Майже всі динозаври були пернатими

Майже всі динозаври були пернатими

Майже всі динозаври, ймовірно, були вкриті пір'ям. На таку думку вчених наштовхнули знайдені у Сибіру скам'янілості, вік яких складає приблизно 160 мільйонів років.

Протягом останніх двох десятиліть в Китаї було відкрито щонайменше п'ять видів пернатих динозаврів. Але всі вони належали до теропод — групи ящеротазових динозаврів, предків сучасних птахів.

Відкриття нового виду динозаврів Kulindadromeus zabaikalicus, зроблене міжнародною командою вчених, дозволило припустити, що пір'я не було прерогативою якоїсь однієї групи цих вимерлих тварин. Адже нещодавно розкопаний 1,5-метровий динозавр, який пересувався на задніх ногах, належить до орнітопод — групи птахотазових динозаврів, на відміну від минулих відкриттів.

«Ймовірно, це означає, що спільний предок всіх динозаврів мав пір'я, — розповідає провідний автор дослідження Паскаль Годефройт з Королівського бельгійського інституту природничих наук у Брюсселі. — Пір'я не являється характеристикою виключно птахів, воно було у всіх динозаврів».

Скам'янілості, серед яких було шість черепів та набагато більше кісток, значно розширили число родин пернатих динозаврів, вказуючи на те, що пір'я походить від луски, яка вкривала більш ранніх рептилій, ймовірно, в якості ізоляції. Луску, на додаток до пір'я, також мали і Kulindadromeus, зокрема на їх довгих хвостах.

«Це дійсно фантастика, що «пухнасті» динозаври були знайдені за межами Китаю», — розповідає палеонтолог Якоб Вінтер з Брістольського університету у Великобританії, який не був у команді відкривачів. За його словами, вік зразків та їх величезна кількість — неймовірна рідкість.

Kulindadromeus відкрили новий вимір розуміння еволюції пір'я, вважає Вінтер, вказуючи на те, що три типи пера, знайдені у вигляді відбитків разом із скам'янілостями, відрізняються від пір'я інших пернатих динозаврів або сучасних птахів.

Для чого було потрібне все це різноманітне пір'я? «Я не знаю, ніхто не знає напевно, — говорить Годефройт. — Ці тварини не могли літати — це все, що ми можемо вам сказати».

За часів юрського періоду Kulindadromeus жили поблизу сучасної річки Кулінда в Сибіру, красуючись пучками пір'я на ногах та ліктях, а також більш організованим оперенням на спині. Їх гомілки вкривало «стрічкоподібне» пір'я — тип пір'я, ніколи раніше не бачений.

Принаймні шість черепів, разом із сотнями кісток, утворили відкладення, яке колись було дном озера, а нині являється гірським схилом. Більшість скам'янілостей належало молодим особинам, звідки випливає, що померли вони через одиночну подію, а не в результаті масової катастрофи, пояснює Годефройт.

«Там були озера і вулкани, багато вулканів», — розповідає Годефройт. Рослиноїдні динозаври, ймовірно, померли і впали на дно озера, де були поховані під шаром вулканічного попелу. Саме він зберіг відбитки пір'я та скам'янілі кістки.

«Ми не знаємо, наскільки велике це відкладення, та цілком імовірно, що ми знайдемо більше, коли повернемось», — розповідає Годефройт.

Луска, яку мали Kulindadromeus, нагадує лускату шкіру деяких птахів, говориться в дослідженні, що також являється аргументом на користь глибокого генетичного коріння, що пов'язує птахів та динозаврів.

Двоє раніше відкритих птахотазових динозавра, обидва з Китаю, натякали, що динозаврів вкривала схожа на пір'я щетина, зазначає палеонтолог Стівен Брюсат з Единбурзького університету у Великобританії.

«Але нові сибірські скам'янілості стали найкращим доказом того, що деякі птахотазові динозаври мали пір'я, так що не лише тероподи носили пухові пальта», — говорить Брюсат.

«Це означає, що тепер ми можемо бути впевненими — пір'я не було винаходом птахів і їх найближчих родичів, воно розвивалось набагато глибше в історії динозаврів, — додає він. — Я думаю, що спільний предок динозаврів, ймовірно, мав пір'я, і що всі динозаври певною мірою мали пір'я, як і всі ссавці певною мірою мають волосся».

Проте, припускає Годефройт, найбільші динозаври, ймовірно, мали найменшу кількість пір'я, оскільки вони не потребували ізоляції. «Так само, як слони в Африці не потребують хутра», — говорить він.

X

Вхід

Завантажую...