Імунні клітини мозку погано переносять міське повітря

Імунні клітини мозку погано переносять міське повітря
Клітини мікроглії

Як відомо, запилене та задимлене міське повітря наносить чималої шкоди дихальній та серцево-судинній системам людського організму. Проте останнім часом про брудне повітря міст почали згадувати також у зв'язку із захворюваннями нервової системи.

Очевидно, що дія міського смогу на організм має бути комплексною, і щось недобре повинні відчути всі системи органів. Як вважають дослідники з Університету Співдружності Вірджинії (США), головними союзниками забрудненого повітря в справі виведення з ладу нервової системи можуть бути клітини мікроглії. Ці клітини виконують в мозку захисні функції, знешкоджуючи інфекції та поглинаючи непотрібні або небезпечні матеріали; крім того, мікроглія стимулює ріст нервової тканини, допомагаючи ліквідувати пошкодження.

Але іноді клітини мікроглії можуть бути занадто старанними, завдаючи шкоди здоровим клітинам. По суті, це аналогічно тому, як звичайні імунні клітини, борючись з інфекцією, втягують в запалення здорові тканини, яким від цього стає погано. Неконтрольовані клітини мікроглії, як вважається, можуть робити свій внесок у розвиток нейродегенеративних хвороб на зразок синдрому Альцгеймера та синдрому Паркінсона.

Саме на мікроглію, як показали досліди Мішель Блок (Michelle Block) та її колег, діють забруднюючі речовини з міського повітря.

Дослідники випробовували на клітинах деякі із забруднюючих речовин та з’ясували, що мікроглія сприймає ці речовини як патогени: клітини їх поглинають і у відповідь — щоб вбити «інфекцію» — виробляють надмірну кількість токсичних речовин, у тому числі кисневих радикалів. Однак, як легко здогадатись, вся ця хімічна зброя впливає на сусідні з мікроглією клітини мозку, і чим більше забруднювачів надходить в мозок, тим сильнішою буде токсична реакція.

Причому такий ефект викликають не лише мікрочастинки, наприклад, з диму, але і гази на кшталт озону, які можуть накопичуватись в приземному шарі міського повітря.

Звичайно, можна подумати про те, як змусити клітини мікроглії не перезбуджуватись при вигляді забруднювачів, проте забруднювачі все одно потрапляють в мозок через кровообіг, шкодячи на своєму шляху іншим органам і тканинам, так що краще все-таки вирішити проблему комплексно — покращивши екологічний стан міського середовища.

X

Вхід

Завантажую...