Кращий спосіб побороти океанічне сміття

Кращий спосіб побороти океанічне сміття

Тоні Геймет, колишній директор Інституту океанографії Скріппса, чув сотні планів очищення океану. Пізно вночі, після багатьох келихів пива, він придумав кілька десятків своїх власних. Жоден з них, говорить він, не здається таким, що може спрацювати.

Серед інших, пропозиція голландського студента-інженера Бояна Слата, яка передбачає хитрий пристрій, який генеруватиме величезні воронки для втягування сміття. Композитор і музичний продюсер Фаррелл Вільямс ладний вкласти великі кошти у будь-який спосіб очищення, сподіваючись перетворити океанічний пластик на волокна, а потім на одяг.

Виклик величезний. З одного боку, сміття поширюється на мільйони квадратних кілометрів. З іншого боку, це переважно деградований пластик, зруйнований сонячним світлом і хвилями до крихітних шматочків розміром з рисову зернину.

«Саме це робить ситуацію такою жахливою, — говорить Геймет. — Мікропластик має такі ж розміри, як і жителі товщі води. Як нам його зібрати? Поки ніхто не прийшов з планом, як відокремити весь мікропластик від живих організмів того ж розміру».

Зіткнувшись зі шквалом критики, Слат відступився від своїх оптимістичних хвастощів стосовно того, що він може очистити океани за п'ять років. На своєму сайті він попросив ЗМІ та критиків почекати, поки він не закінчить своє дослідження.

Тим часом, сміття продовжує більшати.

За тривожною статистикою CSIRO (австралійського державного наукового агентства), яка об'єднала трирічне вивчення морського сміття, кожне десятиліття світове виробництво пластикового сміття подвоюється. Навіть якщо хтось придумає робочий механізм збору, наскільки дієвим він буде?

«Якщо ми кожні десять років подвоюватимемо те, що скидаємо в океан, нічого не вийде, — говорить Кріс Вілкокс, еколог з CSIRO. — Це якби ви пилососили у своїй вітальні, а я стояв би в дверях з сумкою пилу і вентилятором. Ви можете продовжувати пилососити далі, але ви ніколи не впораєтесь».

Сміттєві плями

Більшість сміття накопичується в п'яти малодосліджених «плямах», знайдених в екваторіальних частинах Атлантичного, Тихого та Індійського океанів.

Найбільша з них — Велика тихоокеанська сміттєва пляма. За однією із загальноприйнятих оцінок, зона найбільшої концентрації пластику, розташована всередині плями, містить 480 тисяч шматочків пластика на квадратний кілометр. Але вчені говорять, що це лише припущення.

За оцінкою Чарльза Мура, який «відкрив» Велику тихоокеанську сміттєву пляму в кінці 1990-х, загалом всі сміттєві плями планети містять 200 мільйонів тонн плавучого сміття. Він дійшов до цієї цифри виходячи з того, що 2,5% світового пластику опиняється у морі.

Маркус Еріксен, морський вчений і співзасновник каліфорнійської 5 Gyres, яка вивчає п'ять основних сміттєвих плям світу, оцінює сумарне плавуче сміття лише у 500 тисяч тонн.

Хоч там як, шкода для риби та інших морських істот посилюється. У 2009 році експедиція Інституту океанографії Скріппса у Велику тихоокеанську сміттєву пляму виявила пластик у 9% риби. Еріксен, за допомогою семи інших вчених, нещодавно проаналізували всі сміттєві плями світу. З 671 зібраної риби, в 35% були знайдені частинки пластика.

«Обидві цифри лякають, — говорить Геймет. — Мова йде тільки про хвору рибу — не ту, яка померла, тому що проковтнула занадто великий шматок пластика. І це лише два дослідження. Про це повинні бути сотні досліджень. Наше життя, наша економіка повністю залежить від океанів. 50% кисню, яким ми дихаємо, виробляється в океані щоночі».

Вирішення проблеми

Геймет і океанологи-однодумці не здаються. Вони вибирають менш технологічний, більш практичний підхід до захисту океанів від сміття: переконати людей перестати смітити.

Лише близько 20% океанічного пластика має морське походження, наприклад, втрачені рибацькі снасті або потонулі вантажні судна. Близько 80% пластика змиває в море з пляжів або приносить течіями річок, відповідно до дослідження CSIRO, яке вважається найбільш повним.

Близько половини цього сміття — пластикові пляшки. Решта — переважно інші види упаковки, зокрема пластикові пакети.

«Суть полягає в тому, щоб стимулювати людей не викидати ці речі геть, — говорить Вілкокс. — Це найбільш дешеве, просте та ефективне вирішення проблеми».

Замість того, щоб щоразу купляти в супермаркеті пластиковий пакет, краще придбати містку та зручну сумку, в якій також можна носити багаторазову пляшку для води, або навіть термос. У маленьку сумочку-клатч можна покласти торбу-трансформер, яка за необхідності стане повноцінним мішком. Великий вибір сумок за оптовими цінами можна знайти на 1133.com.ua. Не купляйте зайву упаковку!

X

Вхід

Завантажую...