Екотуризм - довідка для початківця

Екотуризм - довідка для початківця

Фахівці називають екологічний напрям найперспективнішим в індустрії туризму. І не дивно, адже цей напрям сьогодні дуже стрімко розвивається. Ось тільки не все, що називають екотуризмом, ним являється. Спробуємо розібратися з поняттями.

Що в імені?

Однозначного визначення того, що ж таке екотуризм, на даний момент не існує. Навіть назва тренда варіюється: його називають «зеленим» туризмом, етнографічним і т.д. І якщо в деяких рекламних оголошеннях туристичних компаній неважко розпізнати підробку (пропозиція про «екотури» а-ля «вертолітне сафарі над незайманими лісами Амазонії» навряд чи у когось викличе сумніви щодо неекологічності), то з багатьма іншими розібратись значно складніше. Приміром, глобальна мережа розкішних готелів зводить свій черговий туркомплекс десь на межі з незайманою цивілізацією природою, заявляючи при цьому про екологічні технології, які використовуються при будівництві. Чи буде відпочинок у такому готелі «зеленим»?

Ще років тридцять тому люди воліли подорожувати з культурологічними або ж суто рекреаційними цілями - відвідати музеї якоїсь туристичної столиці, чи позасмагати на пляжі будь-якого теплого моря. Тим часом технічний прогрес не стояв на місці, екологічний стан все погіршувався, і в один прекрасний день мандруюча публіка відчула потребу в дотику до якомога менш освоєної природи, тягу до місць, де все ще можна подихати свіжим повітрям. І вже в 80-х роках ХХ століття екотуризм став головним трендом в індустрії подорожей.

Спроби дати чітке визначення екотуризму робляться практично з моменту його виникнення. У 1991 році на установчих зборах Міжнародної екотуристичної спільноти, які проходили в США, його учасники - науковці, борці за охорону навколишнього середовища та туроператори з усього світу - зійшлися на наступному: «Екотуризм - це відповідальні подорожі в природні ареали, при яких не страждає природа, і які покращують якість життя місцевого населення». Остання фраза була включена до визначення не даремно. Фахівці спробували з її допомогою підкреслити, що екотуризм - це не просто гілка туризму як бізнесу. Це не туризм з метою збільшення прибутковості індустрії подорожей. Це - розумне вивчення нових горизонтів з мінімальним негативним впливом на досліджувані землі та їх мешканців. Причому, якщо кому й отримувати доходи від цього різновиду туризму, то аборигенам, а не міжнародним туристичним корпораціям. Інакше не уникнути повтору сумної історії, яка відбулась в одному з перших відомих пунктів призначення екотуристів - національному заповіднику Самбуру в Кенії. У 1978 році місцеві жителі, втомлені від напливу відвідувачів і обурені тим, що мільйони, які витрачали приїжджаючі на сафарі та інші екзотичні розваги, текли в кишені прибульців-бізнесменів, просто підпалили рідну савану. Мовляв, так не дістанеться ж вона нікому. Вчинок досить варварський, але певна логіка в ньому, безсумнівно, була.

А що ж означає відповідальна подорож? Про те, що витоптувати зелені насадження і рвати квіти, які занесені до «Червоної книги», це погано, і що залишати після себе гори сміття - неприпустимо, знають всі. Але що окрім цього можна порекомендувати туристу, який бажає подорожувати екологічно?

Поради відпочиваючим

Не відправляйтесь за невинно-чистою природою дуже далеко - вона напевно є й поруч. Подорожі на далекі відстані, які в сучасному світі найчастіше здійснюються повітряним транспортом, є надзвичайно шкідливими для навколишнього середовища. По-перше, літаки поглинають надто багато палива і таким чином вносять чималий внесок у виснаження запасів планети. А по-друге, спалюючи паливо, вони виробляють неймовірну кількість шкідливих для природи відходів. Причому, відходи ці не обмежуються одним лише вуглекислим газом - до них додаються й інші не менш небезпечні викиди. На додаток, викид відходів на висоті, на якій літають літаки, впливає на навколишнє середовище майже вдвічі сильніше, ніж викиди наземного транспорту. За деякими даними, повітряне сполучення відповідальне за приблизно 10% газів, що викликають сьогодні парниковий ефект. Тому добре подумайте, перш ніж летіти кудись - перевірте, чи не можна дістатися до місця призначення по землі.

Якщо повітряної подорожі не уникнути, сплануйте її так, щоб шлях вийшов якомога більш прямим і коротким. Обираючи, який маршрут вибрати - прямий, але дорожчий, або довгий, з пересадками, але дешевший, виберіть перший - з любові не тільки до себе, але і до природи.

Приєднуйтесь до популярної нині на заході програми Carbon Offsetting - скорочення викидів парникових газів шляхом інвестування у програми відновлюваної енергетики. На багатьох веб-сайтах, які продають авіаквитки, при здійсненні покупки ви можете зробити добровільний внесок з фонд організацій, що займаються мінімізацією шкідливих ефектів авіасполучення. Збільшивши свої витрати на переліт на символічну суму, ви зробите свій внесок у дослідження та розробку нових технологій з виробництва нешкідливих джерел енергії або ж на елементарну висадку дерев, покликаних зменшити кількість вуглекислого газу в атмосфері.

Вивчіть як можна більше інформації про місце, в яке відправляєтесь: про його рослинний і тваринний світ, про звичаї місцевого населення і т. д., щоб не нашкодити йому від незнання. Знання нехай хоча б декількох слів з місцевої мови допоможе вам привернути до себе оточуючих і дасть змогу відчути себе більш комфортно в новій обстановці. Пам'ятайте про те, що ваші уявлення про навколишній світ і правильну поведінку в ньому можуть дещо відрізнятись від звичок і звичаїв приймаючої країни. Приміром, у різних країнах може бути зовсім різне уявлення про те, яким має бути особистий простір, які частини тіла можна чи не можна демонструвати на публіці, тощо.

Якщо збираєтесь користуватися послугами туроператора або гіда, попередьте його про свій намір подорожувати екологічно. Задавайте питання, які допоможуть вам зрозуміти, чи здатний даний агент задовольнити ваші потреби чи інтереси. Сьогодні багато представників турбізнесу лише обіцяють «зелені тури», а на ділі їх пропозиції виявляються чимось на кшталт наведених на початку статті «вертолітних сафарі над незайманими джунглями».

У багатьох готелях навіть не вищої категорії у вартість послуг входить чи не щоденна зміна постільної білизни та рушників і прибирання. Вдома ми зазвичай прибираємо і перемо не так часто і цілком можемо обійтися без такого енерго- і ресурсозатратного сервісу і в поїздці. Тому попросіть готельний сервіс прати і прибирати у вашому номері рідше.

Якщо є можливість, зупиніться не в готелі, а в житлі, яке здається кимось із місцевих жителів. Завдяки такому вибору ви не тільки зробите свій внесок у добробут місцевого населення, але й зможете пожити в умовах, наближених до тих, в яких живуть аборигени.
Залишаючи своє тимчасове житло, нехай навіть ненадовго, не забудьте вимкнути світло, кондиціонер, нагрівач і тому подібні пристрої. Заощаджуйте воду, не залишайтеся занадто довго під душем - у ряді регіонів планети вода справжній скарб, який прийнято берегти.

Замість поїздок на таксі по найпопулярнішим туристичним місцям, спробуйте краще зануритись в місцеве життя: не відправляйтесь за найбільш розтиражованими маршрутами, користуйтесь громадським транспортом. Лише такі дії гарантують вам захоплюючу програму проведення часу.

На природі намагайтесь пересуватися лише по стежках, не витоптувати рослини і не розполохувати тварин. Розпалюйте вогонь у призначених для цього місцях. Не залишайте після себе сміття. Не спалюйте пластикові пляшки - замість цього заберіть їх з собою.

Вибираючи сувеніри, які повезете додому, уникайте виробів зі шкіри місцевих тварин (які можуть виявитись вимираючими) і тому подібних матеріалів. Намагайтеся не завдати місцевій природі шкоди навіть таким опосередкованим способом. І, звісно, не рвіть на пам'ять місцеві рослини, не збирайте плоди, які можуть служити кормом для місцевих птахів. Взагалі, перш ніж вчинити будь-яку дію, подумайте, як вона може відбитися на навколишньому середовищі місцевості, в якій перебуваєте.

На східних базарах, звичайно ж, прийнято торгуватися, але не будьте занадто наполегливими у відстоюванні своєї ціни. Пам'ятайте про те, що 1-2 долари, за які ви торгуєтеся заради розваги, можуть значити для продавця чималу суму. Особливо це стосується представників країн, що розвиваються, для 83% яких туризм - одна з основних статей доходів.

X

Вхід

Завантажую...