«Джунглі» океанів

Корали

Вченим давно відомий характерний «запах океану», за який відповідає сполука диметилсульфоніопропіонат (ДМСП). Цю сполуку виробляють симбіотичні водорості у коралах. Проте вчені з’ясували, що ДМСП продукують також самі корали. Про це повідомляє журнал Nature. Більше того, дослідження показує: корали можуть допомогти регулювати температуру Землі.

За аналогією з тропічними лісами, ці «джунглі» океанів забезпечують життя багатьом морським організмам, даючи притулок більш ніж 25% морських істот. Продукування ДМСП – ще одна причина порівняння коралів із джунглями. Адже як і наземні тропічні ліси, корали можуть впливати на регулювання місцевих кліматичних умов.

ДМСП виробляється коралами як відповідь на стрес (підвищення температури води), та виступає у якості антиоксиданта для захисту клітин. У повітрі ж ДМСП стає центрами конденсації у хмарах, допомагаючи формуватись краплям води. Хмари, у свою чергу, відбивають сонячні промені та перешкоджають підвищенню температури океану.

Коралові рифи. Автор Hugo Ahlenius, ЮНЕП / ГРІД

У світі запроваджується багато ініціатив задля збереження коралів. Проте, беручи до уваги, що зміни клімату не можна зупинити миттєво, вчені готуються зробити корали стійкими до кліматичних негараздів. Це питання вивчають дослідники Гавайського університету та Австралійського інституту морських наук.

Спираючись на генетичний відбір, вчені «привчатимуть» корали до стресу підвищених температур. Цей процес «людського сприяння еволюції» має на меті створити певну кількість (запас) «супер коралів», стійких до підвищених температур та кислотності. Такі корали планують заселяти на місцях зниклих популяцій.

Довідка: Площа коралових рифів складає менше 1% площі океанічного дна і продовжує зменшуватись. Причини – зростання температур та підвищення кислотності океану, потужні урагани. Вчені вважають: провокуючи (промислові викиди, інші чинники) знищення коралів, люди створюють замкнуте коло: менше коралів – менше ДМСП – менше хмар – вище температура океану – менше коралів.

X

Вхід

Завантажую...