Енергозберігаючі лампи роблять світлове забруднення набагато гіршим

Енергозберігаючі лампи роблять світлове забруднення набагато гіршим
Супутникові знімки Калгарі, Канада, зроблені з Міжнародної космічної станції у 2010 (ліворуч) та 2015 (праворуч) роках. З'явилось багато нових освітлених районів порівняно з 2010 роком, і багато кварталів перейшли з помаранчевих натрієвих ламп на білі світлодіодні лампи.

Поки люди по всьому світу переходять на світлодіодне освітлення, прагнучи заощадити енергію та гроші, інша проблема стає дедалі гіршою.

Проблема світлового забруднення зростає впродовж десятирічь, і недавнє впровадження світлодіодних (LED) лампочок значно збільшило кількість світла, що надходить з міст.

Дослідження, проведене Крістофером Кіба з Німецького дослідницького центру з геонаук (GFZ), показало, що кількість штучного світла, яке надходить з поверхні Землі вночі, щорічно збільшувалась на 2% протягом останніх чотирьох років — це обумовлено швидким поширенням яскравих світлодіодів та ростом міст.

Вчені спостерігали за світловим забрудненням, встановивши радіометр, спеціально призначений для нічних вогнів, на супутнику NOAA, який перебував на орбіті Землі чотири роки. З'ясувалось, що найшвидше збільшення обсягу штучного світла припадає на країни, що розвиваються, а ріст світлового забруднення відповідає глобальному росту ВВП.

На додаток до виміряного світла, частина світлового забруднення залишається невиявленою, оскільки сенсор, використаний у дослідженні, не здатний вимірювати світло менше 500 нм, зокрема синє світло, що випромінюють світлодіодні лампи.

Світлове забруднення, особливо синє світло, випромінюване LED-лампами, може мати серйозні наслідки для дикої природи, оскільки штучне світло порушує біологічні ритми та нічні інстинкти живих істот. Для людей це порушення циркадних ритмів і погіршене бачення під час нічної їзди. В деяких випадках це може навіть пришвидшити прихід весни.

Вчені, задіяні в дослідженні, стверджують, що існує надія, що негативні наслідки світлового забруднення можуть бути пом'якшені. Вдосконалені світлодіодні лампи можуть скоротити кількість світлових викидів, не створюючи помітних відмінностей для людського ока. На думку автора дослідження, економія енергії при зменшенні світлового забруднення, безумовно, можлива, якщо збережена енергія не витрачатиметься на живлення нових джерел світла.

X

Вхід

Завантажую...