Гроші з відходів або історія еко-підприємця Пола Селью

Гроші з відходів або історія еко-підприємця Пола Селью

52-річний підприємець Пол Селью стурбований тим, що людство виробляє все більше і більше відходів. Це занепокоєння допомогло йому створити за останні 30 років шість компаній, пов'язаних з екологією.

У 1983 році Пол заснував свою першу компанію Earthgro, яка переробляє відходи сільського господарства в добрива. У 1998 році вона виробляла в рік близько 320 000 т (це 20 млн. мішків) компосту, який відмінно продавався в магазинах для садівників по всій країні. Селью продав бізнес фірмі Scotts за $ 47 млн.

Останній його проект - Массачусетська компанія Harvest Power - будує в передмістях заводи, які переробляють харчові відходи і скошену з газонів траву в енергію. Знайти сировину не складно. За даними Національного інституту діабету, травних і ниркових захворювань, кількість харчових відходів на людину в день збільшилася з 1974 року в півтора рази, а енергія що в них міститься становить 1400 ккал (це два бігмака), - люди стали частіше їсти на ходу, а порції збільшилися. З цих недоїдків можна виділити величезну кількість енергії. «Третина того, що викидає наше суспільство, - це недоїдки та садові відходи, а це багато мільйонів тонн сировини, - стверджує Селью. - Ми хочемо зробити крок вперед щодо Earthgro і виробляти енергію зі сміття, перш ніж компостувати його».

У минулому році Harvest Power залучила $ 40 млн. інвестицій. Серед інвесторів венчурний фонд Kleiner Perkins Caufield & Byers і сміттєва компанія Waste Management. В кінці 2010-го Селью відкриє неподалік від Ванкувера завод, що виробляє енергію за допомогою так званого твердого анаеробного розкладання: вологі відходи перемішуються у величезних чанах з бактеріями, які протягом двох тижнів перетворюють рідину в метан і вуглекислий газ. Сухе сміття йде на компост. А метан можна подавати в газові магістралі, скраплювати і використовувати як автомобільне паливо або спалювати на теплових електростанціях.

Таких заводів в Європі вже близько двохсот, але технологія молода, і багато тонкощів процесу ще належить з'ясовувати. «Ми кинули зухвалий виклик, - говорить Уейн Девіс, співзасновник Harvest Power, що відповідає в компанії за GR. - Ніхто раніше не витрачав стільки грошей на тестування і розробку».

«Я люблю створювати компанії, - пояснює Селью, - це захоплююче, і мої ідеї, здається, приносять користь. Я переконаний, що суспільству варто вести поновлюване господарство. Всі компанії, створені мною, побудовані навколо цієї ідеї».

Пол закінчив Сільськогосподарський коледж в Корнелі в 1980 році і три роки грав форвардом в баскетбольних клубах Аргентини, Італії та Бельгії, після чого повернувся на сімейну ферму в Коннектикуті. Ця ферма - один з найбільших постачальників квітів у США. Батько познайомив його з виробником грибів, який мешкав по сусідству. Той як раз думав про те, де б знайти переробника грибних відходів. Незабаром Селью вивозив вантажівками органічне сміття на 30-акрову ферму по сусідству і переробляв у компост. Так з'явилася Earthgro.

Компост Пола виявився кращим за аналогічну продукцію з торф'яного моху, оскільки містив мікроорганізми, що перешкоджають розвитку захворювань. До того ж Пол, завдяки батькові, мав у своєму розпорядженні клієнтську базу. Незабаром постало питання розширення виробництва: у густонаселених приміських зонах треба було будувати компостні ями, що не поширюють сморід.

Селью витратив кілька років на створення бетонного басейну розміром із футбольне поле, обладнаного обертовими барабанами, вентиляційними трубами і терморегуляцією, в якому сировина перетворювалась на компост за чотири тижні замість звичайних дванадцяти. Система виявилася настільки вдалою, що Пол заснував нову компанію - International Process Systems, яка будує компостні басейни для сторонніх замовників. У 1991 році, продавши права на винахід за $ 23 млн., він залишив за собою право на безкоштовну ліцензію для всіх своїх заводів. Між тим Earthgro продовжувала зростати - все більше і більше муніципалітетів забороняли викидати садові відходи на звалища. Нові джерела сировини підтримали продажі: до 1998 року, коли компанія була продана, вона приносила майже $ 50 млн. прибутку.

Не всі починання Селью проходили так гладко - частково тому, що він займається безліччю справ відразу. «У Пола найбільша мережа контактів з усіх відомих мені підприємців, - пояснює Амол Дешпанде, молодший партнер Kleiner Perkins і співзасновник Harvest Power. - Він переконує людей знову і знову брати участь в його ризикованих починаннях».

У 2000 році Селью, скооперувавшись з родичами, заплатив кілька мільйонів доларів (він відмовляється повідомити точну суму) за Finger Lakes Aquaculture - фірму, що займалася вирощуванням тілапії в закритих басейнах. Незабаром риби захворіли і почали вмирати. У 2002-му Селью особисто очолив компанію і вклав у неї ще кілька мільйонів, щоб довести виробництво до запланованого мільйона фунтів риби щорічно. Але особисте керівництво не допомогло, і в 2005-м Селью залишив компанію, яка з часом збанкрутувала. «Там я зрозумів, що кожній компанії потрібен менеджмент, який живе і вмирає заради неї, - говорить Пол. - Тут цього не було». Девід Колл, один з інвесторів Finger Lakes, висловився конкретніше: «Пол вічно зайнятий реалізацією багатьох ідей. Він ніколи не присвячував себе компанії повністю».

У 2004-му Селью вклав кошти в ринок квот на викид газів. Спільно з компанією Environmental Credit Corporation він будував установки, які вловлювали і руйнували метан, що викидається молочними фермами і свинофермами. Очоливши підприємство і вклавши в нього «семизначну суму», він продав свою частку в 2007-му з невеликим прибутком.

Куди краще пішло розведення помідорів. У 2005-му році Селью став вирощувати гідропонні помідори в парниках в Мені. Очолити компанію Backyard Farms він покликав Уейна Девіса, менеджера Fidelity Investments, з яким подружився на дитячих спортивних змаганнях. «Я нічого не знав про помідори, але мені хотілося працювати з Полом», - розповідає Девіс. Три роки по тому компанія побудувала 10 га парників, а її прибуток в 2009 році, за даними Hoover's, становив $ 6 млн.

Селью залишається мрійником. «Ми зможемо переробляти сміття дешевше, ніж беруть сьогодні за те, щоб викинути його на смітник», - говорить він.

Про інших еко-підприємців читайте в статті "Сміттєві королі" або мільйони нізвідки.

X

Вхід

Завантажую...