Мозок людини зимою працює інакше ніж літом

Мозок людини зимою працює інакше ніж літом

За даними нового дослідження, механізм роботи людського мозку може варіюватись залежно від сезону.

Як з'ясували вчені, коли учасники дослідження виконували певні когнітивні завдання, способи, на які мозок використовує свої ресурси для виконання цих завдань, змінювались зі зміною пір року.

Хоча реальна когнітивна продуктивність людей не змінювалась, зі зміною пір року активність мозку, пов'язана з виконанням завдань, різниться, говорить автор дослідження Жиль Вандевалле з Льєзького університету у Бельгії.

Вчені досліджували когнітивну функцію мозку 28 осіб у Бельгії протягом кожного сезону. Щоразу досліджувані проводили 4,5 доби в лабораторії, не маючи доступу до зовнішнього світу або сезонних ознак, таких як денне світло. Дослідники сканували мозок кожного з учасників, коли ті виконували завдання, покликані перевірити їх здатність утримувати увагу, а також зберігати, оновлювати і порівнювати інформацію, що міститься в пам'яті.

Дослідники з'ясували, що продуктивність виконання учасниками цих завдань лишалась незмінною незалежно від пори року. Однак результати також показують, що нейронна «вартість» виконання когнітивних завдань — ступінь активності мозку — змінюється залежно від пір року.

Наприклад, рівні активності мозку, пов'язаної із забезпеченням уваги, досягали свого піку в червні, в період літнього сонцестояння, і були найнижчими в грудні, в період зимового сонцестояння. На противагу цьому, рівні активності мозку, пов'язаної з робочою пам'яттю, досягали свого піку восени, і були найнижчими в період весняного рівнодення.

Попередні дослідження вже демонстрували зв'язок сезонних змін зі змінами в інших процесах повсякденної діяльності людей. Наприклад, люди, як правило, споживають більше калорій взимку, ніж влітку. А як показало дослідження 2015 року, зі зміною сезонів змінюється активність генів людини, як і людський імунітет.

Крім того, було показано зв'язок між порами року і настроєм, через що деякі люди відчувають симптоми сезонного афективного розладу (SAD) в осінні і зимові місяці. Хоча в новому дослідженні не розглядався потенційний взаємозв'язок між активністю мозку і сезонними змінами настрою, цілком можливо, що люди, які відчувають симптоми SAD, можуть бути особливо вразливими до сезонних змін в мозковій активності, пов'язаній з когнітивними процесами, говорить Вандевалле.

За словами вчених, механізми, які стоять за сезонними відмінностями в активності мозку, знайденими в новому дослідженні, не ясні. Втім, попередні дослідження показали, наприклад, що рівні деяких нейромедіаторів, таких як серотонін, а також рівні деяких білків мозку, що беруть участь в процесі навчання, також варіюються в залежності від сезону.

Від року в рік і впродовж року лишається незмінним одне — величезний вибір шаф-купе з безпечних, екологічно чистих матеріалів у гіпермаркеті меблів souzmebel.com.ua. Недорогу шафу-купе на будь-який смак можна замовити з доставкою як по Києву і Київській області, так і по всій Україні.

X

Вхід

Завантажую...