Наслідки землетрусу в Японії

Наслідки землетрусу в Японії

11 березня 2011 року на північному сході Японії стався сильний землетрус (за поточними оцінками, магнітудою від 9,0 до 9,1), який викликав руйнівне цунамі. Японське телебачення показало, як хвиля заввишки до 10 метрів обрушилась на берег в префектурі Фукусіма, несучи автомобілі, судна і будівлі. Це найсильніший землетрус у відомій історії Японії і сьомий, а за іншими оцінками навіть шостий або п'ятий за силою за всю історію сейсмічних спостережень. За прогнозами вчених, землетруси в Японії можуть тривати ще місяць.

Жертви, постраждалі

В результаті землетрусу і цунамі в Японії загинули і пропали безвісти понад 13 тисяч осіб, повідомляє Agence France-Presse з посиланням на дані, оприлюднені владою країни в четвер, 17 березня. У списку загиблих, оголосили представники Національного Поліцейського Агентства Японії, 5178 осіб, зниклими безвісти числяться 8606 чоловік. Список загиблих і зниклих безвісти постійно уточнюється.

Сотні тисяч врятованих перебувають у місцях, відрізаних від зв'язку зі світом. Приблизно 530 000 чоловік залишаються більш ніж в 2 600 тимчасових укриттях; враховуючи прогноз на зниження температури в постраждалих від землетрусу районах, може позначитися брак теплих речей і продовольства.

Аварії на японських АЕС

Землетрус і цунамі також стали причиною аварійної ситуації на АЕС «Фукусіма-I» і «Фукусіма-II», розташованих в однойменній префектурі.

АЕС Фукусіма I: Три з шести енергоблоків були відразу зупинені, інші три не працювали. Три працюючі реактори знаходяться в аварійному стані через відмову системи охолодження, яка сталась незабаром після зупинки блоків. Реактори, в різній мірі, пошкоджені і є джерелами радіоактивних викидів. Один непрацюючий енергоблок пошкоджений пожежею. На самій АЕС сильне радіоактивне забруднення. Існують проблеми зі сховищами відпрацьованого палива. Населення околиць евакуйоване. Агентство з ядерної безпеки Франції присвоїло аварії, яка сталась на цій АЕС, 6 балів (для порівняння, Чорнобилю було присвоєно 7 балів).

АЕС Фукусіма II: Всі 4 енергоблоки були зупинені, контроль над реакторами вдалось зберегти, незважаючи на серйозні проблеми з системами охолодження. 16 березня 2011 року станцію зупинено повністю і без пошкоджень реакторів, населення околиць евакуйоване. Радіоактивний фон підвищений.

До і після цунамі

National Geographic News опублікував супутникові знімки Японії до і після землетрусу та цунамі. Знімки отримані за допомогою Google, DigitalGlobe та GeoEye. Щоб переглянути фото, клікнувши по «Переглянути», у виринаючому вікні наведіть курсор миші на зображення, для виклику інструментів керування масштабом. Кнопки «Before» та «After» показують, відповідно, знімок до та після трагедії.

9-ти метрові хвилі цунамі, викликаного землетрусом 11 березня, зруйнували містечко Мінамі-Санріку, де більше 10 тисяч людей (60 відсотків всього населення) наразі зниклі безвісти.

  • Футбольне поле у Мінамі-Санріку у 2002 році і після цунамі 2011 року Переглянути »

Вцілілі під час цунамі в Мінамі-Санріку розповідали, що бачили як під дією води місто перетворювалось в долину.

Пошкодження доріг та інфраструктури обмежили доступ рятувальників до більшої частини постраждалої прибережної префектури Міяґі, в якій знаходиться місто Яґавахама.

Під час жахливих подій 11 березня, дрейфуючі будинки врізались в будівлю колись жвавого аеропорту Сендай, перетворюючи її на руїни.

Колись «симпатичний рибний порт», це місто було стерте з поверхні Землі гігантською хвилею.

Геологічні наслідки

Геофізик Росс Штейн повідомив, що землетрус пересунув частину північної Японії на 2,4 м у бік Північної Америки, тобто, у напрямку до епіцентру землетрусу. Частина північної Японії стала «ширшою, ніж раніше». Найбільш близький до епіцентру регіон зазнав найбільших зрушень. Штейн також зазначив, що 400-кілометрова ділянка узбережжя опустилась на 0,6 м, що дозволяє цунамі поширюватися далі й швидше вглиб узбережжя. Тихоокеанська плита зсунулась на схід на відстань до 20 м, хоча фактичне зміщення зменшується з віддаленістю від епіцентру. За іншими оцінками зсув склав 40 м, і займає площу від 300 до 400 км в довжину і 100 км в ширину. Якщо ця інформація підтвердиться, це буде один з найбільших зсувів за всю історію спостережень.

Італійський Національний інститут геофізики і вулканології повідомив, що землетрус змістив вісь Землі на 25 сантиметрів (або на 15 см за повідомленнями НАСА). Це зміщення викликало ряд малих планетарних змін, в тому числі зміну довжини дня. Швидкість обертання Землі збільшилась, скоротивши день на 1,8 мкс (на 1,6 мкс за даними НАСА). Це типові зміни для землетрусу такого масштабу.

X

Вхід

Завантажую...