Експерти IPCC назвали людство основною причиною потепління

Експерти IPCC назвали людство основною причиною потепління
У липні 2012 року масивний крижаний острів відколовся від льодовика Петерманна на північному заході Гренландії. Знімок подорожуючого айсберга зроблений 21 липня 2012 року з супутника Terra. Зображення розвернене, північ знаходиться праворуч.

Комісія ООН оголосила про 95-відсоткову впевненість в тому, що основною причиною спостережуваного з 1950-х років глобального потепління являється людська діяльність.

Міжурядова група експертів з питань змін клімату (IPCC) представила в Стокгольмі масштабну доповідь, згідно з якою дані спостережень землі, повітря і океанів говорять про те, що глобальне потепління «не викликає сумнівів». Експерти ООН також відзначають, що спостережувана в останні 15 років пауза в потеплінні занадто мала, щоб відображати довгострокові тенденції.

Комісія попереджає, що продовження викидів парникових газів призведе до подальшого потепління і викличе зміни у всіх аспектах кліматичної системи. Щоб стримати ці зміни знадобиться «суттєве і стале скорочення викидів парникових газів».

Висновки доповіді були оголошені на прес-конференції у столиці Швеції після тижня напружених обговорень. Перша частина трилогії IPCC, наступні частини якої мають бути оприлюднені протягом подальших 12 місяців, це складний 36-сторінковий документ, який вважається найбільш вичерпним викладом нашого розуміння механізму потепління.

Що таке IPCC?

Міжурядова група експертів з питань змін клімату (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) — невелика за чисельністю (в штаті всього 12 співробітників) але вкрай впливова організація, яка базується в Женеві. Всі вчені працюють в ній на громадських засадах.

За словами учасників IPCC, метою групи являється «надати світові чітку наукову картину сучасного стану знань щодо змін клімату та його потенційних екологічних та соціально-економічних наслідків».

Група була створена двома агентствами ООН — Всесвітньою метеорологічною організацією та Програмою ООН по навколишньому середовищу. На сьогоднішній день група випустила чотири докладні доповіді з оцінками стану клімату.

IPCC здійснює свою діяльність на замовлення урядів 195 країн — по суті, всього світу. Зміст доповідей групи має ключове значення у прийнятті рішень урядами цих країн.

***

Автори доповіді називають зміни клімату, які відбулись з 1950-х років, безпрецедентними. Середня температура на поверхні Землі в кожному з останніх трьох десятиліть послідовно зростала і перевищувала температуру за будь-який період з 1850 року і, можливо, була також вищою ніж протягом будь-якого відрізка часу з 1400 року.

«За нашою оцінкою, температура повітря і океану зросла, обсяг снігу і льодового покриву скоротився, середній рівень моря підвищився, зросла концентрація парникових газів», — заявив Цин Дахе, співголова робочої групи IPCC.

Виступаючи на прес-конференції в Стокгольмі, професор Томас Стокер, інший співголова IPCC, заявив, що зміни клімату «випробовують два основні ресурси людства та екосистем — землю і воду. Якщо коротко, це загрожує нашій планеті, нашому єдиному дому».

За словами авторів доповіді, відповідальність людства за більш ніж половину спостережуваного зростання температур з 1950 року цілком очевидна. Але так звана пауза у підвищенні температури в період з 1998 року у звіті була згладжена. Вчені відзначають, що цей період почався з року, на який припала дуже сильна фаза Ель-Ніньо. «Тенденції на основі короткострокових даних дуже чутливі до дат їх початку та закінчення і в цілому не відображають довгострокових тенденцій змін клімату», — йдеться в доповіді.

Професор Стокер додає: «Боюсь, у нас не так багато матеріалів, які б дозволили нам достатньо заглибитись у це нове наукове питання. Наприклад, немає належних спостережень за поглинанням тепла, особливо в глибинах океану, що могло б бути одним з можливих механізмів, який би пояснив перерву в потеплінні. Більше того, у нас недостатньо даних для адекватної оцінки впливів за останні 10-15 років, щоб встановити зв'язок між причинами потепління».

Підвищення рівня моря призводить до затоплення берегів; на фото зовнішні мілини узбережжя Північної Кароліни, США.

Проте, на відміну від попередніх доповідей комісії, в останньому документі називаються нові ключові цифри. Чутливість клімату, тобто діапазон зміни температур, зумовлений подвоєнням концентрації СО2 в атмосфері, в дослідженні 2007 року складала 2,0—4,5°C. В новому документі діапазон розширився і тепер він становить 1,5—4,5°C. За словами вчених, це відображує краще розуміння процесів, кращі температурні записи та переоцінку факторів, які впливають на температури.

У висновках вчених говориться, що підвищення рівня моря протікатиме більш швидкими темпами, ніж за останні 40 років. Очікується, що вода підніметься на 26—82 см (на відміну від прогнозу 2007 року, в якому вказувався діапазон 18—59 см), в залежності від інтенсивності парникових викидів у цьому столітті.

Надалі, як говориться в доповіді, потепління триватиме за всіма сценаріями. За результатами моделювання, глобальна зміна поверхневої температури до кінця 21-го століття, ймовірно, перевищить 1,5 градуса за Цельсієм, по відношенню до 1850 року.

Професор сер Брайан Хоскінс з Імперського коледжу Лондона, висловився з цього приводу так: «Ми проводимо дуже небезпечний експеримент з нашою планетою, і я не хочу, щоб мої онуки постраждали від наслідків цього експерименту».

X

Вхід

Завантажую...