Дванадцять мавп

Дванадцять мавп

Фанле знайшла в лісі шапочку з м’ясистого листя. Місцеві жителі використовують такі, щоб підкладати під вантаж, який у Гвінеї прийнято носити на голові. Фанле негайно поклала трофей собі на голову і поважно покрокувала на задніх лапах, як людина. Цій самці всього три роки, і вона зараз наймолодше дитинча в зграї шимпанзе з лісу Босу, так що їй пустотливість простима.

А ось її старші родичі не схильні копіювати людей, хоча живуть з ними бік у бік. Більше того, вони набагато краще знайомі з людьми, ніж з представниками свого виду, просто тому, що людські селища відрізали клан Босу від решти мавпячого світу. На карті ареал звичайного шимпанзе (Pan troglodytes) займає всю Західну і Центральну Африку, доходячи по притоках Конго до Кенії і Танзанії. Але це тільки на карті. Шимпанзе – мешканці лісів, ніде більше вони жити не можуть. А ліси в Африці повсюдно тануть під натиском зростаючого населення континенту. У багатьох місцях в розпорядженні мавп залишилися зовсім малі дикі території, здатні прогодувати невелике число мавп.

Сім’я Фанле живе в лісі на горі, яка нависає над селом Босу на південному сході Гвінеї. У розпорядженні групи з 12 мавп всього близько 6 км2 заростей (переважно вторинних, тобто таких, що виросли після вирубки або випалювання) плюс прилеглі кущі та прирічні зарості.

Дочки-матері

Американський антрополог Річард Ренгем і його колега Соня Каленберг в ході багаторічного спостереження за вільними шимпанзе в Національному парку Кібале (Уганда) виявили незвичайну поведінку. Дитинчата та підлітки (переважно самки, набагато рідше самці) усюди тягали з собою досить товсті деревинки різноманітної форми. Їх ніколи не використовували як знаряддя, маніпуляції з ними були дуже схожі на те, як дорослі самки поводяться зі своїми немовлятами. На ніч мавпи брали деревинку в гніздо, а одного разу дослідники знайшли окреме гніздечко під неї.

Все це було характерно і деяким дорослим самкам, але після народження першого дитинча звичка зникала назавжди. Ренгем і Каленберг ризикнули припустити, що подібна поведінка аналогічна грі в ляльки, настільки характерної для дівчаток у всіх людських культурах.

В інших популяціях шимпанзе регулярної поведінки такого роду не спостерігалось. Однак авторам дослідження вдалось знайти в літературі згадки окремих випадків. Один був зафіксований в лісі Босу.

Клан Босу – найбільш вивчена зграя вільних шимпанзе в світі: ще в 1970-і регулярні спостереження за ними почав Юкімару Сугіяма, піонер польових досліджень африканських людиноподібних. З тих пір вчені з різних країн регулярно спостерігають за зграєю. І мавпи не перестають їх дивувати. За десятки років дослідники з’ясували, що дикі шимпанзе в природі не тільки широко використовують знаряддя, але і цілеспрямовано виготовляють їх у міру потреби. Це вміння не вроджене, кожна мавпяча група доходить до всього своїм розумом, але потім передає корисні технології з покоління в покоління. Тому в різних районах Африки місцеві шимпанзе користуються різним набором знарядь, деякі їх інструменти широко поширені, інші зафіксовані тільки у декількох зграй, що живуть по сусідству, або зовсім унікальні. Наприклад, сенегальські шимпанзе для полювання на галаго (нічних звірків розміром з велику білку, більш древніх і примітивних приматів в порівнянні з шимпанзе) роблять справжнісінькі списи – відламавши міцний сук, очищають його від листя, гілок, а іноді і від кори і злегка заточують зубами кінці. А мавпи з Національного парку Лоанго в Габоні грабують гнізда диких бджіл за допомогою цілого набору інструментів, які застосовуються послідовно: щуп для виявлення підземних пустот, кийок для проламування стелі гнізда, палка-важіль для розширення діри і «ложка» для поїдання меду.

Скорботна ноша

Смерть дитинчат від різного роду інфекцій – звичайна річ в житті шимпанзе. Ніяких спеціальних процедур поводження з мертвим тілом у мавп немає: вони просто йдуть, дозволяючи лісу розпорядитись останками. Іноді матері по кілька днів носять із собою мертве тільце, поки його не відбере рішучий самець чи воно саме не розпадеться в жаркій і вологій атмосфері.

Але коли в 2003 році клан Босу в результаті епідемії втратив відразу п’ять своїх членів, в тому числі двох малюків – однорічного Джімато і 2,5-річну Веве, – їх матері багато днів продовжували носити їх на спинах як живих, чистити їх шерсть і відганяти мух. Стояв сухий сезон, і тіла дитинчат муміфікувались. Ніхто з членів зграї не спробував відняти їх у самок. Через 19 днів матір Веве розлучилась зі своєю ношею. Мати Джімато носила його тіло 68 днів після смерті.

Чи розуміли вони, що їх діти мертві? «Дуже важко стверджувати щось, – каже Дора Байро, зоолог з Оксфордського університету, яка спостерігала цю драму. – Нам доступно тільки спостерігати їх поведінку, ми не можемо знати, що вони думають і відчувають».

Питання про комунікативні можливості шимпанзе в природі залишається відкритим. Але відомо, що особини, які виросли в неволі, успішно освоюють жестові і штучні мови та активно використовують їх у спілкуванні

Мавпи лісу Босу, попри нечисленність і відірваність від шимпанзе світу, не відстають. Найвідоміше їх ноу-хау – розколювання горіхів олійної пальми за допомогою кам’яних молотків і ковадл. Крім клану Босу, такі інструменти відомі тільки у деяких зграй в сусідньому Кот-д'Івуарі. Справлятись з ними непросто: потрібно маніпулювати одночасно кількома предметами (молотком, горіхом, ковадлом та іноді додатковим клинцем для стійкості ковадла) і бити «акуратно, але сильно». Інакше потрапиш собі по пальцях або не розколеш горіх. Для мавпячої моторики це поєднання вимог на межі можливого.

З кам’яними інструментами пов’язана ще одна проблема. Більшість мавпячих знарядь одноразові: їх роблять із підручного матеріалу, коли буде потрібно, а коли потреба в інструменті відпала, його випускають з рук і забувають про нього. Проте каміння ні пальцями, ні зубами не обробиш – пригожі камені потрібно шукати, а вони трапляються нечасто. Викидати таку цінність немислимо, але куди їх дівати? Кишень і сумок мавпи поки не придумали. Але вихід знайшовся: шимпанзе зберігають свої молотки біля коріння тих пальм, які служать їм джерелом горіхів.

Деякі вчені навіть запідозрили, що шимпанзе не самі придумали технологію, а перейняли її у сусідів-людей. Але винахід це таки мавпячий, причому дуже давній – він застосовується принаймні кілька тисяч років. Канадський антрополог Хуліо Меркадер знайшов в лісах Кот-д’Івуара кам’яні молотки з характерними ознаками зносу від колки горіхів і навіть зі збереженими мікрослідами шкірки і м’якоті. Аналіз показав, що це залишки горіхів, які охоче поїдають шимпанзе, але не їдять люди, і що вік органічних частинок близько 4300 років. У ті далекі часи в місцях, де були знайдені знаряддя, людського населення не було.

У шимпанзе Босу є чимало знарядь і з більш простих матеріалів – гілок та листя. Як і багато їх одноплемінників в різних районах Африки, вони роблять мочалки з жованого листя, щоб вихлюпувати воду з дупел і листових пазух - «кишень» між черешком листа і стеблом. Так мавпи добувають питну воду. До річки чи ставка може бути далеко, але в тропічному лісі завжди можна знайти воду в якійсь природній ємності. Їстівні водорості зі ставка вони вивуджують міцною паличкою.

Ще одна мавпяча технологія пов’язана з олійної пальмою, в якій мавп приваблюють не тільки плоди, але і серцевина. Дістатись до неї без ножів і сокир ще важче, ніж до ядер горіхів. Забравшись на вершину, шимпанзе, розсовуючи листя, докопуються до точки росту, яка складається з м’якої тканини. Вони очищають черешок одного листка (у пальм листя величезне, а черешки тверді, як деревина) і, орудуючи ним як товкачем, товчуть верхівку і серцевину, яка знаходиться під нею, в кашу. Після чого тим же черешком виколупують її і відправляють в рот.

Палки vs мочалки

Використання різних знарядь праці – те, що часто відрізняє один клан шимпанзе від іншого. Двом групам шимпанзе, які мешкають у різних національних парках Уганди, дослідники запропонували незвичайне частування: мед, налитий в поглиблення, видовбане в стовбурі поваленого дерева. Шимпанзе при першій нагоді ласують медом, але він дістається їм у стільниках, з рідким медом вони ніколи не стикались. Мавпи з парку Кібале мокали в мед довгі палички і облизували їх, а мешканці парку Будонго використовували мочалки з жованого листя. В обох випадках мед був успішно добутий і з’їдений.

Автори дослідження – велика група британських і американських приматологів на чолі з Клаусом Цубербюлером з університету міста Сент-Ендрюс – вважають, що тим самим вони наочно продемонстрували існування культурних відмінностей між різними популяціями шимпанзе.

На їх думку, вибір знарядь і те, що в кожній зграї всі учасники діяли одними і тими ж інструментами, не може бути пояснено ні вродженими вподобаннями, ні міркуваннями функціональності.

Використання кам’яних знарядь для добування їжі, наприклад для розколювання горіхів, – свідчення високого розвитку дрібної моторики у приматів

Безсумнівне технічне досягнення шимпанзе Босу – вміння знешкоджувати пастки, які ставлять в лісі місцеві мисливці. Пастки призначені не для мавп (місцеві жителі вважають, що в шимпанзе втілюються душі померлих людей, і не полюють на них), а для лісових антилоп і іншої живності середнього розміру. Але мавпи регулярно їх руйнують, адже пастки небезпечні, особливо для допитливих дитинчат. Одного разу вчені застали за цим заняттям п’ятьох членів зграї Босу – і всі п’ятеро були самцями. В інший раз бачили, як пастку знайшла самка, яка одразу покликала дорослого самця, і той негайно зламав пастку. А якось той же самець поступився честю знищення пастки підлітку, який зламав її іншим способом, ніж це робив наставник. Пастка зроблена з жердин, зв’язаних мотузками, і працює за принципом пастки-давилки: звір, зачепивши або потягнувши її частину, обрушує на себе важкий предмет, який якщо не вб’є, то точно покалічить. Сильний дорослий самець просто тряс її, поки та не розвалювалась, а підліток перегриз і розпустив мотузки. Вчені, які проводили спостереження, впевнені, що мавпи діють не методом тику (при маніпуляціях подібними пристроями це могло б погано скінчитись), а зі знанням справи і з урахуванням конструкції пастки.

Взагалі, терпіння місцевих жителів дивовижне: шимпанзе не тільки ламають пастки в лісі, але і навідуються за фруктами на плантації і навіть в сади в самому селі. Правда, збиток від нальотів, які відбуваються мало не щодня, невеликий. За підрахунками вчених, на кожного припадає в середньому 22 рейди в місяць. Займаються цим сильні, ситі самці. Зазвичай за раз грабіжник прихоплює два плоди – один в зуби, інший в руку, – після чого ховається з місця злочину. Нальотчики, судячи з їх поведінки, чудово розуміють, що роблять замах на чуже, але, схоже, саме це їх і приваблює. Здобич вони відносять в зграю і пропонують самкам, прихильності яких домагаються. Крадені плоди явно мають особливий статус: самець ніколи не пригощає самку тим, що росте в лісі і що вона може добути самостійно.

Людські повадки у шимпанзе клану Босу виникають не стільки через їх спостережливість, скільки через вимушене тісне сусідство з прямоходячими побратимами

До речі, соціальні і сексуальні стосунки у шимпанзе влаштовані непросто і не вкладаються у звичні стереотипи. Зграю завжди очолює дорослий, але не занадто старий самець. Йому належить право визначати маршрут пересування зграї (для клану Босу це, правда, неактуально: на тому п’ятачку, де вони живуть, кочувати ніде). Він може оголошувати загальний збір, карати винних або зухвалих, при контактах з ним інші мавпи (крім маленьких дитинчат) зобов’язані демонструвати повагу. Однак це зовсім не абсолютний владика, один вигляд якого змушує підлеглих тріпотіти. За винятком відносно рідкісних конфліктних ситуацій інші самці не відчувають страху або напруги в його присутності і бачать в ньому швидше ватажка, ніж пана. Всередині кожної статі і між ними встановлюються союзи, приятелювання, складаються компанії, і ці стосунки не менш важливі, ніж ієрархічні. Можна навіть сказати, що вони значною мірою визначають авторитет кожного члена зграї. Ранг кожного члена зграї зазвичай плавно росте протягом життя і залежить від успіхів. Ватажком стає не найсильніший чи найбільш агресивний, а той, хто користується підтримкою досить великого числа дорослих родичів. При всій повазі до лідера зовсім не кожна самка віддає йому перевагу. І хоча сексуальний успіх самців явно пов’язаний з їх ієрархічним рангом у зграї, шанси залишити потомство є у кожного (включаючи невдах і калік), якщо тільки він вміє правильно залицятись (загравати, чистити шерсть і приносити крадені плоди). У самок є власна ієрархія (наприклад, самці респектабельності додають дитинчата, особливо які трохи підросли), відомі випадки, коли об’єднані самки навіть скидали вожака зграї.

У шимпанзе досить вільні звичаї: самка може пофліртувати з декількома самцями, самець – з кількома самками. Ватажок, звичайно, жіночою увагою ніколи не обділений, але не вважає всіх самок зграї своєю власністю. Тим не менш, не рідкісні сутички самців на сексуальному ґрунті. Це трапляється, коли двоє одночасно претендують на увагу однієї дами (а це звичайна річ саме тому, що у шимпанзе, на відміну від їх найближчих родичів бонобо, немає постійної готовності до сексу, і число дам, готових до утіх, зазвичай обмежена). Ось тут ієрархія і проявляється, і перевіряється. Так що не дивно, що самці більші за самок і у них є великі ікла, абсолютно непотрібні для їжі. Ці ікла стають в нагоді і в нерідких прикордонних війнах із сусідніми зграями. Один з головних обов’язків самців – захист, а при можливості і розширення території клану. У деяких випадках це перетворюється на формений геноцид: ватаги самців регулярно підстерігають і вбивають сусідів (у тому числі дитинчат), які мають необережність поодинці бродити поблизу кордону.

Шимпанзе (поряд з іншим видом того ж роду – бонобо) вважається найближчим родичем людини серед нині живих істот. Повний ядерний геном шимпанзе збігається з людським на 98,7%

Але шимпанзе з лісу Босу воювати ні з ким: найближчі родичі відрізані від них багатьма кілометрами людських полів, плантацій, доріг і селищ. У цьому ж полягає головна загроза клану Босу. Зграї-сусіди, незважаючи на війни, регулярно обмінюються молодими самками. Клан, який живе в ізоляції, приречений на постійні близькоспоріднені схрещування, що в майбутньому неминуче веде до втрати генетичного різноманіття (причому в такій маленькій групі довго чекати цього не доведеться). До того ж, зграї Босу нізвідки чекати поповнення в разі несподіваних втрат (наприклад, в результаті епідемії). А коли зграя складається з 12 мавп, загибель навіть однієї особини може стати катастрофою.

Що ж зробити, щоб врятувати маленьке плем’я від виродження або випадкової загибелі? На створення лісових коридорів, які з’єднали б ліс Босу з іншими місцями проживання шимпанзе, в найближчому майбутньому розраховувати не доводиться. В принципі, можна було б спробувати час від часу привозити сюди і випускати молодих самок з інших місць. Але у шимпанзе відношення до чужинців непередбачуване: якщо «наречена» не сподобається, її можуть вбити. Та й звідки брати цих «наречених»? Популяції диких шимпанзе скрізь під загрозою, вилов їх у природі повсюдно суворо заборонений. До того ж, зловити живим і неушкодженим навіть підлітка-шимпанзе – завдання нереальне (браконьєри ловлять майже виключно маленьких дитинчат, вбиваючи їх матерів). Випускати в ліс шимпанзе, яка виросла в зоопарку, вдвічі небезпечніше. Нарешті, будь-яке активне втручання людини поставить питання: наскільки можна вважати подальше життя шимпанзе з Босу природним? А втрачати такий майданчик для спостережень шкода. Поки вчені втішають себе тим, що в порівнянні з багатьма іншими зграями шимпанзе положення клану Босу цілком благополучне: на них принаймні ніхто не полює.

X

Вхід

Завантажую...