Екологія страху

Екологія страху

Світ тварин ділиться на хижаків і жертв. Хижаків бояться, і цей страх впливає на поведінку тварин: вони уникають місць, де напад найбільш імовірний, що, зрештою, позначається на кількості і структурі рослинності. Іншими словами, страх перед хижаком має відчутні екологічні наслідки.

А ще світ ділиться на паразитів і їх хазяїв. Деякі паразити впливають на чисельність і щільність популяції хазяїв не менше за хижаків. Паразит ослаблює хазяїна, роблячи його легкою здобиччю, або вбиває сам. (Різниця лише в тому, що зустріч з паразитом не призводить до негайної загибелі.) Тому тварини уникають таких місць, де легко заразитись.

Так, мухи-горбатки роду Pseudacteon відкладають яйця в тіла вогняних мурах Solenopsis invicta. Личинки і лялечки горбатки розвиваються в тілі мурахи, і доросла муха, як Афіна, народжується з голови нещасної жертви. Природно, в присутності горбаток мурахи воліють залишатись у гніздах. Поки вони там відсиджуються, конкуруючий вид мурах, нечутливий до даного паразитоїда, займає територію S. invicta. А мурахи Azteca instabilis, які також можуть стати жертвами горбаток, ховаються від мух і перестають вбивати гусениць Spodoptera frugiperda і зганяти їх з кавового листя. Природно, плантації страждають. Швидше за все, вплив мух на кавову агроекосистему істотно ширший і зачіпає інші види мурах, травоїдних комах, дерева, що затінюють посадки кави. Але перевірити це в природних умовах складно.

Дуже часто паразити потрапляють в організм з їжею. Але і не їсти не можна, тому кожна трапеза є компромісом між тяжкістю можливої інфекції і доступністю їжі. Наприклад, кулик-сорока Haematopus ostralegus годується двостулковими молюсками, і чим молюск крупніший, тим більше в ньому паразитів. Дрібні особини безпечні, однак потрібно занадто багато часу і сил, щоб ними насититись, тому кулик вибирає середні екземпляри. З іншого боку, багато поїдачів риби віддають перевагу саме інфікованій здобичі, оскільки її легше зловити, а риб'ячі паразити для цих хижаків не надто небезпечні.

Тварини, позбавлені можливості мити лапи перед їжею і ошпарювати окропом траву на лузі, теоретично можуть істотно знизити ризик зараження, якщо місця локалізації паразита чітко позначені. Так, травоїдні при випасанні уникають густо угноєних ділянок, оскільки фекалії — розсадник інфекції. Небезпечні також гниючі туші. Відраза людини до екскрементів та плоті, що розкладається, викликана, можливо, саме небезпекою зараження. З іншого боку, багато тварин із задоволенням копирсаються в чужих фекаліях, виколупуючи з них насіння і неперетравлені залишки рослин.

Ставлення різних видів хребетних до екскрементів досліджувала паразитолог Університету штату Юта Сара Вайнштейн (Sara Weinstein). Як об'єкт вона вибрала єнотів, що мешкають в заказнику Кол-Ойл-Пойнт (Coal Oil Point) в Каліфорнії, і працювала в той час в Каліфорнійському університеті в Санта-Барбарі разом з кількома студентами. В тонкому кишечнику єнотів живе аскарида Baylisascaris procyonis. Паразити єнотам, мабуть, не надто докучають: одна тварина може виділити до мільйона яєць на день. Єноти спорожняють шлунок у визначених місцях — їх громадські туалети функціонують по кілька років, і там накопичуються купи екскрементів, багатих рослинними залишками, насінням та яйцями аскариди. Багато дрібних птахів і гризунів знайшли б в єнотовій лятрині багато цікавого для себе, але черви вражають їх нервову систему, викликаючи смертельне захворювання байлісаскаридоз. Тому вчені припустили, що частота відвідування лятрин залежить від співвідношення небезпеки і цінності, яку вони представляють для того чи іншого виду. Каліфорнійська популяція єнотів — одна з найбільш заражених, тому їх відхожі місця служать ідеальним місцем для вивчення компромісу між зручністю харчування і ризиком зараження.

Дослідники знайшли і позначили 50 діючих лятрин, які використовували не менше року і відвідали від 10 до 40 разів. Вони розташовуються у каменів, на колодах, іноді на вершинах пагорбів — єноти не соромляться. Там дослідники поставили камери-пастки, які повинні були реєструвати активність тварин в лятринах і на сусідніх з ними чистих ділянках. За 2058 днів спостережень дослідники зафіксували 2482 відвідування 56 видів тварин. Основна активність припала на нічний час. Деякі види дрібних гризунів було важко розпізнати в темряві, і вони увійшли в дослідження під загальною назвою «миші».

Найчастіше до відхожих місць навідувались єноти (це зрозуміло) і щури. Бували там ящірки (західні парканні ігуани), миші, пташка тої та інші дрібні горобцеподібні, скунс, віргінський опосум, кролики, каліфорнійські ховрахи; навіть рись заходила. Серед них багато хто торкався фекалій, близько третини видів хоча б один раз ними поласувала.

Щурів дуже цікавить насіння, при цьому аскариди єнота вражають у них лише кишечник і особливого занепокоєння, мабуть, не доставляють. В одному бадьорому щурі виявлено не менше 5000 черв'яків, так що екскременти єнотів їх, безумовно, приваблюють. Інші дрібні ссавці і птахи теж не проти поласувати насінням, але B. procyonis для них смертельні, і лятрин вони уникають. Принаймні, зустрічаються вони там рідше, ніж в околицях. Втім, достовірно уникнення вдалось довести лише для кроликів: насіння звірки не їдять, однак могли б ласувати проростками. Небезпека байлісаскаридозу відганяє їх від джерела зараження. Скунси, як і єноти, майже не відчувають присутності паразита в кишечнику, а опосуми зовсім до нього несприйнятливі. Насіння вони їдять мало, на лятрини заходять рідко, втім, і не уникають їх. Ящірки насінням не цікавляться, але можуть годуватись комахами на єнотових купах. Рисі там взагалі робити нічого, вона просто повз проходила. Люди теж входять до групи ризику, і вчені спостерігали за лятринами здалеку, в них не копались, по території ходили в спеціальному взутті, в якому більше нікуди.

Виявилось, що поведінка тварин дійсно визначається компромісом між небезпекою заразитись і харчовими інтересами. Тих, кому аскаридоз не страшний, лятрини притягують. Тварини, яких байлісаскаридоз вб'є, обходять відхожі місця стороною. Ті, у кого відхожі місця не викликають ні страху, ні інтересу, ці купи ігнорують. Звичайно, не виключена можливість того, що деякі дрібні тварини уникають лятрини, побоюючись самих єнотів. Однак автори вважають, що потрапити єноту на зуб цілком можна і в іншому місці, навколо їх багато. До того ж єноти рідко ловлять здорових наземних хребетних: пташки і дрібні ссавці становлять менше десятої частини їх раціону, а B. procyonis заражено понад 70% місцевої популяції гризунів, і близько 5% мишей гинуть від байлісаскаридозу. Однак уникнення паразита не виключає уникнення хижака.

Результати дослідження Сари Вайнштейн цілком очікувані, але воно цінне тим, що дозволило зафіксувати уникнення паразитів у багатьох видів одразу, причому в природних умовах. Страх може по-різному впливати на екосистему, хоча вчені і не порівнювали Кол-Ойл-Пойнт з іншою подібною територією, де живуть менш заражені єноти. Уникнення фекалій зберігає в них насіння, яке потім проростає, — отже, страх сприяє відновленню рослинності. Він же повинен вплинути на еволюцію паразитів, тому що їм доведеться істотно підвищити живучість, якщо ніхто не буде приходити до єнотових лятрин.

X

Вхід

Завантажую...