Мрії про терраформування

Мрії про терраформування

З кожним роком нас стає все більше і більше на планеті. До кінця 2011 року кількість людей на Землі перевалить через 7 мільярдів, а в 2045 вчені прогнозують вже 9 мільярдів людей у світі. При цьому ресурси планети виснажуються, і до того часу їх вже навряд чи на всіх вистачить. Їх і зараз не всім вистачає. При цьому в одних країнах люди голодують, а в інших страждають на ожиріння. І якщо жителі розвинених країн не змінять свій спосіб життя, це може призвести до жахливих наслідків. Вчені підрахували, що якби всі люди Землі жили як американці, нам знадобилося б три таких планети, як наша. Але ж у нас є тільки одна. Чи ні?

Письменники-фантасти вже давно тішать нас перспективою того, що людство в майбутньому зможе заселити інші планети. На те вони і фантасти. Але, як відомо, вигадки мрійників минулого дуже часто стають реальністю в сьогоденні. То чи є шанси на втілення цієї, здавалося б, божевільної ідеї?

Фантазії фантазіями, але давайте подивимося, що зараз мають в своєму розпорядженні вчені. Отже, для того щоб ми могли жити на якійсь планеті, вона повинна мати ряд певних властивостей. Вочевидь, ідеальною в цьому плані є Земля. Тоді планету-претендента на роль нашого другого дому варто підбирати таким чином, щоб вона була максимально схожою на Землю. Потенційно придатні до заселення планети можна розділити на три основні категорії:

  • Планета типу Землі (найбільш придатна до заселення).
  • Планета в стані, подібному до земного мільярди років тому.
  • Планета, придатна до терраформування.

Ось тут і починається найцікавіше. Чи чули ви що-небудь про терраформування? Якщо ні, то цей термін означає процес зміни кліматичних умов планети, супутника або іншого космічного тіла для приведення атмосфери, температури і екологічних умов у стан, придатний для проживання земних тварин і рослин. Іншими словами - вчені, фантасти, вчені-фантасти пропонують підлаштувати планету-кандидата під нас з вами, змінити її таким чином, щоб нам там і дихалося добре, і жилося комфортно.

Термін «терраформування» був вперше введений Джеком Вільямсоном у науково-фантастичній повісті, опублікованій в 1942 році в журналі Astounding Science Fiction. Але сама ідея перетворення планет під земні умови проживання була присутня у ще більш ранніх творах інших письменників-фантастів.

Практичне значення терраформування обумовлене не тільки всезростаючою чисельністю виду homo sapiens і вичерпанням природних ресурсів, як було написано на початку статті, а й, наприклад, неминучими змінами розмірів та активності Сонця, які в майбутньому надзвичайно змінять умови життя на Землі. І якщо з екологічними, кліматичними, геополітичними, економічними та іншими причинами теоретично ще можна боротись, то проти Сонця не попреш. Тому рано чи пізно людство буде природним чином прагнути до переміщення в більш комфортний пояс. Звісно, якщо доживе.

Як ви вже, напевно, здогадалися, далеко не всяка планета придатна до терраформування. Наприклад, Юпітер - одна з планет Сонячної системи, категорично не придатний до заселення людьми. Всьому причина висока гравітація (2,4g) і високий радіаційний фон (при зближенні з Юпітером космічний апарат «Галілео» отримав дозу радіації, яка у 25 разів перевищує смертельну для людини дозу). А ось на Марсі найбільш сприятливі умови для підтримки життя після терраформування серед всіх планет Сонячної системи. Решта планет або малопридатні до терраформування, або існують значні труднощі при перетворенні кліматичних умов цих планет. Наприклад, Меркурій можна терраформувати, проте зважаючи на безпосередню близькість до Сонця і поступове розширення нашої жаркої зірки, термін існування умов, прийнятних для проживання живих організмів, занадто короткий.

Загалом, придатність планет до терраформування залежить від фізичних умов, в яких ці планети знаходяться. Основними з цих умов є:

  • Прискорення вільного падіння на поверхні планети. Гравітація планети, яка терраформується, повинна бути достатньою для утримання атмосфери з відповідним газовим складом і вологістю. Крім того, певний ступінь тяжіння необхідний для нормального існування на планеті живих організмів, їх розмноження та сталого розвитку. Занадто висока гравітація також може зробити планету непридатною для терраформування, через неможливість комфортного існування на ній людей.
  • Обсяг прийнятої сонячної енергії. Для проведення робіт з терраформування планет необхідний достатній обсяг сонячної енергії для прогріву поверхні і атмосфери планети. Освітленість також необхідна для виробництва енергії за допомогою фото-або термоперетворювачів та виконання завдань по терраформуванню. З точки зору освітленості зона, в якій є необхідний обсяг сонячної енергії і в якій знаходяться відповідні планети, сягає орбіти Сатурна, а, отже, в більш глибоких областях космосу терраформування в даний час неможливе. В той же час, в майбутньому при розширенні Сонця рівень енергії, достатній для короткочасної (кілька сотень мільйонів років) підтримки, буде в межах орбіти Плутона або ж навіть у ближніх областях Пояса Койпера.
  • Наявність води. Необхідна для заселення планети рослинами і тваринами кількість води - одна з незмінних умов можливості заселення і успішного терраформування. В Сонячній системі не так багато планет, які мають достатні об’єми води. Окрім Землі тут можна згадати лише Марс і супутники Юпітера: Європа, Ганімед і Калісто. Питання наявності води на Титані поки залишається відкритим. Планети з надмірною кількістю води також малопридатні для заселення з тієї причини, що всі корисні копалини на такій планеті поховані під кількома тисячами кілометрів льоду.
  • Радіаційний фон на планеті. Перевищення радіаційного фону, рівно як і його недостатність також робить планету непридатною для терраформування. В першому випадку це пояснюється можливими хворобами і навіть смертю людини, що знаходиться в таких умовах, в другому - тим, що життя на Землі виникло і розвивалось в умовах впливу іонізуючих випромінювань, і при їх нестачі можливі непередбачувані наслідки.
  • Характеристика поверхні. Очевидно, що на планетах типу «газовий гігант» створити тверду поверхню практично неможливо. Це стосується і планет з аміачними льодовиками глибиною кількасот кілометрів, і планет з високою вулканічною активністю. Проблеми, пов'язані з постійними виверженнями розплавлених порід, землетрусами або приливними хвилями (аналогічними цунамі на Землі), також створять істотні проблеми при терраформуванні.
  • Наявність у планети магнітного поля. Останнім часом з'явилися дані, що за відсутності магнітного поля сонячний вітер активно взаємодіє з верхніми шарами атмосфери. При цьому молекули води розщеплюються на водень і гідроксильну групу OH. Водень покидає планету, і вона повністю зневоднюється. Подібний механізм діє на Венері.
  • Астероїдна ситуація. В планетній системі, де астероїдна ситуація відрізняється від нашої в гіршу сторону, тобто там, де астероїдний пояс знаходиться в небезпечній близькості від передбачуваного місця заселення, планета може перебувати під загрозою частих зіткнень з астероїдами, які можуть завдати істотної шкоди поверхні планети й тим самим повернути її в колишній стан (до терраформування).

Цим умовам можуть відповідати не лише планети Сонячної системи, відтак, при виборі претендентів на терраформацію вчені на них не зупиняються. Так, у 2005 році біля зірки Глізе 581 була відкрита планетна система. «Родзинка» цієї системи - перша відкрита людством екзопланета (планета, яка обертається навколо зірки за межами Сонячної системи) зони життя, яка має такі фізичні характеристики, які роблять цю екзопланету потенційно придатною до заселення.

Але легше сказати, ніж зробити. На сучасному етапі розвитку технологій, можливості для проведення терраформування кліматичних умов на інших планетах досить обмежені. Щоправда, вже в кінці XX-го століття земляни мали всі можливості для запуску ракет до найбільш далеких планет Сонячної системи для виконання завдань наукового характеру. Потужності і швидкості, а також можливості масштабного запуску ракет у космос на початку XXI-го століття значно зросли, і в разі спонсорування великими космічними державами, такими як США, Росія або Китай, вже в наші дні людству цілком під силу виконання певних завдань по терраформуванню планет. Але, звісно, далеко не всіх. І справа навіть не в проблемі доставки вантажів в космос чи збільшенні швидкості міжпланетних перевезень. Сьогоднішні експерименти по претерраформуванню (проміжний крок між планетною станцією і остаточним терраформуванням, наприклад, побудова міста-саду, по суті величезної штучної біосфери) не можна назвати успішними. Взяти хоча б ту ж Біосферу 2 в Аризоні. Тому, поки що терраформування - всього лише фантазія, мрія. Але до цієї мрії вчені підходять досить ґрунтовно, так що колись, можливо, вона здійсниться.

X

Вхід

Завантажую...