Еволюцію людини могли стимулювати рослини

Еволюцію людини могли стимулювати рослини

Поява нових видів рослин в доісторичні часи, зокрема трав, могла змінити навколишнє середовище і викликати формування у наших предків рис, які наблизили їх до сучасних людей.

Вчені давно замислювались над питанням, що ж підштовхнуло древніх людей до прямоходіння, використання знарядь праці, спілкування символами та розвитку мозку. Деякі дослідники вказують на зміни навколишнього середовища, такі як заміна саванами африканських лісів після відділення лінії людей від шимпанзе, яке сталось понад 5 мільйонів років тому.

Поширення трав савани могло бути передумовою розвитку рис, які характеризують наш рід Homo, висловив припущення Рован Сейдж з Університету Торонто в ході конференції з питань еволюції людей і зміни клімату.

Вчений вважає, що основним фактором являється ключовий для життя на Землі процес – фотосинтез, в ході якого рослини вбирають вуглекислий газ з атмосфери і за допомогою води та енергії сонця перетворюють його в органічну матерію. В результаті фотосинтезу виділяється кисень – компонент атмосфери і необхідний для тваринного життя елемент.

Близько 35 мільйонів років тому з'явився поліпшений варіант фотосинтезу під назвою «С4-фотосинтез». З часом С4-рослини, такі як трави і осоки, широко поширились. Як з’ясувалось, переходу до С4-фотосинтезу сприяло саме зменшення рівня вуглекислого газу в атмосфері. Хімічні дані свідчать, що обсяги парникового газу зменшувались десятки мільйонів років.

С4-рослини могли ефективніше використовувати вуглекислий газ для підтримки життя, їм було потрібно менше води, що робило їх більш адаптованими до посушливих умов. Мова йде про пліоценову епоху, яка тривала від 5,3 до 2,6 мільйонів років тому, коли повсюдно з'являлись луки, пасовища і савани.

Проте ці рослини виявились не найкращим джерелом поживних речовин для людей. Їх листя жорстке і волокнисте, зерна дрібні, а кореневища нерозвинені та жилуваті. Навіть сьогодні лише декілька видів С4-рослин, таких як кукурудза і цукровий очерет, вирощують в сільськогосподарських цілях.

На дошці оголошень сайта Agrotender можна придбати насіння кукурудзи за максимально вигідними цінами. Портал створено для підтримки вітчизняного сільгоспвиробника. В результаті вільної конкуренції Ви отримаєте найбільш прийнятну пропозицію, що зробить Ваш бізнес більш продуктивним.

Але деякі інші тварини виявились краще пристосованими для перетравлення цих рослин. Жуйні, такі як корови і буйволи, відригують і повторно пережовують жорстку їжу, пояснює Сейдж.

«Таким чином, еволюція людини була імовірно викликана тим, що нашим предкам довелось почати харчуватись тваринами, здатними перетравити С4-рослинність. А ще їм було потрібно якось управлятися і з цими створіннями», - зазначив вчений, демонструючи фото лева в ході презентації.

Отже, враховуючи необхідність харчуватись споживачами С4-рослин і уникати хижаків, стародавні люди могли розвинути прямоходіння, почати бігати на великі відстані під час групового полювання, захищатись від хижаків і набути інші властиві тільки людям риси.

Наповнюючи вуглекислим газом атмосферу в результаті спалювання викопного палива та іншої діяльності, сучасні люди порушують рівновагу між С3 і С4-рослинами, стверджує Сейдж. Концентрація вуглекислого газу зросла з 300 до 390 частин на мільйон з 1900 року, і, за словами вченого, є ознаки того, що лукопасовищні угіддя витісняються деревними С3-рослинами.

Читайте також «Рушниці, мікроби і сталь: Джаред Даймонд про долі людських суспільств».

X

Вхід

Завантажую...