Кінець великомасштабної вирубки лісів Амазонки?

Кінець великомасштабної вирубки лісів Амазонки?

Чи можливо це в світі зростаючого попиту на якісну деревину? Ситуація навколо вирубки лісів Амазонки змінюється настільки стрімко, що важко знайти якесь пояснення подіям, що відбуваються. Проте, останні статистичні дані однозначно вказують на значне зниження темпів вирубки лісів регіону.

Минулого тижня Бразильський Національний Інституту Космічних Досліджень опублікував дані отримані з супутників, які засвідчили зниження темпів вирубки лісів на 47,5%. В 2010 році площа вирубки скоротилася з 4375 кв. км. до 2296 кв. км. Дані отримані з орбіти мають низьку роздільну здатність, а отже і низьку точність, тому офіційні дані наземної статистики будуть уточнені тільки в грудні. Але тенденція очевидна і без точних підрахунків: темпи вирубки дерев в одному з найбагатших деревиною регіонів світу помітно знижуються.

Офіційні дані 2009-го року показали вирубку 7464 кв. км. лісу, а в 2010 очікується вирубка не більше 4000. Хоча чотири тисячі квадратних кілометрів лісу будуть знищені, це величезний крок вперед, це зменшення темпів вирубки лісів на 85% в порівнянні з піковим 2004-м роком, коли на вівтар цивілізації принесли 27772 кв. км. бразильського лісу. Це означає, що Бразилія виконала свою обіцянку знизити темпи вирубки лісів на 80% до 2020-го року на 10 років раніше, ніж планувала. Це величезне досягнення, як для підтримання глобального екологічного балансу, так і для збереження біорізноманіття, адже ліси є домом для величезного числа видів живих організмів.

Якщо привести скорочення вирубки лісів до викидів вуглекислого газу, то вийде, що Бразилія скоротила емісію CO2 в атмосферу Землі на 1 гігатонну на рік. Це еквівалентно 17-ти відсоткам викидів США на рік, що приблизно дорівнює обіцянкам США про скорочення викидів до 2020-го року. Приблизно таке ж зобов'язання взяв на себе Євросоюз.

Іншими словами, якщо Бразилія не піде назад, і залишиться вірна своєму нинішньому курсу, спрямованому на зниження обсягів вирубки лісів, то вона стане першою державою, яка виконає свої екологічні зобов'язання, які США і Євросоюз запланували для себе лише на 2020-й рік.

Яким чином одному з найбільших експортерів деревини вдалося досягти таких вражаючих результатів? І як це позначилося на економіці країни?

Бразилія стверджує, що одним з основних факторів зниження темпів вирубки лісів є активні дії уряду країни з висадки нових лісів. Друга причина - прийняття нових законів лімітуючих вирубку, і переслідування тих, хто грубо порушує ці закони. Третє - зовнішній і внутрішній тиск на фермерів, які вирубують ліси для збільшення площі сільськогосподарських угідь. Четверте - звичайно, це глобальна економічна криза, що призвела до зниження потреби в сировині. П'яте - підвищення цін на продукти харчування привело до деякої реструктуризації бразильського експорту на користь сільського господарства і харчової промисловості. Економіка країни не постраждала від зниження експорту дерева, навпаки знаходиться на підйомі.

Ніхто не може точно сказати, що відбудеться в наступні роки. Але приклад того, як можна раціонально керувати лісовим господарством, вже показаний. Навряд чи крива вирубки лісів опуститься до нуля в найближчі роки, швидше за все вона зупиниться на якомусь середньому значенні. Але ліси вже не будуть вирубуватися настільки варварським методами, як це було, наприклад, в 2002 році, коли 75% лісозаготівлі проводилося ділянками в 100 гектарів, зараз ліс вирубується більш продумано і бережливо, і подібні вирубки становлять лише 15% від їх загальної кількості.

Іншими словами, в останні роки скоротилися масові безконтрольні вирубки на великих територіях, які були по кишені лише великим землевласникам та підприємствам, які безкарно порушують закон. Тому доля бразильських лісів сьогодні дуже сильно залежить від того, хто виграє на виборах цієї осені в Бразилії.

X

Вхід

Завантажую...