Грімсвотн: ще одне виверження вулкана в Ісландії

Грімсвотн: ще одне виверження вулкана в Ісландії
Виверження вулкана Грімсвотн з висоти пташиного польоту станом на 21 травня

Вулкан Грімсвотн (Grimsvotn), який прокинувся на південному сході Ісландії 21 травня 2011 року, викинув стовп диму, який досяг висоти 20 кілометрів. Цього виявилося достатньо, щоб перервати сполучення між Лондоном і Шотландією. На даний момент відкладено більше 250 рейсів. У найближчому майбутньому, хмара вулканічного попелу може накрити північ Німеччини і навіть Франції, а також Іспанії. Тим не менш, з недавніх вивержень ісландських вулканів Ейяфьятлайокудль поки що поза конкуренцією.

Грімсвотн розташований в районі безлюдного льодовика Ватнайокудль, найбільшого льодовика Європи. Окрім вулкана Грімсвотн, в цій місцевості знаходяться ще шість вулканів і більшість з них активні.

Хоча Грімсвотн викидає в атмосферу від 10 до 100 разів більше попелу, ніж Ейяфьятлайокудль (Eyjafjallajokull), який заблокував навесні 2010 року авіаційне сполучення по всій Європі, частинки попелу вулкана Грімсвотн більші та важчі і будуть швидше осідати на землю, повідомив британський вулканолог Дейв МакГарві (Dave McGarvie) з Відкритого університету в Мілтон-Кейнес.

Хмара вулканічного попелу в небі над ісландським льодовиком Ватнайокудль станом на 22 травня.

Геофізик Метеослужби Ісландії Сігурлауг Хьялтадоттір (Sigurlaug Hjaltadottir) підтвердила, що нинішнє виверження дійсно значно сильніше, ніж минулорічне виверження Ейяфьятлайокудля: «Грімсвотн - дуже активна вулканічна система. Вона почала «підготовку» до нинішнього виверження незабаром після того, як в листопаді 2004 року закінчилося попереднє. Вулканічна система під льодовиком Ватнайокудль (Vatnajokull) демонструвала зростання сейсмічної активності протягом усього останнього року».

22 травня, на фото сліди шин, розсікаючі шар вулканічного попелу поблизу АЗС біля ісландської столиці Рейк'явік.

Вона додала, що Грімсвотн викидає базальтовий попіл, який не містить стільки сполук кремнію, як у випадку Ейяфьятлайокудля. «Кремнієва магма більш в'язка і провокує більш потужні вибухи. У той же час базальтова магма продукує попіл тільки в присутності води або льоду», - сказала вулканолог.

***

Тим часом, в середу 25 травня метеослужба Ісландії повідомила про припинення виверження вулкана Грімсвотн о 02:40 по Грінвічу. Разом з тим, хмара попелу, викинута вулканом, все ще залишається в повітрі.

X

Вхід

Завантажую...