Електромобілі: історія завдовжки в століття

Електромобілі: історія завдовжки в століття

Електромобіль - авто, яке приводиться в рух одним або кількома електродвигунами з живленням від батарей або акумуляторів - знаходиться сьогодні на зльоті популярності. Але не слід думати, що це відбувається вперше, що електромобілі - надбання останніх десятиліть, адже в історії предостатньо фактів, які доводять протилежне. Популярність і визнання вже приходили до них більше століття тому, і якби початковий розвиток не припинився сам по собі з настанням ери двигуна внутрішнього згоряння, то хто знає, можливо, до сьогоднішнього дня електромобільні технології просунулися б куди далі, ніж тепер.

Останнім цвяхом у кришку, як тоді здавалося, труни електромобіля, послужило масове виробництво дешевого бензину. Що ж, нафта, за великим рахунком, - ресурс аж ніяк не поновлюваний, і вичерпання її запасів змушує людство повертатися туди, звідки все починалося.

Потрібно зауважити, що в період зародження електромобільної промисловості (який припав на кінець 19-го - початок 20-го століть) нікому і в голову не приходило цінувати в електричних екіпажах екологічність. Питання впливу автотранспорту (тоді, втім, він ще називався «безкінним екіпажем») на навколишнє середовище і здоров'я людей нікого ще не хвилювали. Інша справа - відсутність шуму, вібрації, гару і сильного запаху, властивих конкурентам - бензиновим автомобілям 1900-х років. Безшумність і «охайність» могли пробачити навіть повільність перших електричних авто. Крім того, водій такого екіпажу був позбавлений необхідності перемикання передач, що було у ті роки найскладнішою частиною водіння. Те ж стосувалося і запуску двигуна - мучитися з пусковою рукояткою нікому не хотілося.

Легкість керування давала можливість позиціонувати електромобілі як екіпажі для жінок і літніх людей. А основні мінуси - невелика швидкість і необхідність частої підзарядки - як і раніше допускали використання авто в місті, де на невеликих відстанях були не настільки вже істотними. Втім, ситуація з кожним роком потихеньку змінювалася на краще.

Ось лише кілька прикладів електричних екіпажів, історія яких налічує вже більше 100 років.

1891 Morrison

Створений Вільямом Моррісоном у 1891 році, Morrison, за деякими даними, став першим електричним екіпажем у США. Оснащений трамвайним двигуном Siemens потужністю в 4 кінських сили (1 к.с. = 736 Вт) електромобіль був призначений для перевезення 6-12 пасажирів. Гранична швидкість досягала 20 миль на годину (32 км/год), а батареї потрібно було заряджати кожні 50 миль (80 км). Ймовірно, це був перший наземний транспортний засіб, управління яким здійснювалося за допомогою керма через запатентований механізм рейкової передачі. Важила вся ця конструкція близько двох тонн. За час свого існування компанія Morrison Electric випустила 11 подібних електромобілів.

1900 Riker

Громіздкий критий екіпаж, розрахований на чотирьох пасажирів, був випущений на стику століть. Він міг похвалитись електричними бічними лампами, колесами з дерев'яними спицями та переговорною трубкою, через яку пасажири могли спілкуватися з водієм. Вікна в кабіні були підйомними. «На борту» розміщувалися 48 акумуляторних елементів, біля кожного з задніх коліс розташовувалося по електродвигуну.

1901 Riker Torpedo

Ендрю Райкер, засновник Riker Electric Vehicles, створив Torpedo в 1901-му році, і, виправдовуючи свою назву, він виявився найшвидшою моделлю на американських дорогах. Так, 16 листопада 1901 року в Коні-Айленді (Нью-Йорк) Torpedo проїхав відстань в милю за 63 секунди, тобто рухався зі швидкістю понад 57 миль на годину. До речі, в тому ж році в штаті Коннектикут був прийнятий закон, який обмежував швидкість пересування транспортних засобів по місту до 12 миль за годину, за містом - до 15 миль на годину. Це був перший подібний закон в США, який стосувалося автомобільного транспорту. Батарея Torpedo, яка дозволяла зберігати і повною мірою використовувати електроенергію, була перероблена з Едісонової динамо-машини. Електромотори на зубчастій передачі також розроблялися на основі робіт Едісона. Водити «гоночний електромобіль» могли тільки двоє - водій (навігатор, що сидів попереду) і технік.

1902 Studebaker

Електромобілі Studebakers почали випускатися в 1902 році. Саме цього року компанія п'яти братів Студбекер, яка займалась виготовленням карет і возів з 1852-го року, зайнялась автомобільним бізнесом. Глава компанії Джон М. Студбекер хотів при цьому, щоб його продукція їздила на електриці, а не на «смердючому» бензині. У наступні роки компанія виробляла автобуси, корпуси для електричних таксомоторів і найрізноманітніші автомобілі.

1906 Krieger

Електромобіль, вироблений в Парижі, імовірно належав сенатору Джорджу П. Уетмору з Род-Айленда. Екіпаж був оснащений системою рекуперативного гальмування, яка могла використовуватися для зарядки батарей при спуску.

1909 Babcock

Електромобіль Babcock виявився рекордсменом серед електричних транспортних засобів. У жовтні 1906-го року New York Times повідомив про подолання Бебкоком-молодшим відстані в 100 миль на одному заряді електромобіля. Батареї протягом усього шляху не замінялися (і, зрозуміло, не заряджалися), а середня швидкість на відрізку Джерсі-Сіті - Філадельфія становила 14-18 миль на годину. Для довідки, до того рекордна відстань, покрита на одному заряді, була більш ніж наполовину меншою і становила 40 миль.

1909 Bailey

Електричні фаетони Bailey відрізнялися незвичайною надійністю і довговічністю. Так, один з них успішно подолав чотири штати Нової Англії (США) в режимі ресурсного випробування, інший зумів піднятись на гору Вашингтон в штаті Нью-Гемпшир (висота піку якої становить більше 18 000 метрів). У свій час Томас Едісон використав Bailey, відомий як Мод (Maude), для випробування нещодавно розроблених «акумуляторних елементів Едісона», що були нічим іншим, як нікель-залізними акумуляторними батареями. S.R. Bailey & Company випускали подібні фаетони аж до 1915 року, позиціонуючи їх як позашляховики, здатні за ідеальних умов покривати до 100 миль на одному заряді.

У 1911 році New York Times писала про те, що електромобілі протягом довгого часу вважалися «ідеальними» завдяки тому, що були чистішими, тихішими і набагато економічнішими за бензинові автомобілі. Сто років по тому ми повертаємося до тієї ж думки. Є надія, що цього разу вона залишиться актуальною набагато довше.

X

Вхід

Завантажую...