Еволюція для «чайників»

Еволюція для «чайників»

Найбільше на Землі шоу відбувається протягом всієї нашої історії, і всі ми активно приймаємо в ньому участь, наполягає Річард Докінз. Це шоу – біологічна еволюція. Пропонуємо вам ознайомитись з книгою англійського етолога, еволюціоніста та популяризатора науки «Найбільше шоу на Землі: свідоцтва еволюції» («The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution»).

Коли у сучасного креаціоніста (прибічника концепції, в рамках якої життя, людство, планета Земля, а також всесвіт в цілому, розглядаються як безпосередньо створені Творцем) не залишається аргументів на користь його позиції, він каже: зрештою, еволюція – лише теорія. Подібний аргумент здається йому непереборним, адже і самі еволюціоністи (відповідно, прибічники концепції історичного прогресивного розвитку біосфери Землі та її складових і глобального процесу еволюції всесвіту) кажуть про «теорію еволюції». А наукові теорії, як гласить сучасна філософія науки, можна лише спростувати, але довести – ніколи.

Нова книга Докінза не що інше, як розгорнута відповідь на даний софізм. Слова «теорія еволюції» зовсім не означають, що еволюція – якась умоглядна побудова, як і словосполучення «теорія твердого тіла» не означає, що тверді тіла існують лише в уяві вчених. Теорія еволюції – це наші уявлення про її шляхи і механізми. Сама ж еволюція – факт настільки ж безсумнівний, як рух Землі навколо Сонця або існування атомів. Чому і присвячена ця книга.

Багато хто з нас пам'ятає параграф «Докази еволюції» зі шкільного підручника біології. Але мало хто знає, що до хвостатих та волохатих людей наука за останні десятиліття додала безліч нових і надзвичайно різноманітних доказів. Зокрема, близьку спорідненість людини з мавпами сьогодні незаперечно доведено тими ж методами, якими судова експертиза встановлює батьківство або ідентифікує нерозпізнані останки.

Часто доводиться чути: але ж серед скам'янілостей так і не знайшли перехідних форм. Неправда, відповідає Докінз. Саме в останнє десятиліття знайдено безліч перехідних форм, які маркують собою найдивовижніші перетворення: з риб в амфібій, з рептилій – в птахів і ссавців, з голонасінних рослин – в квіткові і т. д. Що ж до горезвісної «відсутньої ланки» між мавпою та людиною, то в цій галузі у вчених проблема, скоріше, зворотна: викопних гомінід так багато, а переходи між ними настільки плавні, що стає практично неможливо визначити, де ж закінчуються мавпи і починаються люди.

Книга спростовує і інші популярні міфи про еволюцію: що її неможливо спостерігати безпосередньо, що вона завжди протікає неймовірно повільно, що мутації і природний відбір не можуть вивести ознаки організму за межі видової норми і т. д. Звичайно, навряд чи все це переконає креаціоністів – сам Докінз наводить приклади того, як ці люди вміють ігнорувати факти, навіть коли їх тикають в них носом. Але ті, хто справді цікавиться, «звідки воно все взялося», знайдуть в книзі відповіді на багато своїх питань, а крім того – доступний і захоплюючий виклад сучасних уявлень про еволюцію.

X

Вхід

Завантажую...