Французьке дослідження довгострокової дії ГМО на щурів викликало великий резонанс

Французьке дослідження довгострокової дії ГМО на щурів викликало великий резонанс

Шалений гамір вибухнув навколо французького дослідження, автори якого стверджують, що знайшли пухлини та інші проблеми у щурів, яких годували генетично модифікованою кукурудзою. Гризунів тримали на ГМ-дієті протягом двох років – середньої тривалості життя. За словами Жиля-Еріка Сераліні, провідного автора дослідження, тривалість спостережень зробила їх результати набагато більш надійними, ніж попередні дослідження. Однак методика, результати і висновки французьких вчених викликають у експертів безліч запитань.

Незалежні вчені піддають роботу критиці, вказуючи на недоліки статистичних методів та використання неправильного типу щурів. Зі слів опонентів Сераліні, штам пацюків-альбіносів Sprague-Dawley має схильність до розвитку онкологічних захворювань, особливо пухлин молочної залози, які спостерігались у деяких суб'єктів дослідження.

Різні дієти

Дослідження описує, як група гризунів відреагувала на дієту, яка включала генетично модифіковану кукурудзу, відому як NK603. Це продукт великої агрохімічної компанії Monsanto, яка внесла зміни в геном рослин з метою появи у останніх стійкості до гербіциду Roundup цієї ж компанії. Біотехнологічна інновація дозволила фермерам оббризкувати свої поля знищуючи бур'яни без шкоди для врожаю.

В дослідженні професора Сераліні та його колег прийняло участь 200 щурів. Деякі з них їли трансгенну кукурудзу обприскану Roundup, інші їли кукурудзу модифіковану, але без гербіцидів, а третя група споживала матеріал без модифікацій, проте їх питна вода містила сліди Roundup. Четверта група виступала в якості контрольної – щурам, які до неї потрапили, не давали ні ГМ-кукурудзи, ні води з домішками.

Автори дослідження звертають увагу на те, що вони вперше провели експеримент про вплив ГМ-їжі на щурів протягом всього їх життя, а не 90 днів, як у попередніх випадках. Французькі вчені виявили, що щури, які харчувались кукурудзою NK603 або отримували дозу гербіциду Roundup, яка вважається допустимою для питної води та ГМ-культур в США, помирали раніше ніж у контрольній групі. 50% самців та 70% самиць померло передчасно, у порівнянні з 30% і 20% відповідно у контрольній групі.

Результати дослідження

Дослідники також описали великі пухлини молочної залози і серйозні пошкодження печінки і нирок. Пухлини, хоч і не мали метастаз, як стверджується, були досить великими, щоб перешкоджати функціонуванню органів у постраждалих щурів.

Професор Сераліні вважає, що результати його дослідження показали необхідність більш ретельного вивчення генетичної модифікації і в більш довгострокових часових рамках.

«Я думаю, що це дуже важливі висновки, – зазначив д-р Майкл Антоніу, молекулярний біолог в Королівському коледжі в Лондоні, який виступав в якості консультанта команди Сераліні. – Ось, принаймні, основні результати дослідження: по-перше, необхідність перевірки всіх ГМ-культур дворічними, довічними дослідженнями, і, по-друге, перевіряючи гербіциди/пестициди на токсичність, ми повинні перевіряти весь кінцевий продукт, а не лише активний інгредієнт».

Останнє зауваження натякає на більш ранні дослідження, в яких тестувався лише окремий компонент Roundup – гліфосат, на відміну від кінцевих комерційних продуктів, які використовувались у французькому дослідженні.

Проте, публікація роботи зустріла шквал критики з боку інших дослідників, які поставили під питання статистичні методи, які використовувались в роботі. Вони також поставили під сумнів вибір самих щурів, які, як відомо, схильні до захворювання на рак, особливо, якщо їх раціон недостатньо контролюється. Крім того, через замалий розмір контрольної групи – лише 20 тварин – важко зробити якісь висновки про значимість нашумілого дослідження.

Емоційний характер представлення результатів дослідження також викликав несхвалення. Зокрема, фотографії щурів з великими пухлинами. «Частина роботи, яка найбільше запам'ятовуються – це ті фотографії пухлин, – розказує професор Моріс Молоні з Rothamsted Research, в якому проводиться багато досліджень в сфері ГМО у  Великобританії. – Вони створюють таке враження, ніби в контрольній групі подібного не було». За його словами, обов’язково потрібно було продемонструвати також піддослідного зі схожою пухлиною з контрольної групи, щоб знайти між ними якісні відмінності, якщо такі були присутні.

За матеріалами статті Джонатана Амоса,
кореспондента BBC з питань науки

X

Вхід

Завантажую...