Квіткові рослини могли виникнути значно раніше, ніж вважалось

Квіткові рослини могли виникнути значно раніше, ніж вважалось
Реконструкція квіткових рослин крейдового періоду

Сьогодні покритонасінні — також відомі як квіткові рослини — є найрізноманітнішою групою наземних рослин. Найдавнішим знайденим скам’янілостям покритонасінних 135 мільйонів років, і багато дослідників вважають, що саме тоді ця група і зародилась. Викопні знахідки свідчать і про те, що різноманітною група стала 130 мільйонів років тому.

Але те, як квіткові рослини стали такими різноманітними настільки швидко після їх появи, дуже дивувало дослідників, зокрема Чарльза Дарвіна. Викопні знахідки та генетика дають суперечливі дані, причому остання вказує на значно давніше походження покритонасінних.

Щоб отримати інший погляд, Даніеле Сільвестро з Університету Фрібура, Швейцарія, та його команда проаналізували понад 15000 скам’янілостей з приблизно 200 різних родин покритонасінних. «Ми хотіли створити модель, яка спирається лише на скам'янілості та не використовує геномні дані чи [еволюційні] припущення», — говорить Сільвестро.

Статистичний аналіз скам’янілостей надав вагомі докази того, що найдавніша покритонасінна рослина могла з’явитись 250 мільйонів років тому, в самому кінці пермського періоду — набагато раніше за вік найдавнішої відомої скам’янілості покритонасінних.

Це пояснюється тим, що якщо між 135 і 130 мільйонами років тому з’являється така кількість пов’язаних скам’янілостей квіткових рослин, ймовірно, вони еволюціонували від більш раннього спільного предка, не представленого у літописі скам'янілостей.

Якщо оцінка команди правильна, перші 100 мільйонів років покритонасінні провели на Землі як рідкісні компоненти екосистем, які навряд чи могли скам’яніти.

Такий погляд на історію покритонасінних підтримує ідею докрейдового походження групи, та водночас сумісний з теоріями, які передбачають швидку диверсифікацію квіткових рослин під час крейдового періоду.

Патрік Херендін з Чиказького ботанічного саду скептично ставиться до зроблених висновків, оскільки можуть бути відсутні дані про скам’янілості, які могли б вплинути на результати. Однак, незважаючи на свій скептицизм, Херендін каже, що не здивується, якщо у майбутньому будуть знайдені скам’янілості покритонасінних рослин до крейдового періоду.

X

Вхід

Завантажую...