Екологія Німеччини

Екологія Німеччини

Населення ФРН відноситься до "золотого мільярду" високорозвинених країн, і середній німець споживає незрівнянно більше, ніж житель країн, що розвиваються: енергії - в 20 разів більше за індуса, сталі - в 100 разів більше за філіппінця, алюмінію - в 15 разів більше за аргентинця. І все це на дуже обмеженій території - якщо порівняти з нашими масштабами, то вся ФРН дорівнює половині України. На цій порівняно невеликій площі зосереджений винятково потужний потенціал найбільш "брудних" галузей: вуглевидобутку, чорної металургії, великої хімії. На території ФРН знаходяться 19 діючих АЕС, її пронизує найгустіша мережа автострад. У містах вихлопні гази автотранспорту дають більше ½ всього забруднення.

Не дивно, що в 60 - 70х рр.. ФРН була однією із найзабрудненіших країн світу. Рейн називали "стічною канавою Європи", а кислотні дощі зробили хворими близько 40% лісів країни. Стан НДР був ще гіршим - більше 70% енергії тут вироблялося з бурого вугілля - найбруднішого виду палива.

У 1994 році було проведено ретельне дослідження 105 міст країни за найважливішими екологічними показниками (повітря, вода, шум, ризик для здоров'я людей). Останні місця по сумі показників зайняли великі міста: Штутгарт - 78-е, Берлін - 79-е, Мангейм - 80-е, Кельн - 84-е, Дюссельдорф - 97-е. Найбільша пляма забруднених міст проглядається на карті в Рейнсько-Рурському районі. А лідирувало по чистоті навколишнього середовища маленьке містечко на південному заході ФРН у гарному лісистому гірському масиві Шварцвальд.

Але згодом багато чого змінилося на краще. Під тиском "зелених" були прийняті дуже серйозні міри для екологічного оздоровлення країни.   

Основна увага німецької влади зосереджена на вирішенні таких екологічних проблем:

  • Зниження забруднення навколишнього середовища;
  • Раціональне використання питної води;
  • Переробка промислових відходів;
  • Утилізація побутових відходів;
  • Безпека біотехнологій трансгенних продуктів харчування;
  • Використання альтернативних джерел енергії;
  • Розробка ресурсозберігаючих технологій і т.д.

На охорону навколишнього середовища витрачаються величезні кошти - 40 млрд. марок на рік. У 1986р., відразу після катастрофи на Чорнобильській АЕС, було створене Міністерство навколишнього середовища.

Найбільші монопольні індустрії ("Байер" та ін.) налагодили масове виробництво очисного устаткування, і ця сфера стала найдинамічнішою у всій індустрії ФРН.

Витрати принесли свої плоди: очистився Рейн - у ньому можна ловити рибу, перестав нависати смог над вугільно-металургійним Руром, стало чистішим повітря в інших містах. За деякими важливими показниками ФРН стала лідером - так, по вторинному використанню сировини вона досягла рекордних результатів.

У 2000 році уряд Німеччини під тиском партії "зелених" прийняв рішення поступово відмовитися від використання енергії атома. В результаті два (найбільш старих і малопотужних) з наявних 17 ядерних реакторів вже припинили свою роботу, а до 2020 року намічається зупинити і всі інші. Однак у зв'язку з наростаючими екологічними проблемами на нашій планеті, які загрожують кліматичною катастрофою в тому числі і в Німеччині, знову активізувалися дискусії про майбутнє атомної енергії.

Однак сьогодні інтерес до атомної енергії знову зріс, і на це є дві причини. По-перше, в майбутньому необхідно забезпечити електропостачання за розумними цінами. Існуючі прогнози зростання споживання енергії в найближчі 25 років на 60% вимагатимуть використання всіх наявних органічних ресурсів. По-друге, останнім часом все гостріше стоїть проблема потепління клімату. Взяті країнами-учасниками Кіотського протоколу зобов'язання зі скорочення викидів парникових газів без використання атомної енергії не виконати.

Іноземцю можуть здатися надмірними екологічні "строгості" повсякденного життя німців - так, склотару вони строго скидають у кілька контейнерів: зелені пляшки - в один особливий, світлі в інший і т.д., і до цього вже звикли усі.

ФРН ставить перед собою задачу не зупинятися на досягнутому рівні, та поліпшити справи в найближчі роки. Так, передбачається зменшити викиди СО2, а це внесок в оздоровлення всієї екологічної обстановки в Центральній і Східній Європі. Адже "експортне" забруднення з ФРН доходить навіть до України, Білорусії, Росії.

X

Вхід

Завантажую...