Ісландія отримуватиме енергію з магми

Ісландія отримуватиме енергію з магми
Геотермальна електростанція «Крафла»

Ісландія — один зі світових лідерів з виробництва геотермальної енергії: за рахунок неї на території острову опалюється 93% житлових приміщень. Це йде на користь навколишньому середовищу, а також дозволяє країні економити до 100 мільйонів доларів щорічно за рахунок відмови від використання нафти. Тепер же тут планується використовувати ще більш потужне, ніж геотермальні води, джерело енергії — розпечену магму.

У 2009 році біля підніжжя вулкана Крафла на півночі Ісландії в рамках реалізації проекту Icelandic Deep Drilling Project (IDDP) велись бурові роботи. Планувалось, зокрема, створити кілька 2-5-кілометрових свердловин. На такій глибині вода має унікальні температурні показники: близько +500°С. При цьому, перебуваючи під тиском порід, вода не випаровується і не закипає. Вивчення цих процесів має величезне значення для науки.

В ході бурових робіт на глибині 2100 метрів корпус бура випадково досяг розпеченої магми. Завдяки цьому вийшла свердловина, температура в якій сягала +1000°С. Про успіх цього етапу проекту IDDP було розказано в першому за 2014 рік номері наукового журналу Geothermics. Його редактор Уілфред Елдерс пояснює, що буріння магми — рідкісна подія в житті людства. Раніше людям вдалось дістатися магми Землі лише на Гавайях в 2007 році.

Представники Національної енергетичної компанії Ісландії разом з спеціалістами проекту IDDP продовжують дослідження практичного застосування магми, яка могла б стати рекордно гарячим джерелом геотермальної енергії. Температура розжареного газу на поверхні Землі сягає +450°С. Теоретично, його можна було б безпосередньо доставляти на електростанції.

І хоча перша свердловина, створена в рамках IDDP, поки не може бути використана в цих цілях (її довелось закрити через постійні обвали пористих порід), роботи в цьому напрямку тривають. Експерти вирішують, чи можна зміцнити дану свердловину, або ж варто пробурити іншу. Так чи інакше, в цілому енергетика Ісландії готова до практичного застосування глибинного джерела високотемпературних геотермальних ресурсів.

X

Вхід

Завантажую...