Ісландія знову лякає готовим до виверження вулканом

Ісландія знову лякає готовим до виверження вулканом
Вулкан Бардарбунга захований під товщею льодовика Ватнайокудль, тому виверження в цьому районі може призвести до повеней

Вчені зафіксували сейсмічну активність вулкана Бардарбунга в Ісландії. У разі, якщо магма прорветься на поверхню разом із хмарою вулканічного попелу, досить імовірне повторення транспортного колапсу, який відбувся у Європі в 2010 році через виверження вулкана Ейяф’ятлайокудль.

Стратовулкан підлідного типу, Бардарбунга (ісл. Bárðarbunga) знаходиться на південному сході Ісландії, на північно-західному краю льодовика Ватнайокудль. Його висота сягає 2009 метрів, і це — друга за величиною вершина Ісландії після піку Хванадальсхнукюр. Глибина кальдери вулкана Бардарбунга становить близько 700 метрів. Розломи земної кори, які йдуть від Бардарбунги, пов'язані з вулканами Аск'я і Торфайокудль.

Останнє виверження Бардарбунги спостерігалось у 1910 році, а новий виток сейсмічної активності зафіксований в серпні 2014 року. За кілька минулих днів тут відбулось велике число підземних поштовхів; магнітуда найсильнішого з них досягала 4,5. Населення з прилеглих до вулкана територій було евакуйоване, дороги перекриті.

Як пояснюють спеціалісти, передбачити розвиток подій неможливо. Виверження в «прикордонних» областях вулкана призведуть до незначних виливів лави і до появи локальних водних потоків через підтавання льодовика. В небо при цьому можуть бути викинуті стовпи пари, попіл і пемза, але катастрофою це не стане.

Проте у випадку, якщо виверження торкнеться центральної частини кратера, події розвиватимуться за сценарієм 2010 року. Величезний крижаний котел почне танути, а маси води, вступивши в зіткнення з потоком магми, сформують гігантський, аж до 30 кілометрів, стовп пари і попелу. Крім того, ланцюгова реакція пошириться і на сусідні вулкани під льодовиком Ватнайокудль.

В очікуванні виверження 23 серпня 2014 року рівень загрози для цивільних авіакомпаній був підвищений до вищого («червоного»). Служба цивільної авіації Ісландії заборонила всі польоти в цьому районі. Наступного дня відбулось два землетруси: магнітудою 5,3 з вогнищем на глибині близько 5,4 км, і магнітудою 4,9 з вогнищем на глибині близько 10 км. Але до 25 серпня ніяких ознак негайного виверження так і не спостерігалось, і рівень загрози було знижено до «оранжевого».

Це означає, що хоча небезпека і зберігається — наразі ситуація знаходиться під контролем. Сейсмічна активність зміщується в північну частину вулкана, тобто найгірший сценарій малоймовірний. Польоти в небі над цією частиною Ісландії тривають.

X

Вхід

Завантажую...