Київські звалища вироблятимуть електроенергію

Київські звалища вироблятимуть електроенергію

Інвестори із США мають намір вкласти близько 20 мільйонів доларів в українські смітники, а саме - в проекти виробництва електроенергії з біогазу, яким сповнені полігони твердих побутових відходів. Зокрема, вже через кілька місяців у Київській області буде запущений один з таких пробних проектів. Він є в деякому роді унікальним для України, тому що вперше в нашій країні буде використана технологія переробки звалищного газу по повному циклу, на виході якого виходить готова до використання електроенергія. Це допоможе вирішити наболілі екологічні проблеми сміттєвих полігонів.

Україна виробляє від 12 до 15 мільйонів тонн твердих побутових відходів на рік, що дає підстави говорити про бездефіцитність даного виду ресурсу. В результаті розкладання сміття на полігонах виділяється біогаз, який здебільшого складається з метану, але з домішками сірководню, вуглекислого газу, азоту та інших. Горючість метану дуже висока, і неодноразово вже бували випадки самозаймання сміттєвих полігонів в результаті наявності там парів метану. З метою екологічної та протипожежної безпеки уряди багатьох країн здійснюють дегазацію сміттєвих полігонів та утилізацію біогазу за допомогою спеціальних пальників. Однак, навіщо марно спалювати те, що може послужити енергетичним ресурсом?

Зовсім недавно українська компанія «ЛНК», якій вдалося залучити американський капітал, отримала дозвіл Національної комісії регулювання електроенергетики на виробництво електроенергії з біогазу сміттєвих полігонів. Саме ця компанія разом з Інститутом газу НАНУ, який раніше проектував системи утилізації біогазу на звалищах, буде впроваджувати ці біопаливні проекти в різних регіонах України.

На даний момент розпочато будівництво пілотного проекту з виробництва енергії з сміттєвого газу на полігоні № 5 поблизу села Підгірці Київської області. Примітно ще й те, що даний енергетичний проект буде реалізовано виключно на кошти американських інвесторів. Договір про використання біогазу п'ятого полігону вже підписано з ВАТ «Київспецтранс» - компанією, яка обслуговує полігон.

На полігоні № 5 вже пробито 42 експериментальні свердловини для видобутку газу, які в майбутньому планується об'єднати в єдину колекторну систему. Викачаний газ буде проходити по колекторній трубі в спеціальний очисник, де він буде звільнений від вологи, частинок пилу. Після цього очищений газ буде спалюватися в двигуні внутрішнього згоряння. Кінцевий пункт циклу - виробництво електроенергії і передача її в електромережі.

«Практично всі компанії, які займаються дегазацією полігонів, спалюють газ на факелі, отримуючи прибуток відповідно до Кіотського протоколу за те, що перешкоджають викидам парникових газів. Наша компанія вирішила піти далі, виробляючи з цього біогазу додаткову кількість електроенергії для країни» - розказує директор ТОВ «ЛНК» Володимир Баннов.

За припущеннями Баннова, дегазація полігону № 5 призведе до скорочення викидів метану в атмосферу приблизно на 10 тисяч тонн на рік. Передбачувана потужність перших пілотних проектів складе близько 885 кВт, а термін окупності проекту - 2-3 роки.

Процес підготовки та впровадження пілотного проекту проходить під особистим керівництвом президента НАН України Бориса Патона, який видав завдання заступнику директора з наукової роботи Інституту газу НАНУ Олександру П'ятничко забезпечити науковий і технічний супровід. Крім того, враховуючи обсяг передбачуваних інвестицій, реалізація проекту контролюється посольством США.

Законодавство про «зелені» тарифи, яке діє в Україні, робить даний проект досить вигідним, як для України, так і для зарубіжних інвесторів. Директор ТОВ «ЛНК» впевнений, що нова версія закону про «зелений» тариф, поправки до якого планується внести вже цього літа, зможе радикально вплинути на розвиток альтернативних галузей електроенергетики в національній економіці, а також відкриє хід для іноземних інвестицій у цей сектор.

X

Вхід

Завантажую...