Екобудинок: автономне житло за містом

Екобудинок: автономне житло за містом

Дощ? Чудово! Ураганний вітер? Ще краще! У заміському екобудинку капризи природи перетворюються на надійне джерело тепла та енергії. На сторінках «Екології життя» вже багато писалось про пасивні будинки, настав час підвести підсумки.

Якщо з якихось причин у вас не відображується інфографіка, наводимо її текстову версію:

 • Сонячні батареї не дадуть замерзнути навіть в хмарну погоду. Всього 40–45 м2 даху вистачить, щоб розмістити панелі, які даватимуть 6 кВт. Цієї потужності більш ніж достатньо для великого будинку.
 • Вітрогенератор дозволяє робити гроші з повітря, знижуючи витрати на електрику. Прилад перетворює кінетичну енергію вітру на електричну. Ефективно використовувати вітряк разом із сонячною батареєю. Але все ж на випадок якщо ні сонця, ні вітру не буде, добре б мати в будинку акумулятор.
 • Повітряний сонячний колектор нагріє воду для душу навіть на півночі. Отримати воду тепліше 35–40 °С навряд чи вийде, але, щоб помитися, цього достатньо. А от для опалення кімнат краще встановити теплі підлоги (їх можна заживити від того ж сонячного колектора). Так опалюють будинки в холодній Фінляндії. До речі, в приміщенні з теплими підлогами менше циркулює пил. Як результат — мешканці рідше страждають на алергічні та застудні захворювання.
 • Тепловий насос — природний клімат-контроль. Взимку він викачує з ґрунту тепло, достатнє для обігріву приміщення (навіть у сильні морози земля на великій глибині зберігає плюсову температуру). А влітку замінює вже звичний кондиціонер, приносячи в будинок прохолоду.
 • Утеплювач стін. Не надто корисну скловату змінили натуральні утеплювачі: солома, очерет, тирса. Найбільш екологічний з представлених на ринку утеплювачів виготовляють із целюлози (ековати), яку отримують в результаті переробки макулатури.
 • Рекуператор не дає теплу вилетіти в трубу. За допомогою цього приладу відпрацьоване повітря, яке виходить з дому через вентиляцію та каналізацію, віддає своє тепло потоку свіжого повітря, яке знову надходить в будинок. Завдяки цьому не потрібно витрачати зайву енергію на його обігрів.
 • Система вторинного використання дозволяє економно витрачати воду. Стічна вода (її називають «сірою») надходить у котлован з гравієм та піском, очищується і знову подається в будинок. Наприклад, в систему змиву унітазу. До речі, в цей же котлован потрапляє і дощова вода.
 • Трава на даху будинку не проста прикраса. Як ватна ковдра, вона затримує тепло, а під час спеки підтримує в приміщеннях прохолоду. До речі, росте ця трава навіть при мінусовій температурі. Такі технології з успіхом використовують в Норвегії. Щоб дах не відволожувався, встановлюють гідроізоляцію.
 • Автономна система утилізації стічних вод перетворює каналізаційні відходи на органічне добриво. Його можна використовувати в саду чи на городі.
 • Світловий колодязь допоможе економити на лампочках. Прилад освітлює сонячним світлом приміщення без вікон: ванну, підвал. Принцип роботи простий: на даху розміщуються лінзи, через які денне світло по, власне, світловому колодязю потрапляє в приміщення. Таке освітлення набагато корисніше за електричне.
 • Екобудинок має ще один плюс: базова ціна одного квадратного метра — близько 1000 євро. Будівництво такого будинку може обійтись значно дешевше, оскільки не доведеться платити за приєднання до мереж.

X

Вхід

Завантажую...