Голландці хочуть побудувати острів зі сміття

Голландці хочуть побудувати острів зі сміття

Штучний острів в Тихому океані може стати прикладом дивовижного перетворення відходів в доходи, зосередженням "зелених" технологій. Безсумнівно, для зведення колоса людям доведеться неабияк попітніти, але ефект від будівництва буде подвійним. Розширивши свої землі, людство заодно очистить океан від тисяч тонн непотребу. Або хоча б спробує це зробити.

Компанія Whim Architecture з Нідерландів розробила проект "Вторинно перероблений острів" (Recycled Island) - "пліт" з вторинної сировини, який за розміром можна порівняти з Гавайями. На гору сміття, він, втім, зовсім не схожий. За задумом архітекторів, це буде гарне і привітне місце, справжній курорт, до того ж він буде сам себе забезпечувати і їжею, і енергією.

На таку ідею голландців наштовхнула величезна кількість сміття в океанах, переважно пластику, що створює часом мало не "сміттєві континенти". Через особливості течій сміття накопичується в певних районах Тихого океану або Атлантики, де залишається на багато років. І хоча істотна частина цього сміття - дрібні уламки, розсіяні на сотні тисяч квадратних кілометрів, в сумі їх, за ідеєю, може вистачити на будівництво "других Гавайїв".

Плаваюча основа штучного острова не буде схожа на саморобний пліт, зв'язаний мотузками. Дивовижний острів потрібно буде будувати як конструктор або пазл - з стандартних елементів, вироблених на місці подій на борту спеціальних судів. Одні кораблі повинні збирати сміття з усього океану (найбільш спірний момент задумки), інші - переробляти. Аналогічно на борту плавучих баз повинні виготовлятися пластикові стінні панелі - основа будинків острова.

Умови життя на такому острові цілком можна забезпечити на високому рівні. Одну частину площ заповнити привезеним ґрунтом і вирощувати ягоди, фрукти і овочі. Іншу - перетворити на чисті пляжі, третю частину - у міські парки. Добривами для посівів можуть служити біологічні відходи, перетворені у компост. А енергію пластиковому острову дадуть сонячні батареї і хвильові електрогенератори.

Автори ідеї вважають, що з всюдисущого пластику в надрах величезного "плоту" можна буде збудувати навіть щось на кшталт легкого метро. Пам'ятаючи про "зелену" спрямованість проекту, легко уявити також повсюдні велосипедні доріжки і парк компактних електромобілів.

У утопічно Recycled Island є цілком реальні прототипи. Люди вже не раз пробували створювати схожі споруди, але в незрівнянно меншому масштабі. Голландці нагадують, що ще в 1998 році британський винахідник Рішар Сова (Richart Sowa) побудував в морі поблизу узбережжя Мексики невеликий острівець Spiral Island. Матеріалом послужило саме пластикове сміття. У 2005-му перший острів був знищений ураганом, але Рішар побудував Spiral Island II, на що пішло 250 тисяч пляшок. На цьому острівці є навіть двоповерховий будинок і кілька дерев в діжках.

Багато острівних народів внаслідок глобального потепління і супутніх змін у середовищі існування будуть змушені шукати нові землі. І не тільки острівні нації постраждають. В цілому, по ряду прогнозів, в наступні 30 років у світі з’явиться 200 мільйонів "кліматичних" біженців. Можливо, "сміттєві" острова виявляться виходом для них? Плаваючій мегаспоруді ніяке підвищення рівня моря не страшне - так що "Вторинно перероблені Гавайї" могли б стати для біженців новим будинком.

Поки очевидно, що в повному обсязі проект "других Гавайїв" виглядає занадто складним. Він більшою мірою є запрошенням до дискусії про способи очищення морів і океанів від гір відходів, що залишаються людством. Тим не менш, Whim Architecture нещодавно оголосила, що готова співпрацювати з океанологами, інженерами та хіміками в розвитку цього дивовижного проекту.

X

Вхід

Завантажую...