Кембриджська Декларація про Свідомість

Кембриджська Декларація про Свідомість

Чи є у тварин свідомість? Цим питанням задавався ще Чарльз Дарвін, коли розмірковував про еволюцію свідомості. Цьому ж питанню була присвячена і конференція в Кембриджському університеті в липні 2012 року. А результатом цієї зустрічі стала Кембриджська Декларація про Свідомість, в якій говориться, що люди не унікальні у володінні неврологічними механізмами, які генерують свідомість, а разом з нею і умисну поведінку.

Так, відповідно до цієї декларації, свідомість властива всім ссавцям, всім птахам і багатьом іншим тваринам, зокрема деяким членистоногим і головоногим молюскам (наприклад, восьминогам та кальмарам).

За словами вчених, які досліджували це питання, нервова діяльність не обмежена корою великих півкуль мозку, а для збудження емоційних станів та генерації свідомості вкрай важливі підкіркові нервові структури. Під час досліджень було показано, що штучне збудження одних і тих же ділянок мозку у людини і у тварин викликає відповідну поведінку і чуттєвий стан. Причому, де б в мозку у тварин не відбувалось це штучне збудження, багато форм їх подальшої поведінки узгоджуються з тими чуттєвими станами, що були випробувані. Це і є прояв навмисної (усвідомленої) поведінки.

Проте вчені не заявляють, що свідомість, як і здатність відчувати задоволення і біль у тварин і людини абсолютно однакові. Дослідники дотримуються точки зору, що вони дуже схожі. Так, наприклад, якщо собака відчуває біль чи радість, в його мозку активуються нервові структури, подібні тим, що активуються в мозку людини, коли вона відчуває страх, біль або задоволення.

Важливо відзначити, що, на думку авторів декларації, вона написана, насамперед, для громадськості, а не для вчених. Дослідники сподіваються, що наукове визнання існування свідомості у тварин допоможе зупинити зловживання мільйонами живих створінь заради харчування, одягу, розваг та науки.

Так, за словами одного із вчених, які проголосили декларацію, Філіпа Лоу, щороку не менше 100 мільйонів мишей, щурів і курей використовуються в наукових експериментах, а ймовірність того, що тестований препарат дійде до стадії клінічних випробувань на людині становить тільки 6%. Саме тому, вважає дослідник, сьогодні людям потрібно направити всю свою винахідливість на розробку технологій, які поважають життя тварин, і, перш за все, на розробку неінвазивних (безкровних) методів дослідження.

Ознайомитись з декларацією можна, перейшовши за посиланням.

X

Вхід

Завантажую...