутність тиску вітру на стовбур і гілки дерев, механічні тканини деревини виявилися недостатньо розвиненими. В результаті стовбури та гілки дерев ставали крихкими і ламалися під тяжінням власної ваги.

З 1996 року "Біосфера-2" перебувала у віданні Колумбійського університету, який продовжував подальші дослідження, але вже без участі людини. Деякі біоми науково-дослідного комплексу були доступні для екскурсантів. У 2005 році "Біосфера-2" була виставлена на продаж.

Що являє собою "Біосфера-2" в 2010 році Ви можете побачити на фото, зроблених Noah Sheldon:

X

Вхід

Завантажую...