Коли на Землі не залишиться вільного місця

Коли на Землі не залишиться вільного місця

Чи зможемо ми й далі знаходити для себе можливість усамітнитись у світі, де з кожним днем стає все більше людей?

Часом буває складно уявити, що населення Землі може вирости ще більше — особливо коли намагаєшся протиснутись крізь натовп на ринку в Делі, або встигнути на зелене світло на жвавому вуличному переході в Токіо, або не задихнутись в задушливому вагоні лондонської підземки, набитому пасажирами.

Навіть подумати страшно, скільки людей вже живе у світі, проте їх число буде лише збільшуватись. Точно передбачити, якою стане чисельність населення в найближчі роки, неможливо, але дослідники впевнені в одному: чим далі, тим більше людей населятиме нашу планету.

У липні була опублікована нова статистика ООН, за якою до 2030 року нинішнє населення Землі, яке становить 7,3 мільярда людей, зросте до 8,4 мільярда. До 2050 року людей буде вже 9,7 мільярда, а до 2100 року їх стане не мало не багато 11,2 мільярда.

Але й сьогодні сховатись один від одного буває непросто. За кілька годин можна доїхати від Нью-Йорка до Катскіллськіх гір, а від Сан-Франциско — до узбережжя Пойнт Рейс, але й на місцевих стежках і пляжах буде повно міських жителів, які вибрались на природу.

У жвавому Токіо стане ще більше людей?

Навіть відносно віддалені від цивілізації ідилічні місця стають все більш багатолюдними. Дозволи на відвідування національного парку Гранд-Тітон в американському штаті Вайомінг розкуповуються за кілька місяців до запланованої дати приїзду, а національний парк Арки (штат Юта) у травні закрили на кілька годин через надмірний наплив відвідувачів-автомобілістів.

Тим з нас, хто може дозволити собі розкіш іноді відпочивати від інших представників роду людського, часто доводиться сідати у літак і вирушати якнайдалі. Однак людство примудрилось обжити навіть, здавалося б, найбільш ізольовані куточки Землі: у монгольській пустелі Гобі мешкають кочівники-скотарі, в Сахарі — бербери, а в Антарктиці працюють вчені.

Виникає питання: чи можна буде, у міру зростання населення нашої планети, знайти ділянку землі, вільну від людської присутності? Чи займемо ми з часом всі вільні місця, придатні для життя? Щоб спробувати відповісти на ці питання, потрібно проаналізувати наявну інформацію про те, де люди, швидше за все, житимуть в майбутньому і яким буде їх життя.

На думку експертів, збільшуватиметься населення міст. Ефективність сільського господарства зростає, в результаті чого все менше людей зайнято в цьому секторі: вони переходять на роботу в міській промисловості або сфері обслуговування.

Лондонське метро перевозить 1,2 мільярда пасажирів на рік

Цей процес відбувається вже кілька десятиліть. У 1930-і роки лише 30% населення Землі проживало в містах, а сьогодні міських жителів вже 55%. Очікується, що до 2050 року близько двох третин населення проживатиме в міських районах.

«Ріст населення до кінця поточного сторіччя торкнеться практично виключно міст, — говорить Джоел Коен, який очолює лабораторію з вивчення населення в Рокфеллерівському університеті та Колумбійському університеті (Нью-Йорк). — Виходить, кожні п'ять-шість днів до 2100 року в містах ставатиме на мільйон людей більше».

Приблизно половина населення Землі житиме у відносно невеликих містах (0,5-3 мільйони жителів). Решта оселиться в мегаполісах, чисельність населення яких налічує 10 мільйонів або більше. Причому більшість з них будуть розташовані в країнах, що розвиваються, таких як Китай, Індія і Нігерія.

Втім, мегаполісом складно управляти, тому істотно більше 10 мільйонів людей в ньому жити не зможуть. Натомість нормою стануть міські агломерації, які розширюються за рахунок сільської місцевості та втягують у свою орбіту все більше міст. Сучасні приклади — територія навколо Нью-Йорка (Нью-Йоркська агломерація) і дельта Перлинної ріки в Китаї.

Перебуваючи в Делі, важко уявити, що на Землі стане ще більше людей

І міста, і агломерації розширюватимуться географічно, а населення в них проживатиме більш компактно. «Щільність населення може бути набагато вищою, — стверджує Джон Вілмот, директор департаменту ООН з народонаселення. — Як людина, що живе в Манхеттені, можу сказати: не так вже це і страшно».

Манхеттен пропонує своїм мешканцям масу можливостей у сфері освіти, культури, працевлаштування, охорони здоров'я та охорони праці, а також відносно ефективну інфраструктуру — все це підвищує якість життя. Проте такі блага мають в розпорядженні далеко не всі міські жителі: ріст міста або країни не обов'язково супроводжується поліпшенням умов життя.

Як зазначає Адріан Рафтері, професор статистики та соціології у Вашингтонському університеті, «ріст населення повинен бути запланованим». Для організації базової інфраструктури — водопостачання, каналізації та утилізації відходів — потрібні ефективні уряди та інститути. «Однак проблема в тому, — вважає Коен, — що організаційні здібності є далеко не у всіх».

На жаль, саме в регіонах, які більше за інших потребують такого контролю, приріст населення буде найбільш відчутним. Основний ріст населення в майбутньому припаде на Африку, де до 2100 року житиме вже не 1 мільярд людей, як зараз, а 4 мільярди.

Манхеттен перенаселений, але його жителям доступно безліч послуг

«Прогнози по Африці звучать страхітливо, — говорить Джон Бонгаартс, віце-президент Ради з проблем народонаселення (некомерційної дослідницької організації в Нью-Йорку). — Багато її жителів мешкатимуть в міських нетрях, що не сприяє щасливому життю».

За його словами, африканські та багато азіатських мегаполісів не готові прийняти всіх, хто прагне в них потрапити. Такі міста, як нігерійський Лагос, столиця Бангладеш Дакка та індійський Мумбаї, навіть з нинішнім рівнем населення стикаються з величезними проблемами.

«Люди купують воду за завищеними цінами у вуличних продавців, скрізь розкидані екскременти, а сміття просто залишають на звалищах — я вже не кажу про зелені зони навколо міста або якість життя, — пояснює Джоел Коен. — Не думаю, що ми адекватно готуємось до росту міст в тому, що стосується розміщення в них жителів, організації їх життя, а також їх безпеки з політичної та екологічної точки зору».

Однак навіть у розвинених країнах рівень життя навряд чи зростатиме з тією ж швидкістю, що і в останні роки. «Протягом кількох десятиліть відбувалось надзвичайно бурхливе економічне зростання, рівень бідності знижувався і в багатих, і в бідних країнах, — говорить Джон Бонгаартс. — Але в майбутньому все буде набагато складніше».

Людство облаштувалось у всіх районах планети — навіть у пустелях

Експерт вказує на три причини. По-перше, населення багатих країн старіє, а це означає, що ріст економіки та її інноваційність почнуть скорочуватись.

По-друге, роки безперешкодного росту не могли не позначитись на навколишньому середовищі: ми вже використали найродючіші землі, перегородили греблями найприбутковіші з енергетичної точки зору річки і задіяли всі джерела ґрунтових вод, до яких було легко дістатись.

Нарешті, виникає проблема нерівності. Тоді як дохід середнього американця не надто змінився в останні десятиліття, 1% найбагатших людей живе все краще.

Ще один непередбачуваний фактор — кліматичні зміни: вони можуть серйозно позначитись на ситуації з містами як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються. Приблизно в 60% міст, де зараз проживає мільйон людей або більше, може відбутись як мінімум один різновид стихійного лиха; найчастіше це обумовлено кліматом. Навіть найбільш організовані і розвинені міста не сповна готові до такої загрози.

Європа густо заселена, і надалі населення буде рости не в ній, а в країнах, що розвиваються

«Часто люди не хочуть вступати в такі дискусії, оскільки вони асоціюються з панікерськими настроями щодо кліматичних змін. Однак нам варто задуматись про те, як на придатній для життя території Землі можуть позначитись катастрофічні кліматичні зміни», — попереджає Михаїл Фракіас, викладач прикладної соціології в Університеті штату Айдахо в Бойсе (США).

Вплив багатьох з цих факторів можна зменшити, якщо правильно підійти до планування, однак, за винятком декількох прогресивних країн і міст, таких зусиль не спостерігається. «Я не сумніваюсь, що проблеми вирішаться так чи інакше, — вважає Джоел Коен. — Але, ймовірно, це відбудеться за рахунок страждань безлічі людей, чого можна було б уникнути».

Втім, ріст населення Землі позначиться не тільки на містах. Сільська місцевість і віддалені райони, які не є заповідними зонами, також будуть заселені більш щільно, припускають експерти. «Під впливом кліматичних змін та розвитку технологій можна уявити навіть заселення Антарктиди, хоча навряд чи щільність місцевого населення буде високою», — говорить Адріан Рафтері.

А це означає, що навіть людині забезпеченій знайти затишний куточок незайманої природи стане ще складніше — охочих буде занадто багато. Втім, все це не означає, що у нас скінчиться простір, придатний для життя.

У майбутньому на нас чекає ріст міст і поява все нових мегаполісів

Лише 2% жителів земної кулі населяє половину її території, тоді як більше половини людства живе приблизно на 3% території Землі. Однак ріст населення призведе до скорочення місць, де рідко ступає нога людини — адже попит на ресурси для забезпечення життя в містах тільки зростає.

«Я б сказала, що загрози будівництва міст на місці тропічних лісів немає, — пояснює Карен Сето, професор географії та урбанізації в Єльському університеті. — Набагато більшою загрозою є непрямий вплив урбанізації на ці ділянки дикої природи». Містам потрібне дерево для будівництва і меблів, родюча земля для вирощування продуктів харчування, місце для щоденно вироблюваних тонн сміття — і багато іншого.

На думку Джона Вілмота, рано чи пізно населення Землі вийде на постійний рівень. Хоча нас вже мільярди, в XXI столітті ріст населення сповільнився і, швидше за все, ця тенденція збережеться. Через багато десятиліть число жителів Землі може навіть почати скорочуватись. Однак у найближчому майбутньому людей навколо ставатиме все більше і більше.

В яких умовах це відбуватиметься і чим супроводжуватиметься, поки не цілком зрозуміло.

X

Вхід

Завантажую...